bugün

lens kullanan birinden lens kullanacaklara verilecek tavsiyelerdir. öncelikle lens çok da güzel birşey değildir. gözünüz bozuk değilse öyle yeşildi maviydi griydi gözüm renkli olsun diye o salak plastik parçasının gözünüze takıp mikrop kaptırmanıza gerek yok. zaten doğal da durmuyor efendim. böyle uzaktan ben lensim, kopkoyu kahverengi gözlere takıldım cırtlak cırtlak duruyorum diye bağırıyor resmen. üstelik karşımdakiyle konuşurken dikkatim dağılıyor kahverengi mavi karışımı o gözlere bakınca, korkunç nan.

neyse velhasıl diyeklim ki lensi kullanmaya karar verdik. gidildi muayene olundu ve ilk lens alındı. büyük ihtimalle ilk lensi takarken bir doktor size yardımcı olacak hatta takacaktır. lensi takmayı öğrenmek bir günlük bir iştir, öyle doktor ilk seferde birkaç saniyede taktı diye siz de ilk takışta öyle yapacaksınız diye bir şey yok. benim gibi tek lensi yarım saatte takar ikinci lensi takamadan gözdeki tek lensle sınava yetişmek için evden çıkmak zorunda kalabilirsiniz. aman dikkat, ilk lens takımı önemli.

lens kullanırken en önemli ikinci nokta temizliktir. ellerinizi yıkamadan gözünüze sürmeyin, lensi ellerinizi yıkamadan elinize almayın. ellerinizi sabunla yıkayın ama dikkat edin sabunu iyice arındırın yoksa gözünüz felaket yanabilir, ağlamaktan bitap düşebilirsiniz.

lensi takarken gözünüzün beyaz yerine koyup renkli kısma doğru parmağınızla yavaş yavaş sürükleyin, çıkartırken de aynı şekilde gözünüzün renkli kısmından yavaşta sağ ya da sol yana, veya aşağıya doğru itip ondan sonra çıkartın.

lens gözün saydam tabaka denilen kısmını örten bir plastiktir. ve gözün saydam tabakasında damar yoktur sadece dışarıdan aldığı oksijenle beslenir. bu nedenle lens kullananlarda saydam tabaka incelmesi görülür. bu nedenle lensi uzun süre gözünüzde takılı tutmayın. her gün mutlaka çıkartıp lens solüsyonunda bekletin. hem lensin temizlenmesi hem de gözünüzün oksijen alması için önemlidir.

yüksek oksijen geçirgenlikli lensleri tercih edin ancak hiçbir zaman unutmayın hiçbir lens gözünüze gereken oksijen miktarını tam olarak sağlamaz. o yüzden lens takma süresini abartmayın.

lens reklamlarında ve kutuların üzerinde bu lensin oksijen geçirgenliği yüksektir, 6 gün çıkarmadan kullanabilirsiniz imaresini sallamayın. 6 gün çıkarmazsanız gözünüz mikrop kapabilir ve lens remen gözünüze yapıştığı için lensi kıpırdatamayıp soluğu göz doktorunda alabilirsiniz. *

lensle mümkünse uyumayın, lensin gözün arkasına ya da kenarlara kaçmasına neden olabilirsiniz. *

lensliyken gözünüz çok ovuşturmayın, bu da lensin kaymasına ya da gözden çıkmasına neden olur. *

lens kullananlar mutlaka lens kutularını yanlarında taşısınlar, çünkü yolda güzünüze toz kaçabilir, ya da başka bir durumla karşılaşıp lensi çıkarmak zorunda kalabilirsiniz. *

lensliyken havuza/denize girmemeye dikkat edin, girerseniz de dalmayın ya da kafanız içeride yüzmeyin, hadi öyle yaptınız diyelim o zaman gözünüzü açmayın madem. lens gözünüzden çıkıp kaybolabilir. *

lensler aylık kullanımlıktır genellikle. yurtdışında aynı lensler için daha çok 15 günde bir değiştirilmesi gerektiği söylenir. lensi aman ben çok takmadım zaten, ondan iki ay kullanayım demeyin, zamanla lensin oksijen geçirgenliği kaybolduğundan o süre tanınmıştır. yoksa kullanmanızla alakalı değildir. az da kullansanız lensinizi değiştirin.

lens zamanla göz kuruluğu gibi sorunlara yok açar, zamanla yapay gözyaşı kullanmaya başlayabilirsiniz. başlangıçta günlerce çıkartmasanızda rahatsız etmeyen lens, 6-7 sene sonra gözünüzü iyice rahatsız etmeye ve birkaç saat sonunda bile baş ağrısı, gözlerde aşırı kuruluk gibi sorunlara yok açabilir. bu nedenle bu sorunlar bende olmuyor nasılsa diyip fazla rahat davranmayın, ilerde başınıza dert olabilir. *

en son olarak, mecbur değilseniz kullanmayın.

