bugün

ilk olarak şinasi'nin şair evlenmesi'nde kullanığı , anlatımda açıklığı sağlayan işaretler bütünü.
kurulan cümlelerin anlaşılması için şart olan ama msn, icq gibi programlarda pek varlığı hatırlanmayan işaretler.
herşey gibi değeri yokluğunda anlaşılacak şeylerdir nokta onlar olmasa işimiz bayağı zordur nokta şimdi anladınız di mi önemini soru işareti

not iki nokta üst üste anlayanlar anlamayanlara anlatsın ünlem işareti
sözlükte en çok takılan kuraldır. onun yüzünden rahat rahat yazamazsınız ve gerçeküstü sinemadan yada immetaryalizmden konuşulamamasına neden olan duruma yolaçan problemleri beraberinde getirirdiğini görürsünüz. sözlük moderatorlerine saygılarımızla...
metnin vurgularıdır.
iyi kullanıldıgı vakit,metni okuyan kişi,"metin kendisine okunuyormuş" gibi kafasında canlandırır.
aynı zamanda noktalama işaretlerinin kullanılmaması yeni yazar olmamama rağmen sözlükte gözüme ilk ve en cok carpan problemdir,rezil bir görüntü verir,girdilere.
türkiye'de noktalama işaretlerini en iyi kullanan yazarlardan biri için..
(bkz: hıncal uluç)
tek kişilik ordu olan nokta tarafından kendilerine açılmış psikolojik savaş neticesinde
esir edilmiş ve an itibariyle iş göremeyen işaretler

cümle sonuna konan noktayla aram bozuk çoktandır olur olmaz yerlerde
henüz bitmeden lafımı bölüp piç etmeye çalışıyor
virgülün elini kolunu bağlamış ünlemi tehdit etmiş
alırım bacanı kalırsın bir çizgi halinde diye
soru işaretlerine yaptığına ise hasta oldum ama cidden takdir ettim ne mi yapmış
cevaplar vermiş birbirinden alakasız ve bul onların sorularını demiş ve koy kendini
soru işaretini gördüm gecenlerde boynu büküktü duydum olanları dedim
artık sorun işaretiyim be sahip dedi
tırnak işaretinin tırnaklarını söküp atmış allahın psikopatı
parantezleri sağlı sollu birleştirmiş anlamsız bir şey haline gelmişler
naptın olum dedim o ise pişkin pişkin ne o öyle ya biri başta biri sonda olmaz öyle ayrı gayrı sevenleri ayırmamak lazım sahip dedi
üç noktayı noktalı virgülü de kafaya almış ki akrabalar zaten
kalakala bana bir tek nokta kaldı illa beni kullanacaksın sözlerini ben bitirecem
hem de ben ne zaman istersem diye tehdit ediyor beni yazıların anlamsızlaşacak diğer
işaretler olmayınca ve yalnızca beni kullanabileceksin diyor ve zevzek zevzek gülüyor nuri alço gibi
elim kolum sözüm bağlandı anlamsızlaştım noktalama işaretlerimi özledim her birini teker teker
üç nokta virgül ünlem noktalı virgül tırnak işareti parantezler ve soru işareti ki en çok onu sevdim ondan nefret ettim bazen ama en cok onu sevdim
ve su an aklıma gelmeyen diğer işaretler
sizsiz olmuyor evrende nokta kadar değeri kalmıyor şu yazıların bak yine nokta dedim neyse
hepinizi geri alacam ama merak etmeyin noktanın esaretinden kurtaracam sizi
az daha sabredin mecburen bir kez daha kullanıyorum şimdilik nokta.
Cümle veya yan cümledeki türlü ögeleri birbirinden ayırmaya yarayan, nokta, virgül, noktalı virgül, iki nokta, üç nokta, soru işareti, ünlem işareti, parantez vb. işaretlerden her biri.
(bkz: ünlem işareti)
nokta nın başını çektiği gruptur.
nokta ve saz arkadaşları, nokta ve diğerleri * *
çekil önümden, ayı göremiyorum
çekil önümden ayı, göremiyorum.
görüldüğü üzere bir virgül nelere kadir.
http://www.tdk.gov.tr/TR/...49816B2EF38C9FF22CFEEDAF0
edebiyatımızın tanzimat döneminde şinasi tarafından tanıştırıldığı işaretler silsilesi.
nokta,
virgul,
noktali virgul,
iki nokta,
uc nokta,
soru isareti,
unlem isareti,
kisa cizgi,
uzun cizgi,
egik cizgi,
ters egik cizgi,
tirnak isareti,
tek tirnak isareti,
denden isareti,
yay ayrac,
koseli ayrac,
kesme isareti.
birçok yazarımızın bihaber olduğu işaretler. aynı şey imlâ kuralları için de geçerlidir.
(bkz: #2340249)

