bugün

eğer matrix serisini türkler çekseydi, olay bu kadar kısa sürecekti işte...

morfeus: hoş geldin memo. tahmin edebileceğin gibi ben morpheus’um.

memo: memnun olduuuummm. yenge gelirken bahsetti yolda...

morf: hayır. o şeref bana ait. lütfen. gel, otur. eminim şu anda kendini tavşan deliğinden düşen alice gibi hissediyorsundur.

memo: hocam delik melik... ayıp oluyor ama... zaten sende tavşan fetişi var sanırım... yok beyaz davşanı izle yok davşanın deliği...? kıllanıyorum bak...?

morf: gözlerinden belli. sende gördüklerini kabullenen birinin gözleri var uyanmayı beklediğin için tuhaf ama bunlar gerçekten pek uzak değil. kadere inanır mısın memo?

memo: elhamdürillah.

morf: neden?

memo: eeee... elhamdürillah?

morf: ne demek istediğini çok iyi anlıyorum. neden burada olduğunu anlatayım. bir şey bildiğin için buradasın. bildiğini açıklayamıyorsun. ama hissediyorsun. hayatın boyunca hissettin. dünyada ters giden bir şeyler var. ne olduğunu bilmiyorsun ama orada. beyninde kıymık gibi seni çıldırtan bir şey. seni bana getiren şey bu duyguydu. neden söz ettiğimi biliyor musun?

memo: nihat doğan mı? ajdar mı? ne?

morf: ne olduğunu öğrenmek ister misin? matrix... her yerde. etrafımızda. şu anda, bu odada. pencereden dışarı baktığında görürsün ya da televizyonu açtığında işe gittiğinde hissedersin ya da kiliseye. vergi öderken. gerçeği görmemen için dünya, bir perde gibi önüne çekilmiş sanki.

memo: sen küçükken ateşli bi hastalık falan mı geçirdin? köle ettin beni burada haa!

morf: köle olduğun gerçeği. herkes gibi bir kalıba doğdun. tadını alamadığın, dokunamadığın, koklayamadığın bir hapse, aklın için bir hapis ne yazık ki, kimseye matrix’in ne olduğu anlatılamaz. kendin görmelisin. bu, son fırsatın. buradan sonra dönüş yok. mavi hapı alırsan hikaye biter yatağında uyanır ve istediğin şeye inanırsın. kırmızı hapı alırsan mucize ülkesi’nde kalırsın ve sana tavşan deliğinin ne kadar derin olduğunu gösteririm. unutma sana gerçeği öneriyorum

memo: hala tavşan deliği diyor ya!!! ver lan şu hapı!

morf: hasktr! mavi hapı içti lan!
(bkz: pıt atmak)