bugün

bir teselli cümlesi *
-abi paradan kaldım okul 7. seneye kesin uzadı
-olur öyle
-*
tecrübeli kişinin karşı tarafa söylediği teselli sözcüğüdür. veya vel asılı kelam, karşıdaki kişiyi iplememek amacı güden sözcüktür.
hiç muhabbet etmek istemediğiniz bir insanın size "ısrarla, hevesle" bir şeyler anlatmaya çalıştığı durumlarda, karşıdaki kişiyi kırmak da istemediğiniz için dinliyormuş gibi yaparken kurulan, "hadi ya", "ee sonra noldu", "vay şerefsiiz" gibi anlamsız-kullanışlı kalıplardan biridir.
peki öyle olsun diye sanki soru sorulurmuşcasına cevap ta verilebilecek sözcük öbeği. ya da olmaz böyle şey gibi. iplemiyorum ki ben seni demek gibi bir anlamda da sanki. olur öyle de olur yani.
+uyku sürem iyice azaldı korkmaya başladım
-olur öyle
+oldu zaten
-evet olmuş
+sen uyarmıştın dinlemeliydim
-olur öyle
+aslında hiç birşey olmuyor herşey hayal, gerçek diye birşey yok.
-şey ayrı yazılır
+bazen olur öyle.
karşı tarafın hararetli bir şekilde başından geçenleri anlatığı sırada cümleyi noktalar ve sizden bir teselli bir yardım bir cümle bir eleştiri vs vs vs beklerken bir anda ona ''olur öyle'' deyip dumur eden söz.

Cem Yılmaz stand up'larında kullanmıştır ve ağızlara tamamen sakız olmuştur
ikne edilmek istenen kişiye kötü bir durumu iyi bir şeymiş gibi gösterip onu kandırdıktan sonra verebileceği tepki.
cem yılmaz'ın askerde yaşadığı ruhsal sorunlar nedeniyle gittiği askeri doktora 45 dakika durumunu anlattıktan sonra aldığı cevap.**
özellikle şirketlerin IT bölümlerinde çalışanların, tamircilerin vb mesleklerde çalışanların aslında sorunu anlamadıkları zamanlarda kullandıkları cümledir. olur öyle, yapar o bazen öyle bir sorun yok gibi cümleler söylerler. amaç ortada bir sorun olmadığına sizi ikna etmektir. fakat sorun vardır sadece kişi sorunun nedenini bilmemektedir. ısrarcı olursanız olay bir kapatıp açın, fişini çıkartıp biraz bekleyin vs. diye devam eder. sorun hala giderilmemişse siz bize bir getirin de biz ona bir bakalım şeklinde sürer. götürdüğünüz alet edevatı bir müddet için unutmanız önerilir. çünkü bir alette "olur öyle" sorunu varsa, o sorun kolay zamanda giderilemez.
uludağ sözlük bakınız şenliği-2

(bkz: raadol)
(bkz: kafa rahat)
(bkz: mis)
(bkz: en güzeli)
(bkz: tabii yaa)
(bkz: yohohohok yaa)*
algıda seçicilikten midir nedir bu dönemde çok fazla duymaya başladığım söz. duyulduğunda sen nedersen de ben iplemiyorum konuşmak istemeyip samimiyeti de elden bırakmamak için geçiştiriyorum hissi veriyor.
bu aralar en çok kullandığım cümle bu. aha.

+sonra işte öyle oldu böyle oldu çok korktum ühüh
-olur öyle

+napsam bilemiyorum işte. sence öyle yapayım mı?
-yap
+ya bilemiyorum ben, çok heyecanlıyım, emin değilim
-olur öyle

benden nefret etmekte haklılar tabi. eheh.
(bkz: avutma cümlesi)
moralim korkunç derecede bozukken, ankara'da, bir bar tuvaletinin duvarında graffiti formunda gördüğüm ilaç gibi cümle.

o sarhoş kafayla düşünmüştüm: "evet, sahiden de olur öyle..."
ne moralsizlik kaldı ne bir şey.
cillop gibi oldu psikoloji.
geçiştirme cümlesi.
erdener abi'nin en çok verdiği cevap.
izmit - ankara yolculuğu esnasında, izmit seyahat'in host'u tarafından üzerimde işlenen geçiştirme biçimi.

-şey pardon bakar mısını?
+buyur.
-klima sağ tarafıma doğru şiddetli esiyor! kapatabilir misiniz?
+otomatik klima. birazdan sol taraf çalışacak.
-... üşüyorum ama.
+olur öyle. su ister misin?
bir arkadaştan duyduğum zaman mala bağlayıp, turgut uyar palyaço şiirinin bir kısmını seslendirdiğim* söz öbeği.
gamsız adam sözüdür. kimi zaman can kurtarır.
bir teselli cümlesi. içinde bulunduğun durum ne denli ciddi, rtajik ya da ne bileyim ne kadar ağır olursa olsun; bu söz olayı o kadar basitleştirip o kadar sıradanlaştırıyor ki... (ve sanırım kullanmayı da çok seviyorum.) öyle olmasa kullanır mıydı usta.

--spoiler--
olur öyle dedi palyaço
herkes alçaktır biraz
--spoiler--
Normalleştirme yapan söz öbeği.
güncel Önemli Başlıklar