içeriğini görmezden gelirsek bu entry öss'de "noktalama işaretleri hangi sıralama ile olmalıdır" sorusu için kullanılabilir. bu sebeple bilerek çorba edildiğini düşünüyorum. yok yok düşünmek istiyorum aslında lakin şaka boku gibi bir şey olmuş bu.

bir de "paragrafa göre yazar aşşağıdakilerden hangisidir" tarzı bir soru da sorulabilir.

a)faşist
b)ırkçı
c)şovenist
d)hepsi

ulan çok kolay bu da be.
ilköğretimden bu yükseköğretime değin her kademede öğretilen. lakin bir türlü öğrenilemeyen kurallar silsilesidir.
günümüz gençleri tarafından pek tercih edilmeyen işaretlerdir. zira, güzel'e güsel, tamam'a okay, gideceğiz yerine gitces diyen bünyelerden, noktalama işareti kullanmaları da beklenemez.
(bkz: yanyana iki nokta) *
bu sözlükte yazabilmek için bilinmesi ve uyulmasının elzem olduğunu handiyse bir anayasa maddesi şeklinde yazılı olarak gördüğümde içimi sevinçle dolduran durum.. hadi ben yazar mazar olmayayım, işin o kısmından geçtim ama memlekette artık noktalama işaretleri ve yazım kurallarının ulusal tv kanallarında bile yeterince dikkate alınmadığını gördüğümde hakikaten kahroluyorum.. bir sonraki nesilde sanırım bu temel kuralları vatandaşlara, çocuklarımıza öğretecek insanlar da olmayacak çünkü artık kimse bunları doğru düzgün bilmiyor olacak.. korkum budur !
(bkz: zall ın hassas damarı)
bir çok yazarın kullanmakta güçlük çektiği işaretlere gereken önem sözlük tarafından da verilmemektedir. Dikkat edilecek olursa bazı noktalama işaretlerinden sonra gelecek kelimelerin ilk harflerine önem verilmesi gerekmektedir. örneğin noktadan sonra gelen kelimenin ilk harfi kural itibariyle büyük yazılır fakat sözlükte hiç bir noktadan sonra bu kurala dikkat edilmemektedir. Ayrıca savunma olarak da " bizde bütün harfler küçüktür. büyük harf kullanımı sözlüğümüzde yok." denilmektedir.
Bu ne perhiz ne lahana turşusudur anlayan beri gelsin. Hem o kadar işaretlere dikkat edelim burası sözlük denilmekteyse de harf kullanımı konusunda sözlükte kuralı ihlali yapılmaktadır. sözlük kendi içinde çelişmektedir.
Edebiyatımızda noktalama işaretleri Tanzimat döneminde , 19. yüzyılın ikinci yarısında kullanılmaya başlanmıştır. Edebiyatımızda ilklerin adamı olan ibrahim Şinasi Efendi bu konuda da öncü olmuştur.
Tanzimattan önce, noktalama işaretleri yerine bağlaçlarla cümleler birbirlerine bağlanırlardı.O dönemlerde anlaşılır yazılardan çok , süslü ve güzel söz söyleme revaçtaydı.

*Nokta: Anlamla tam bir yargı bildiren cümlelerin sonuna konur. Bu cümle tek kelimeden ibaret de olabilir.

-Türkçe , Uray-Altay dil ailesinin Altay kolundan ve sondan eklemeli bir dildir.