edit:imla
bir de göze parmak atılmaması lazımdır.
bir de tırnaklarınız uzunsa * lensleri solusyondan alırken dikkatli olun, zira lenslerin yırtılmasına sebep olabilirsiniz.
baş ile yapılacak ani hareketlerden kaçınılmalıdır.
futbol oynasınlar, doksana nişanlanmış füze benzetmeli bir şuta kafa uzatsınlar.*
gözünüzde lens varken bungee-jumping yapmayın. çok kötü bişeydir heralde. lens yokkende yapmayın. televizyonda filan gördüm bir kaç kere, çok kötü bişey. korkuyo insan. kolay mı bilmem kaç metreden boşluğa atlamak. bugün türkiye'de bungee-jumping yapmak kolay iş değil. bir bungee-jumpingci kolay yetişmiyo. gerek yok böyle şeylere. fm filan oynayın...
göz makyajı yapmayın, mikrop kapabilirsiniz.
(bkz: gözü çizdirmek)
başka kurtuluşu yoktur.
tavsiyesi olunmaz. gözlüğün yerini hiçbirisi tutmaz. hiç lens kullanan yada fako laser vb. yaptıran göz doktoru gördünüz mü? doktorum, ben görmedim.
7 yıldır lens kullanıyorum en önemli tavsiye
-yaşamandan ögrenilmez.
her şeyden önce, en azından ilk seferde göz doktoruna gidin. ezbere lens almayın. zira lensler, gözünüzün çapına göre verilir. bu çapı da ancak doktor ölçebilir. direk optike giderseniz, size en çok kullanılan çapta bir lens verirler, ve bu size uymazsa gözünüzde kayar durur, batar, kıpkırmızı olur gözleriniz ve uygun görüş keskinliğini yakalayamazsınız.

göz kalemi sürebilirsiniz ancak rimel sürmeyin gözünüze, lens kullanıyorsanız eğer.

yolculuğa çıkmışsanız otobüste filan 1.5 saatlik uyumak en idealidir. yarım saat uyuduğunuzda lensiniz kayar, 2 saat ve fazlasında da lensiniz kuruyarak gözünüze yapışır. 1.5 saatte neden bilmem ama bir şey olmaz.

sevişirken ve koşarken düşmez, korkmayın.

lensler varken istediğiniz gibi ağlayabilirsiniz. ancak dumanlı ortamlarda kalmayın, lensler kurur.

gözleriniz bozuksa, lens bu dünyada başınıza gelebilecek en iyi şeylerden biridir. uzaklara uzaklara bakarsınız takınca, gözünüz hiç bozuk değilmiş gibi gelir. gözlük çerçevesinin arkasından bakmazsınız.

yıllar sonra gelen edit: lazerli göz ameliyatı olun gitsin. o kadar iyi ki çok güzel bir şey.
lens kutusunu yanınızda taşıyınızdır. taşımadığız takdirde, çıkarmanız gerektiğinde bir çay bardağı kullanma durumunda kalabilirsiniz. sonra bardağın içinden lensi almak bir meseledir. fazla bulaşmayınızdır. (bkz: ))
arada bir gözlük takmayı ihmal etmeyin ki gözleriniz hep lens takmaktan allerji olmasın ya da göz kuruluğunun kurbanı olmasın.
sıkıcı derslerde lensi elinize alın ve gözümden düştü deyip hocaya gösterin. dersin sonuna kadar müsade sizin olacaktır. *
tuz oranı yüksek denizlerde yüzmeyin. zira yüzünüzdeki suyu attığınızı düşünseniz bile o tuzlu su kirpiklerde kalır, kurur, bildiğin tuz olur, velense zarar verir. gözü açamaz hale gelirsiniz. su çok tuzlu olmasa bile çıkar çıkmaz yüzünüzü tatlı su ile mutlaka temizleyin.
ha bir de maske ile dalarken sorun olmaz, merak etmeyin. istediğiniz kadar derine inebilirsiniz.
yaklaşık 40 satırlık bir metni* bilgisayarda okuduğunuzda gözlerinizde kururlar. Lens kuruyunca esneyin, gözleriniz sulanır, biraz bulanır gözler. Akabinde düzelir.

edit: bunu eksileyenin de ta mına koyim! tavsiye dediniz alın tavsiye! 10 senedir kullanıyorum bu mereti!! kaldı ki 40 satır yazı okudum üşenmedim.
çantanızda solüsyonunuzu mutlaka bulundurun, çıkarmak zorunda kalabileceğiniz anlar olabilir.
banyoya, havuza, denize lenslerinizle girmeyin.
yere düşen lensi tekrar kullanmayın.
günübirlik lens kullanmaya çalışın.
lensleri koyduğunuz kabı, lensi gözünüze taktıktan sonra temiz elle yıkayın ve kaba döktüğünüz solüsyonu bir kereden fazla kullanmayın. aksi takdirde lensler bir süre sonra gözü yakmaya başlıyor. bu şekilde kullanırsanız lensinizi uzun zaman kullanabilirsiniz.
ilk lensimi gözüme taktıktan hemen sonra, sözlüğü ilk açtığımda karşıma bu başlığın çıkması pek bi manidar oldu. tesekkurler sözlük.

tanım: şu günlerde ihtiyaç duyduğum tavsiyelerdir.

düzenleme: imla
Her gece uyumadan önce çıkartın. Gözünüz hava alsın, temizlik kazansın. Lensiniz suya doysun. Mutlu uyanın ertesi gün ikinizde.
127 Hours filmi ile de öğrendiğimiz üzere, lenslerinizden müzdarip olup solüsyon bulamadığınız üzücü anlarınızda, lensinizi ağzınızda evirip çevirip, tükürüğünüzü devreye sokup, huzurla sosyal hayatınıza devam edebiliyorsunuz.
ilk başta takması çok zor gelebilir.ben 5 gün uğraşmıştım mesela.herhangi birinden yardım alma şansınız yoksa lensleri önünüze bir havlu vb. bir şey serip takın.takamayıp düşürürseniz bulmanız zor olabilir.
çok uzun süre gözde tutulmamalı. aksi halde göz bebeğinin oksijensiz kalması ve bundan dolayı gözün beyaz kısmında damarlanmalar oluşmasına sebep olur.

denendi onaylandı. bir üsre lens kullanmayınca düzeliyor göz ama yinede tehlikeli bir durum.
kullanmayın.gözden özürlü gibi görünüyorsunuz.
çok zorlanıyolarsa gözlük var.