bugün

aşkından perişan olmuş,yanmış kavrulmuş,deliye divaneye dönmüş kişi.
deli anlamınada gelmektedir.
fuzuli'nin dizelerine konu olmuş kişi.

bende mecnun'dan füzun aşıklık isti'dadı var
aşık-ı sadık benim mecnun'un ancak adı var

yani;

bende Mecnun'dan öte aşıklık yeteneği var.Gerçek aşık benim,ama mecnun'un adı çıkmış bir kere.
bir kadına aşık olan,aşkından deliye dönen erkek.
-ahhh aşkından mecnuna döndüm,sevdiğim...
Beşeri aşkı ilahi aşka ulaşmak için basamak olarak kullanmış kişidir. Yüce insandır, esas adı kays tır.
(bkz: 21 yy da mecnun aramak)
cevap:
(bkz: bok bulursun)
eğer şu halimi görseydi, ulan benimki de dert mi diye oturup iki tek atardı.
(bkz: mecnun un google da leyla yı araması)
leyla'nın erkek arkadaşıdır. *
leyla denildiğinde ilk akla gelen isimdir.
(bkz: mecnunum leylami gordum)
hakikate vardıktan sonra leylayı görür ve der ki;

çekil yolumdan leyla, ben "leyla"ya gidiyorum!

(bkz: leyla leyla derken)
cin çarpmış kişi.
leylasız olana denir.
bir leyla uğruna kendini çöllere vurmuş şaşkın aşık. üstelik yıllarca leyla'sını göremeyip bir gün kavuşunca şunu söyler şaşkın aşık " eğer sen leylaysan bendeki leyla kim?"
ferhat ve keremin kader arkadaşı.
bir gün mecnun yolda giderken bir köpeğe rast gelir. mecnun köpeği salya sümüğüne aldırmadan öper, koklar. etrafta bulunanlar mecnunun kafayı hepten çizdiğine kanaat getirirler ve sorarlar mecnun'a bu yaptığının sebebini. mecnun der ki "bu leyla'nın mahallesinin köpeğidir".

aşk böyle birşey olsa gerek ...
Ya Râb belayı aşk ile kıl aşina beni,
Bir dem belâ-yı aşktan etme cüdâ beni.

Babası Mecnun'u Kâbe'ye aşk belasından kurtulması için dua etmeye götürdüğünde, Mecnun'un dudaklarından bu sözcükler çıkmış. Sonrası malum zaten...
leyla' nın aşkı kays.
" - kays deliydi ama!
+ asla!... ona deli diyenin aklından zoru vardır. mecnun kelimesi "cinnet" ile alakalı diye ona deli denilemez. deli diye, aklı bir işe yaramayan, aklının fonksiyonlarını yitirmiş kişiye denir. kays bu manada akılsız değildi, ancak aklını yalnızca leyla ile örtmüştü, leyla'dan gayrı hiçbir şeye tepki vermiyordu. dıştan bakanlar onda akılla izah edilecek bir şey bulamııyorlarsa bu onun deli olduğunu göstermez. öyle olsaydı yüzyıllardır binlerce, milyonlarca akıllı mecnun'a özenmez, onun gibi olmak istemez, kendini ona benzetmezdi. demek ki onun deliliği binlerce akla bedel bir delilikti. aklı leyla ile örtülünce leyla dışında her şeye kendini kapatıyor, nesi varsa leyla uğruna harcıyor, kendini ona adamış oluyordu. "
cunun kökünden gelir.
ben deli miyim?
mecnun gibi bir am için çöllere düşeyim,
verirse verir, vermezse leylayı da sikeyim

demiş üstad neyzen tevfik.
Sevdadan ötürü kendini kaybetmiş * Çilgin, deli şirinin sevdası efsanevi aşık
mecnun, cinnet ve cennet sözcükleri aynı kökten gelmektedir.

asıl adı kays'tır.
anlamı delidir.

fuzuli'nin ortaya çıkardığı gerçek aşkın hikayesindeki* kahramının olup asıl adı ibn-ikays'tır. leyla'nın aşkından bu adı almıştır.
güncel Önemli Başlıklar