bugün

1 diploma 10 araba alır, 10 araba bir diploma alamaz.
hoş şimdi vakıf üniversiteleri var o yüzden pek doğru bir söylem olmaz bu ama söz konusu diplomanın odtü, itü , boğaziçi gibi okullardan olacağını belirt ne diyeyim.
para olsaydı banka kasaları adam olurdu.
eğitim olsaydı okul duvarları adam olurdu.

özetle insan ne olursa olsun yine insandır.
insan olmadıktan sonra paran olsa ne yazar eğitimli olsan ne yazar.
Otuz yaşıma kadar insanların bastığı sahte paraları,otuzumdan sonra da paraların bastığı sahte insanları tanıdım.
Buna benzer bir durum mevcuttur.

ispanya kralının napolyon'a savaş sonrası verdiği cevap:
"siz sadece ganimet ve toprak için savaşıyorsunuz bizse şerefimiz ve onurumuz için savaşıyoruz" der.
napoleon' nun buna cevabı ise şöyledir:
"doğru sölüyorsunuz herkes neye ihtiyacı varsa onun için savaşıyor..."

parayı seçmek mantıklıdır lakin eğitim durumunuzu yeterli buluyorsanız çünkü herkez kendinde eksik olanı seçer.
zaten eğitimli insan olmanın asıl amacı para kazanmaktır.
eğitimli insan zaten her zaman paralıdır.
eğitimli insan, bir kaynaktır. o kaynakla yeni eğitimli insanlar ve/veya para elde edilebilir.

sanayilerimize dışarıdan adam getirilmesini düşünün. al sana para. yani, kesinlikle eğitimli insandır.
birbirinden ayrılamayacak kavramlardır.

ne kadar eğitimli olsanda sermayen olmazsa ya da yeterli imkanlar sağlanmazsa bilgini kullanamazsın. en fazla bilgiye dayalı iş olan kitap yazıp yayınlamak için bile para gerekir.

diğer taraftan ne kadar paran olursa olsun elinde geliştirebileceğin bir projen yoksa sermayeden yemeye devam edersin. paradan para kazanma olarak bilinen borsada bile ekomomi eğitimi alman gerekir ya da eğitim almış insanlardan yardım alman gerekir.

yarışmayı hazırlayanlar, senden ikisinden birini seçmeni istiyorlarsa arkana bakmadan uzaklaş oradan. oradan sana hayır gelmez.
-paralı insan,gördüğünü isteyebilir. (parasına göre alır)
(bkz: ali ağaoğlu ve arabaları)
(bkz: arap milyarderlerin klüp alma furyası)

-eğitimli insan, görmediğini ister.(ulaşmasa da o yolda yürür).
(bkz: che guevara)
(bkz: jean paul sartre)
(bkz: mehmet akif ersoy)

p.s: örnekler çeşitlendirilebilir,tanıma az veya çok uyan örnekler dünya görüşü farklılıları dolayısıyla yazılmıştır.
parayla eğitim olur ama eğitimle para olmaz yani para.
eğitimli insan... fazla söze gerek yok