bugün

turkiyede toplu tasimada siklikla karsilasilan erkek tacizindan bir nebze olsun kurtulmak isteyen bayanlarin uymasi gereken rehberdir.

valla oncelikle ben olsam turkiye sartlarinda otobuse binmem. ama maddi durumu yeterli olmayan hemcinslerimi de goz ardi etmek istemiyorum. o sebeple birkac tuyo verecegim konu hakkinda.

1-kesinlikle kalabalik otobuslere binmeyin. tacize davetiye cikarmis olursunuz. bir sonraki otobusu bekleyin. en fazla birkac dakika kaybedersiniz.
2-cam kenarina oturmayin. cam kenarina oturdugunuzu goren bir erkek musvettesi gelip yaniniza oturabilir. sonra ugras dur. onun yerine koridor tarafina oturun ve gelen bir hemcinsinizi yaniniza alin.
3-otobuste sakin ayakta, bir direge tutunarak falan gitmeyin. cunku muhtemelen bir suru abazan sizinle ayni diregi tutacak ve o kalabalik arasinda zor durumda kalicaksiniz.
4-mumkunse askili canta degil de sirt cantasi kullanin, boylece size arkadan yaklasmak isteyen abazanlar etkisiz kalicaktir.

eklenilebilecek baska maddeler akliniza geliyorsa, paylasmaktan cekinmeyin.

ayrica,

(bkz: otobüste yanınıza oturan erkeğe verilecek cevaplar/#29095528)
istanbulda yasamayan,yasıyorsa da hayatında 11üs 11c ve 16 gibi hatlara binmemis insanın verdiği rehberdir. gelen üsküdar-ahiret yolları arası seyahat eden otobüse binmek icin sol bacağından feragat eden kadınlar gördü bu gözler. hey gidi hey binmicekmismisler.
çantaya göz yaşartıcı sprey koyun kızlar tacize uğradığınız an sıkın.
500 t'ye binmeyin .
ihtiyaç olmaması gereken rehber.

Ben anlamıyorum bu taciz işlerini. ülke olarak taciz-tecavüze olan tutumumuz net olarak ortada. En ufak bir temas halinde kadın kişisi sesini çıkarsa bir şey demeye kalmadan linç ederler o adamı.

Bunun dışında Tacize uğrayanlar ya susuyor ya da bir kısmı hoşlanıyor bu durumdan. Başka ihtimal gelmiyor aklıma.
Aslında bana da biraz abartılı geldi bu tavsiye denen şeyler.
Ama öyle bir hale getirdiniz ki biz kadınları, resmen paranoyak yaptınız.
Bu tavsiyelerin başka açıklaması olamaz.
Çoğumuzun çantasındaki biber gazının da başka açıklaması olamaz.

yukarıda bir entry gördüm de kadın neden susuyor diye.
Bize yıllarca susmayı öğrettiniz biz konuşabileceğimizin yeni farkına varıyoruz.
Ayrıca olaylar hiç de sizin tahmin ettiğiniz gibi ilerlemiyor işte.
Tacize uğradığında bunu dile getiren bir kadın tanıyorum kimse kılını bile kıpırdatmamış.
Kadın da otobüsü durdurup polis çağırıp şikayetçi olmuş.
Ve insanlardan, otobüs şöföründen, polisten bizi neden bu kadar uğraştırıyorsun tarzında tepkiler almış, üstelik polis giydiği elbisenin renginden yola çıkarak bunu hakettiğini bile söylemiş.

Üzgünüm, biz böyle bir ülkeyiz bize hep susmayı öğrettiler, konuşunca haketmiş olduk.
Kıyafetimiz montumuz pantolonumuz bunların renkleri tahrik unsuru oldu.

Ama yine de en iyisi susmamak.
Susmayın lan.
Gerekirse polise basvurun insanların tavırları sizi vazgeçirmesin asla.
susturulmayın.
Ossur sonra yerinde otur. iğrenç *
Yada sümüğünle oyna elini burnuna sok karıştır işte, vallah 90 yaşındaki adam yardım ihtiyacı olsa bile bakmaz. Belediye bile bakmaz billah
oranı buranı göstermeyip laubali davranmamaktır.

bu şekilde çoğu tacizden kurtulursunuz . onu giydiniz diye tacizi hakettiğinizi söylüyor değilim tabiki ama yaşadığınız topluma biraz ayak uydurmayı deneyin. kayseride giyersen çoğu hayvan olduğundan bakar tabiki. şimdi bana yobaz diyecekler ama ciddiyim birazcık sizde tedbiri alın artık ele.
Yakın bir erkek veya kız arkadaşla yolculuk etmek. Yanında erkek olan kıza kolay kolay dokunmazlar, kızlar olursa da kendinizi daha güvende hissedersiniz bir ihtimal.
Işın kılıcı taşıyın.

Gerektiğinde bir açıp kapamanıza bakar.
2 numarayi yapan kiza kafayi gomerim. tacizden kurtulabilirsiniz ama dayagimi yersiniz haberiniz olsun. ben keyfimden biniyorum sanki otobuse yorgun yorgun otobuse bincem kezbanin teki gotundeki kila bakmadan bana tecavuz edecekler diyip dolu otobuste tek oturcak sadece kiz alcak yanina oyle mi? kimse kusura bakmasin valla bu kezbanligi yapanı oracikta linc ederim.