bugün

Galaksiler, güneş sistemi ve diğer sistemler, gezegenler, elektronlar vs. Sabit duran bir masanın içinde bile sayısız parçacık hareket halinde. Neden hiçbir şey sabit değil acaba. Evren desen o zaten genişliyor diyorlar.

Zihin kurcalayan, cevabı merak edilen sorudur.
2 şişe biranın üzerine çaktığın köpek öldüren şarabı yüzünden.
(#18167021)

burada güzelce açıklanan soru.

bir de can yücel güzel demiş;

ah be dünya sen dönüyorsun onu anladık da; bu insanlar senden daha hızlı dönüyor.hem de ortada hiçbir yörünge yokken.
Dünya bile dönmüyor dönseydi zıpladığında aynı yerde olmazdın.
yörüngesi olan her parçacık döner. bu atom seviyesindede galaksi seviyesinde de böyledir. yörüngede spin yani tur atarlar. bu da fizik kurallarına göre bir parçacığın aslında enerjisini bir sonraki halkaya geçmeden önce harcama yöntemidir.
edit : götümden salladım ciddiye almayın.
şayet varsa bir üst boyuttan bakıldığında sabit şekilde belli bir düzlemde aktığından son derece eminim diyebilirim.

bir şekilde hareketin hızlanmasının mantıklı bir teorisi olmalı. zira bigbang tam bir fiyaskodur, bi çeşit püskürtme ve aynı veya başka bir noktadan vakumlama-çekme söz konusu olmalı. nereye çekildiğimize dair ise tabi ki hiçbir fikrim yok.

edit: uzayın başka bir noktaya akmadığına kesin şekilde emin olan götlekler basmış hemen eksiyi. şaşırmadım.
belki vodkayı fazla kaçırmışsındır.
kütleçekimi olabilir tabi bilmiyorum olmayabilir de. teşekkürler. her cisim serbest bırakıldığında merkezden dışarıya doğru bir dönme eğilimi gösteriyor, şekline, hacmine, kütlesine vs vs göre değişik dönme biçimleri sergiliyor ama neden? ortaçağda hissettim kendimi amk. kütleçekimi tabi lan ne olacak başka?
her şey big bang'le başladıysa normaldir. zaten hayata hareket halinde başlayan maddeler yerçekimi etkisiyle birbirlerini çekmeye başlamışlardır. bu çekim sonucu tam olarak isabet sağlanırsa maddeler kaynaşmış, ıska geçildiyse birbirlerinin etrafında dönmeye başlamışlardır. milyarlarca yıllık süreçte kaynaşan ve dönen maddelerden gezegenler, yıldızlar, karadelikler ve galaksiler ortaya çıkmıştır.
Galaksilerin, güneşin, dünyanın dönmesinin sebebi uzayın bir çarşaf şeklinde olmasıymış. Çarşafta duran kütle bir çekim kuvveti elde ediyor. Herhalde evrendeki bütün galaksilerin bir yörüngesi var. Yani evren it uğursuz dolu bir varoş gibi gözükse de her şeyi kapsayan bir yörüngeye sahip. Sonuncusu benim tahmin ve fantezim ancak yörünge olayı o şekilde.