bugün

hirsizlarin oldugu yerde doktor olmasi gayet normaldir. hatta cok ama cok daha iyidir.
Milletvekili milletten herhangi bir insan olabilir. Bir insanın halka vekil olması için de zaten mutlaka hukuk mezunu olması gerekmez.

Konuya ilgili, dürüst olmak ve mantıklı olmak bana kalırsa yeterli.

Tabi bir yerlerden mezun olması yine de iyidir. Kültürü ve zekası açısından bazı garantiler verir.
Millet zaten doktor diye, okumuş diye seçiyor. Evet, mantıksız.
Eski futbolcuların, aşiret ağalarının girdiği mecliste sorgulanması pek de anlamlı olmayan soru.
Bir Mülkiyeli olarak her insanın eğitimini aldığı işi yapmasını isterim tabii ki. Bazı istisnalar olabilir tabii ama yönetim sanatından bihaber insanların oluşturduğu bir meclis, sorunlara sadece isim verebilir. Kaldı ki günümüzde de farklı bir şey yapıldığını zannetmiyorum.
Tüm milletten bir parça olsun, milli irade temsil edilebilsin diye.
Vekil dediğimiz şey Doktor da olabilir mühendis de. Lakin orada yapılan şey bir yasama görevidir. Bunun da hukukla bağlantılı olduğu aşikardır. Her ne kadar danışmanlık yapılıyor olsa da belirli derecede hukuk bilgisi olmayan kişilerin mecliste olmaması gerektigini düşünüyorum. Belki bir sertifikasyon zorunluluğu falan getirilebilir. Vekil olunduktan sonra 1 yıl içinde sertifika alınabilir.

Not: mühendisim.
doktoru boşverin de müteahitin ne işi var? aşiret ağalarının ne işi var. merhaba demokrasi merhaba?
Abdülhamit11 ye kızıl sultan derler meşrutiyeti kaldırdığı için, meclisi mebusan'ı dağıttığı için, Meclis-i Mebusan'ın 3;2 si Türk ve Müslümanlardan oluşurken üçte biri azınlıklardan oluşuyordu. Ama çıkan kanunların yüzde yüzü azınlıkların lehine asıl milletin aleyhineydi. Çünkü azınlıklar kendilerini temsil için bilgili kişileri gönderirken, bizler zengin dar görüşlü bencil kişilerden oluşturmuştuk genel olarak meclisi... Sonuçta şunu söyleyeyim, her meslek sahibi kendi meslektaşlarının mecliste yer almasını isteyebilir... Önemli olan Türkiye'nin genel menfaatlerini anlayabilen, o doğrultuda davranabilen insanları göndermek meclise..