+Yarın gelebilecek misiniz?
-Evet.

*Virgül:Cümlede birbirini izleyen eş görevli sözcükleri ve sözcük öbeklerini birbirinden ayırır.

-Evini,arabasını,yatını,mücevherlerini bir günde kaybetti.

Sıralı cümleleri ayırmakta kullanılır.

-Sabahları bize gelir, bir kahve içer, uzun uzun konuşurdu.Yağmur yağar , her yer ıslanır, ortalık çamura bulanırdı.

*Noktalı Virgül: Anlamca birbirine bağlı ve birbirini tamamlayan cümleler arasında kullanılır.Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür ya da tamlamaları , öğeleri birbirinden ayırmak için kullanılır. Aralarında neden-sonuç,güçlendirme ,tamlama ya da karşıtlık bulunan, ama,fakat,bundan dolayı ,çünkü, ne var ki, ayrıca gibi bağlaçlarla bağlanabilen cümleler arasında birinci cümleden sonra noktalı virgül kullanılır.

-Biz şairler, kendi güzellik anlayışımızın tutsağıyız; ama okur bizden çok daha erdemli.

-Şiirde konular alabildiğine genişliyor;biçim,ölçü,uyak önemini kaybediyor;anlam gölgeler ,sisler arasına siniyor.

*iki Nokta: iki nokta , yazılarda açıklama , örnekleme yapıldığını göstermek amacıyla kullanılır. Yazılara yapılan alıntılarda tırnak işaretinden önce iki nokta konur. Yazı içinde bir kişinin konuşmasını belirtmek amacı ile kullanılan uzun çizgi işaretinden önce yine iki nokta işareti gelir.

Memur sordu:
-Kaç yaşındasın?

Karagöz ve Ortaoyunu'ndaki eğlendirici kişiler şunlardır:köçekler,çengiler,kantocular,hokkabazlar,cambazlar,curcunabazlar.

*Üç Nokta: Kimi olaylar , nitelikler, adlar sayıldıktan sonra benzerleri anlamında cümle sonuna konur. Bir nedenle bitmemiş ,tamamlanmamış cümleleri gösteririr.Bir sözcük ya da ad , yazı içinde açıklanmak istenmiyorsa onun yerine konur.

-Son kahvesini içtiğini biliyordu. Son kez denize, kuşlara baktığını..
-Bana, bunu ...'den öğrenebilirsin dedi.

*Soru işareti:

Soru anlamı içeren cümlelerden sonra kullanılır.Doğruluğundan kuşku duyulan bilgilerin yanına da soru işareti koyulur.

-Aşık Emrah (?-1860)
-Tiyatrodan ne bekliyoruz?
-Kim bu on iki dev adam?
-Bu otobüs nereye gider?
-Bakar mısınız?
! ' / ( ) ? - ; , < > " .
altıncı nesil ile birlikte, yerini yavaş yavaş yokluğa bırakan, enfes işaretler bütünü.

(#5945857)
(#5947500)
(#6077521)
BiR GÜN iNSAN

Bir gün insan virgülü kaybetti.O zaman zor cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı..cümleler basitleşince düşünceler de basitleşti.

Sonra ünlem işaretini kaybetti.Alçak bir sesle ses tonunu değiştirmeden konuşmaya başladı.Artık ne bir şeye kızıyor ne de bir şeye seviniyordu.Hiç bir şey onda en ufak bir heyecan uyandırmıyordu.

Bir süre sonra soru işaretini kaybetti ve soru sormaz oldu.Hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu:ne evren ne de dünya ,ne de kendi apartmanı umurundaydı.

Bir kaç sene sonra iki nokta üst üste işaretini kaybetti ve davranış nedenlerini başkalarına açıklatmaktan vazgeçti.

Ömrünün sonuna kadar elinde yalnız tırnak işareti kalmıştı.Kendine özgü tek düşüncesi yoktu.Yalnız başkalarının düşüncelerini tekrarlıyordu.Düşünmeyi unuttu ve böylece son noktaya ulaşmış oldu.
Kanevski.