bugün

Avrupa'nın pek çok şehrinde bulunan ve her türlü teknolojik aletin satıldığı mağaza. metro ag'ye aitmiş ve yakında da türkiye'de gelip istanbul ve ankara'da mağaza açacakmış.
avrupanin en buyuk elektronik magazalari zinciri.ayni sektorde faaliyet gosteren saturn ile birlikte metro ag´ye aittir.
kısa süre sonra eskişehirde şube açacak avrupa menşeili elektronik magaza zinciri.
istanbul'da açacağı şubesinin inşaatını başlatmış olan şirkettir. yeri ise haramidere carrefour arkasındadır.
avrupada bircok ülkede satis maazasi var (bkz: avusturya) (bkz: almanya). reklamida ich bin doch nicht blöd mann(türkce: Ben aptal degilim) Fiyatlar iyi diyebiliriz ipodlari hala cok pahali satiyolar o baska konu.
sabahın köründe ucuz bilgisayar, ucuz cep telefonu almalıyım diye yola düşen beleşçi türk halkını hesaba katmadığı için trafiği kitleyen, 15 dakikalık yolun 1.5 saatte alınmasının müsebbibi, otoyol kenarına park gibi enteresan durumlara sebep vermiş alman firması.

yakında bizde hans ve helga kadar ucuza alışveriş yapacakmışız, yapmayıverelim kalsın. ucuz malınız sizin olsun, rahat trafiğimiz bize kalsın.
29 ytl gibi bir fiyatla divx player satacak olan bilişim marketidir. görünen o ki teknosa ve bimekse ciddi rakip geldi.
25 eylül itibariyle istanbul'daki ilk mağazasını ikea'nın hemen yanında açan ve dün gazetelere verdiği ilanlardaki fiyatlar sonrasında bugünkü açılışında izdiham yaşananan market devi. *
http://www.mediamarkt.com.tr/
indirimli ürünlerden almak için milletin birbirini boğazladığı mekan. ama nedense içeri girenlere 15 dakika sonra indirimli ürünler bitti denmiş. 600 ytl'ye plazma aldığını sananlar kasada 1100 ytl'lik fiyatlarla karşılaşmışlar.

tamam amerikanlaştık, bizim de izdiham gücümüz var ama hala türkiye'deyiz. ulan akıllı olsanıza biraz. ucuza elektronik satanlar, doğubank'ta köşe tutanlar bırakır mı size o malzemeleri? herifler kimbilir kaç zamandan beri bunun planını yapıyorlar, kimbilir kaç tane adamları kuyrukta bekliyor? senin tüm saflığınla beklediğin 29 ytl'lşk divx player sana yar edilir mi sandın? adamlar oradan 29'a toparladı malı. yarın doğubank'ta o malı alırsın 70-80 ytl'ye.

ha bu arada mekanda çalışan tayfa da iyi mal stoklamış. hısım akraba ayağına toplamışlar ucuz malları.

kısacası gece gidip orada sabahlayanlar oynadıkları okey ile kaldılar. bari parasına oynamış olsalar da üç - beş bir şey kazansalar. yoksa bu rezilliğin başka bir kurtarır tarafı yok.
akılcı bir taktikle piyasaya girmiştir zira ta ümraniye'nin sınırında kurulmuş bir teknoloji mağazasının yapabileceği en büyük reklamı yapmıştır akşam haberlerde milletin kapısında sabahladığı ve ucuz mal sattığını tüm türkiye'ye duyurmuş olacaktır.

ayrıca almanya'dan bu firmaya aşikar olanlar ucuza sattığı ürünleri 3 5 adetle sınırlı koyup gerisini muadili olan 2 katı fiyatla satma girişiminde bulunduğunu bilirler.

tüm bunlara ek olarak yaşanan izdahamı türkiye'ye ve türk tüketicisine bağlayanların mantığını anlamak mümkün değildir. ekonominin daha ilk konusu olan arz talep eğrilerinde olan bir kuralı değil türkiye'de, gelişmiş dediğimiz ülkelerde de yapsak aynı sonuç alınacaktır ki alınıyordurda.
Bugün kendi şirketimle ilgili ürün desteği için gittiğim mekan.

Bugün neler oldu?

-Dünyanın hiç bir yerinde bir mağazanın kapıları yüzlerce kişi tarafından kırılıp içeri hucüm edilmemişti, edildi.

-Hayatımda hiç gece 4 te gelipte 100-150 ytl indirimli ürün almak için sabahlayan insan görmemiştim, gördüm.

-Mağazada promosyonlu cihazlar bittikten sonra duvarlardaki lcdleri sökecek kadar nevri dönmüş insanlar görmemiştim, gördüm.

