bugün

bir soru cümlesidir. Sünni müslümanlara sorulması gereken bir sorudur. Peygamber efendimizin o kadar hanımı varken bi dünya hata yapan hz ali'ye savaş açan hz hasan'ın cenazesine saygısızlık eden bir kadın neden örnek kadın gibi gösteriliyor. Mesela kuran'da peygamber hanımlarının evlerinde oturması emrediliyorken aişe binti ebubekir deve sırtında çöllerde hz ali düşmanlığı yapıyor ve kimse bunu yadırgamıyor. Mesela Hz ümmü seleme annemiz var kaç kişi tanıyor? Günümüz tabiri ile medyatik olmadığı için kimse tanımıyor. Halbuki ölene kadar bir peygamber hanımına yakışır şekilde hareket etmiştir. Kuranda Iki peygamber hanımından bahseder şimdi ayet yazmayacağım isteyen araştırsın, allah onları uyarıyor ve bu Iki kadının aişe ve hafsa olduğu tüm taraflarca kabul edilir. Bunlara rağmen neden aişe?
aynı ayetlerde annemiz olduğu da yazar. ayrıca en fazla hadis rivayet eden kadın sahabedir. ondan ötürü birinci plandadır.
annemiz olduğu konusunda tereddüt yoktur. Fakat çocuğunu klozete atan, çöp kutusuna atan, daha doğmadan kürtaj ettiren anneler var. Her anne iyidir diye bir kuralda yoktur. Aişe hakkında övücü hadisleri bir araştırın hepsi ebu hureyre denen hadis uydurucusu tarafından rivayet edilmiştir.
Hz. Hatice'yi vefat edeli yıllar geçmesine rağmen kıskanmıştır. "ne yapacaksın o çökük avurtlu yaşlı kadını? Allah sana daha güzelini vermedi mi?" Diye sormuş ve hz. Muhammed'in yanıtı: "Allah bana ondan daha hayırlısını vermedi" olmuştur. Neden? Çünkü Hz. Hatice ilk inanan kadın olarak islam'ın ilk yıllarında müslüman olmayanların boykotuna karşı direnmiş, aç kalmış ve kocasını en zor şartlarda bile yalnız bırakmamıştır. Kur'an-ı Kerim'de hepsi "müminlerin anneleri" olarak geçiyor ama muhakkak ki dereceleri var.

Hadis nakletmiş olabilir. Ama cemel vakası ile hz. Fatıma, hz. Hasan ve hz. Hüseyin'e karşı takındığı tavır sorgulanmalıdır. Ya da sorgulamayın bana ne. Oturmuş anlatıyorum ben de. Çoğu kişi ailesi ne derse ona inanır zaten.