bugün

nikon' un yeni dslr makinesi. canon 600D' ye cevap niteliğinde olduğu söyleniyor. nikon D3100' de videoda full time af özelliği D5100'' e de eklenmiş. scene modunun yanı sıra special effects moduda eklenmiş. night vision, selective color, miniature effect gibi özellikleri var. videoda da bu efektleri kullanabiliyorsunuz. biraz pentax' a özenilmiş gibi.

-3 inç 920,000 piksel hareketli lcd ekran
-11 noktalı otomatik netlik sistemi
-iso100-25600
-1080p hd video
-4fps
-fotoğraf ve videolara uygulanabilen filtre
-23,5x15,6 cmos algılayıcı ile 16,2 milyon piksel kayıt
-nikon dx format
-14 bit a/d çevirici
-1920 x 1080 30, 25, 24 fps
-h.264/mpeg-4
-11 noktalı, multi-cam 1000 otomatik netlik sistemi
-iso100-25600
-30-1/4000sn
-1/200sn flaş senkronizasyon hızı
-3 inç, 921,000 piksel hareket edebilen lcd ekran
-sd/sdhc/sdxc
-usb 2.0, hdmi
-128 x 97 x 79 mm
-510gr, pilsiz

http://www.nikonusa.com/N...-Cameras/25478/D5100.html

http://www.dpreview.com/previews/NikonD5100/
hayallerimin makinesidir. hem tasarım olarak hem de özellikler olarak harikadır.
3 aydır kullandığım makina. Canon 600d den tek eksik tarafı (ki 600d'yi her yönden ezer) video modunda rüzgar filtresi olmamasıdir. Ama Full frame hissi veren bir half pro. dur.
almayı kafama koyduğum makina önceden d90 almayı düşünüyodum aslında halen ikisi arasında bir çelişkim var ama görünüş ve teknoloji özellikle dönebilen dijital ekranıyla d5100 daha ağır basıyo ayrıca fiyatıda daha uygun ama yinede tam emin değilim kullanan arkadaşlar tavsiyelerini söylerse sevinirim.
nikon d90 mı yoksa nikon d5100 mü diye tereddütte kalmıştım. sonra fotoğraf kursundaki hocamın da tavsiyesi üzerine nikon d5100 almaya karar verdim. neden diye soracak olursanız; nikon d90 üretimini durdurdu sanırsam. yani o kadar eski bir makine. sonra ileride sıkıntı çıkarsa hem idare etmesi zor hem satması. o nedenle nikon d5100 harika diyebilirim. özellikle döner ekrana sahip olması, kalıpça küçüklüğü sayesinde elle kolayca tutulabilir olması vs. fiyatı da çok uygun hem. uygun bir de lens aldım mı mis denilebilir. ayrıca kıyas yapmak isterseniz şöyle bir site önerebilirim; http://www.dpreview.com/products/compare/cameras .
d90'la karşılaştırılmaması gereken makine.

ilk makinem. kısa film felan çekmek için aldım. özellikle döndürülebilir ekranı çok yardımcı oldu. bir de kısa film çektim.
Sony A65 ile arada kaldığım makinadır. Arada birazCIK fiyat farkı olması nedeniyle D5100 tercihim gözükse de tecrübeli arkadaşlardan bilgi almaya açığım.
nihayet 3 hafta önce kavuştuğum makinemdir. Seri bir makine olmakla beraber son derece hafif ve ele oturan yapısı vardır.

iso performansı etkileyici derecededir. Ancak lakin Enstantane ve diyafram değerlerinin tek bir noktadan kontrol edilememesi sıkıntı yaratır. Ve çoğu işlem için menüyü kullanmak zorunda oluşunuzda cabasıdır.

18-55 mm kit lensi pek çok benzer markanın lensini havada karada su ve tahtada hoplatacak kadar iyidir.
Temel seviyeden orta seviyeye geçişte tercih edilebilecek en ideal modellerden biridir.
sahip olduğum ve memnun olduğumdur.
deklanşörden bakarken iso'yu ayarlamanın kısa bir yolunun olmadığı makinedir. body büyüklüğü itibariyle küçük ellere daha iyi oturur. parasını hak eder, güzel lenslerle tadından yenmez. hdr modu gereksiz olan fotoğraf makinesidir.
bugün itibariyle sahip olduğum alettir. profesyonel fotoğrafçılık konusunda hiçbir bilgim olmamasına rağmen bir hevestir aldım. uzman arkadaşlardan yardıma hayır demem.
yakın zamanda 18 bin shutterde 2. elini aldığım makina. eski olmasına rağmen beni tatmin etmiştir. ilk dslr fotoğraf makinamdır kendileri.18-55 lensi güzeldir fakat kesinlikle 18-105 lens ve yanına 35 ya da 50 mm lik bir lens istediğni düşünüyorum. 6 yıldır Canon 600d kullanan arkadaşım baya beğendi özellikle renkleri çok canlı dedi fakat kullanımı karışık biraz daha üst seviye gibi dedi. arkadaşım canoncudur bu arada.
Canon'umu satıp bir nikon almayı düşündüğüm şu günlerde forum sitelerinde en çok önerilen modellerden biri.
1 yıla yakın kullandım. 18 55 lensi 2 ay sonra elden çıkardım ve 35mm 1.8G lens aldım. Fotoğraflar çağ atladı resmen. Giriş seviye için güzel makina. 35 mm yanına tamron 17-50 lens alınırsa çok güzel işler ortaya çıkar.
uzun yıllardır kullandığım makine... çok güzel fotoğraflar çektim onunla...