-Mağazaya girip özellikle kadınların satın aldığı ürünleri ellerinden gasp ederek alıp sanki hiç bir şey olmamış gibi mağazada gezen "insan" görmemiştim, gördüm.

-Bir mağaza görevlisi "elimizde kalmadı" demesine rağmen deponun kapılarını kırarak içerisindeki ürünleri yağmalayan "insan" görmemiştim, gördüm.

-Dünyanın hiç bir yerinde içeri müşteri girmesin diye mecburen müşterin üzerine biber gazı sıkan güvenlik görevlileri görülmemiştir, gördüm.

-Turkiye cumhuriyeti polisinin bir mağazanın izdahamı için bir otobüs dolusu nöbet bekleyen çevik kuvvet ekibide ortamı baya renklerdirdi.Çünkü polisi ilk kez özel bir mağazanın güvenliği için mücadele ederken görmüştüm.
saat 07:00 da gidip 07:05 de koşarak geri döndüğümüz mağkıt. öyle aptal bir organizasyonda olay çıkmaması mucizeydi zaten. ilk gün değil her gün ucuz olsa bir nebze çekilir, misal 666 ytl ye satmasın o laptopları da 800 e satsın, yine kapışılır.
durduk yere şöyle bir şey çağrıştırabilmektedir , kapitailst dünyada ;
(bkz: wal mart)
(bkz: yurdum insanının abarttığı şeyler)
sadece bir günde 800 dizüstü bilgisayar ve 5300 lcd ekran satmış mağaza. (bkz: yuh)

daha -haberde belirtilmemiş- bunun mp3 çaları var, divx oynatıcısı var...
açılışlarını izdihama dönüştürerek en iyi reklamı yapan firma. nitekim Media Markt Ümraniye Genel Müdürü Jan Mitilyan da "ilk gün uygun fiyatlı ürünlerimiz nedeniyle bizim mağazalarımızda izdiham olur. Bugün 7 bin ile 15 bin* kişinin mağazayı ziyaret etmesini bekliyoruz " diyerek de bu olayın ne ilk ne de son olduğunu belitmiş.
kimilerinin bu konuda bile türklere çamur attığı bir açılış yapmış elektronik market. yok sadece buralarda olurmuş böyle rezalet, yok türk milleti görmemişmiş, falanmış filanmış. alınız size polonya'dan görüntüler. bizim milletimiz -bir iki kendini bilmez müstesna- en azından mağazayı yıkıp dökmedi.

http://www.myvideo.de/watch/484312
insanların gerçek yüzünü görmemizi sağlayan olaylardan biri daha. bir önceki gün hepsi de sakin, senin benim gibi insanlardı.
param var diyenden değilde param yok diyenden korkacaksın lafını bize doğrulayan bilişim mağazası.
haberlerde bir adamın askere uğurlanan genç edasıyla omuzlarda dükkanda atılmasını şaşkınlıklar içinde izlediğim her şeye rağmen iyi reklam yapmış mağaza.
halkımızın hödö hödö olusundan kaynaklanan ayıptır. adamlar ilk günden yağma edildi, 1gb lık mp3 playerı $5000 e satmak zorunda kalacaklar herhalde.
istanbulda yaşamaya hala alışamamış babamın illa ki ben de gidecem diye tutturduğu yalvara yakara göndermediğim;
akşam haberlerinde çıkan rezaleti izledikten sonra babamın verilmiş sadakamış varmış diye yorum yaptığı süper teknolojik ürünler satan;
bombalanası kurum.*
teknosa ve benzeri büyük firmalar tarafından dava edilmesi planlanan teknomarket.
yaşananlar bizim halkımızın kabahati, özrü, otu boku değildir.

her ülkede gelir durumu düşük olan insalar vardır. ve hangi ülkede fiyatlar yarı yarıya indirilse aynısı yaşanır.

fakat yaşanacakları bilen ve buna rağmen bunu uygulamaya devam eden firmada kabahat aranmalıdır. firma bunu kasten yapmaktadır. tek amacı bir buzdolabı-bir televizyon uğrunda birbirini öldüren kan revan içindeki insanlardan faydalanıp haber bültenlerinde yer almaktır.

düşünün türkiye'nin bütün büyük tv kanallarının ana haber bültenlerinde 5'er dakika yer almak için ne kadar reklam ücreti ödersiniz?

belki maliyetinin altında televizyon sattılar ama hayvan gibi de reklam yaptılar.

sizce kim kazandı?

rezil olan bir halk ve susan devlet büyükleri...

ayrıca (bkz: reklamın iyisi kötüsü olmaz)