bugün

galatasaray'ın sembol isimlerinden biri. düzgün bir kişiliğe sahip değerli insan. gelmiş geçmiş en iyi gölcülerden biri.
rivayete göre bir spor programinda tanju çolakı çok feci madara etmiş galatasaray efsanesi.
ağ düşmanı.saracoğlu stadını yıkmadan vefat etmesi çok yazık...
elim bir trafik kazası sonucu aramızdan ayrılan kral.
taçsız kral.
günümüzde genç olsaydı şu anki futbol sistemindeki süper defanslara (bkz: puyol) (bkz: nesta) karşı nasıl oynayacagını çook merak ettiğim efsanevi galatasaralı.

ilave: yahu kötülemek için söylemiyorum. o bizim kralimiz. sadece merak ediyorum.
taçsız kral
metin oktay
tek aşkıydı galatasaray
senin gibi cimbomluyu
unuturmu bu taraftar
100 yıl geçsede galatasaray taraftarının hiç unutmayacağı efsane futbolculardan biri.
http://www.metinoktay.com/
'bence, galatasaraylılık din gibi, mezhep gibi yerleşmiş köklü bir inançtır. galatasaray işte bunun için tercih edilir ve galatasaraylılığımla her zaman gurur duyarım.' sözünün sahibi efsanedir kendisi.
yaşamış, yaşayan, yaşayabilecek en büyük galatasaraylı;kendi kaleminden anılarında 'fenerbahçe 20 bin, adalet bir yıl için 10 bin lira transfer ücreti teklif ederken, ben galatasaray ile yıllığına 8 bin liraya anlaşma yaptığım gün mutluluktan uçuyordum...' diyen türkiyenin tek gercek 10 numarası
yeni bir yazar adayı. *
3 korner atısından 1 gol atma gibi bir istatistik sahibi oyuncu..
ikinci nesil yazar.*
ilker yasin sempatizanı yazar. * nazara ve uğursuzluğa olan inancıyla ilgili şüphelere sahip oldğum yazar.
galatasaray futbol takımının taçsız kralı ve büyük ekollerinden biri,türkiyenin pelesi daha söylenecek o kadar çok söz varki.özellikle kale ağlarını parçalmasıyla da kendine ayrı bir ün katmıştır.
Galatasaray Spor Kulübünün gelmiş geçmiş en büyük sporcularından.

taçsız kral metin oktay
tek aşkıydı galatasaray
senin gibi cibomluyu
unutur mu bu taraftar..
an itibari ile 3 özel mesajla 4 tane ortak özelliğimiz olduğunu öğrendiğim memleket kokan yazar.

(bkz: sürmene)
(bkz: trabzom)
(bkz: istanbul)
(bkz: sözlükteki inşaat mühendisleri)
gelmiş geçmiş en büyük galatasaraylı.
(bkz: o bir yazar)
(bkz: o gs li olan ama çaktırmayan bir yazar)*
(bkz: o metin oktay)
(bkz: istanbullu)
radyo uludagda benden nihat dogan isteyen, daha da kötüsü benim kıramayıp nihat dogan çaldığım sevilesi yazar.
oynadigi donemde bir transfer doneminde, galatasaray'dan cok daha fazla teklif eden fenerbahce'ye gitmemis, "senin yaptigin delilik" diyen menajerine "bizi sevenleri kirmayalim baba" diyerek, asil babanin kim oldugunu gostermistir..

ayrica maclardan dolayi ilgi gosteremedi karisinin "ya ben, ya galatasaray" seklindeki sitemine "[caps]galatasaray[/caps]" diyen tacsiz kral..
Benim gibi fanatizmin gazına ve ayar verme hastalığına kurban olmamış kurtarılmış bölge yazar.Nicki gibi sağduyulu kişi.
13 eylul 2006 da ölümünün 15. yılında anılacak olan efsane galatasaraylı..taraftarın kendisini anacagı maç için

(bkz: 12 eylul 2006 galatasaray bordeaux maci)
1936 yılında izmir'de doğan Metin Oktay, Damlacık kulübünde futbola başlamış, Yün Mensucat takımından sonra geçtiği izmirspor'da kendini göstererek genç milli takıma yükselmiştir.

1956 yılında Galatasaray'a gelen Metin Oktay, italya'nın Palermo takımına transfer olduğu 1961-62 sezonu dışında sürekli Sarı Kırmızılı formayı giymiştir.

Daha izmirspor'da oynarken, attığı 17 golle izmir Profesyonel Ligi gol kralı olan Metin Oktay, ondan sonraki yıllarda da bu unvanı nadiren başkalarına kaptırmıştır.

Metin Oktaykral olamadığı yıllarda da çok sayıda golle listenin hep ilk sıralarında yer almış, toplam 608 golle bir rekorun sahibi olmuştur. (Bazı kaynaklarda bu sayının 632 olduğu belirtilmektedir.) Bir sezonda attığı 38 golle oluşan rekor ise, tam 25 yıl sonra yine tanju Çolak tarafından kırılabilmiştir. Metin Oktay, 36'sı A, 4'ü de genç olmak üzere Milli Takım formasını 40 kez giymiş, 7 kez kaptanlık yaparken, 19 gol atmıştır.

10 Haziran 1959'da Fenerbahçe kalesinin ağlarını yırtan golü , Türk futbol tarihine geçen büyük olaylarından biridir.

1965 yılında Taçsız Kral adlı bir filmde de rol alan Oktay, futbol yaşamı boyunca sadece 1 kez oyundan atılmıştı. Büyük bir golcü oluşunun yanı sıra, efendi ve sportmen kişiliğiyle de Türk futbolseverlerinin sevgilisi olan Metin Oktay, futbolu bıraktıktan sonra yine futbolla ilgili çeşitli işler yaptı. Sarı Kırmızılı kulüpte yönetici ve menajer olarak görev yapan Metin Oktay'ın son görevi spor yazarlığı idi. Oktay, Galatasaray ve Bursaspor'da teknik adam olarak da görev yapmıştı.

Türk futbolunun efsane golcüsü Metin Oktay, 13 Eylül 1991'de bir trafik kazası sonucunda yaşamını yitirmişti.

Metin Oktay'ın gol krallığı listesi şöyledir:

1956-57 istanbul Profesyonel ligi, 17 golle,

1957-58 istanbul Profesyonel ligi, 19 golle,

1958-59 istanbul Profesyonel ligi, 22 golle,

1959 Türkiye ligi,11 golle,

1959-60 Türkiye ligi, 33 golle,

1960-61 Türkiye ligi, 36 golle,

1962-63 Türkiye ligi, 38 golle,

1964-65 Türkiye ligi, 17 golle,

1968-69 Türkiye ligi, 17 golle,

kaynak:http://www.galatasaray.org
büyük galatasaray taraftarlarının unutamayacağı efsane futbolcu.keşke izlemek bizlere de nasip olsaydı...