bugün

hiç laptop kullanmamış ama almaya niyetli kişilere verilecek tavsiyelerdir. maksat birbirimize yardımcı olmaktır. öyle değil mi efendim?

*üzerinde touchpad'i devredışı bırakacak bir düğme ya da düğme kombinasyonu olsun.
*mutlaka sayı takımı olsun.

edit: eksileyen takım lafım size. almayın laptop amına koyim.
toshiba a300 serisinden 3000 ramlık 250 gblık hızlı bir laptop al sen de rahat et biz de rahat edelim.
hp al acer alma toshiba al exper alma asus al lg alma.
(bkz: alma)
(bkz: donanımhaber)
alacağın bilgisayar çin malı olmasın mutlaka orjinalinden al.
hp pavilion dv5000 serisinden hiç haberin yokmuş gibi davran. eğer biri zorla gözüne sokar da satmaya çalışırsa çulsuz ve kör takliti yap. eğer memelerini sıvazlar ses çıkarma ve itaat et.

ama alma yani sakın.
serisinde sık sık sorun çıkan modelleri araştırmalı ve bunlardan uzak durmak gerek.

ayrıca görselliğe değil fiyat/performansa önem verilmelidir.
harici ekran kartına sahip olsun ve mümkünse toshiba marka olsun.
hp dv 5 serisinden bir ürün bulursan al.
toshiba a serisi güzel. ama müşteri hizmetleri için aynı şeyi diyemeyem. formata kdv hariç 59 lira istediler.
toshiba l300 işini görürse bana gel. sana kız gibi bir bilgisayar vereyim ben de a300'üme kavuşayım ha yok ben sıfır alacağım diyorsan bkz: 2 nolu entry.
dizüstü olsun casper olmasın.
hp pavilion dv6000 almamaları en büyük tavsiyedir.

Dış görüntüsüne aldananlar şimdi hayal kırıklığındalar..
koçum bak uzanarak bilgisayar kullanma hayalleriyle laptop alıcaksın, hiç birşey hayal ettiğin gibi olmıycak. o düşürmeye çalıştığın kızla msn de muhabetin tam ortasındayken uyuya kalcaksın kız başkasına vercek, kahveni klavyeye döktüğünde doktorlar neden şeker kullanımını önermiyor daha iyi anlıycaksın ve gerisi, gerisini neden burda anlatmadığımıda kullanmaya başlayınca anlıcaksın.
boşuna araştırmamalarıdır.

çünkü fiyat/performans olarak mükemmel iki ürün var:

biri bu: SAMSUNG R522-JS01TR, diğeni unuttum. çünkü beyni sulanıyor insanın araştırırken.

ahan da linki:
http://www.hepsiburada.co...98&productid=bd750404

alın rahat edin.
üstüne çay dökmeyin.
sakın acer almayın.touchpad sol mouse butonunda üretimden kaynaklanan hata vardır(birçok modelinde aynı touchpad sistemi kullanılmaktadır).2 ay sonra yüksek ihtimalle kırılıcaktır.aşırı ısınma sorunu oluştuğu için servise götürüp aradan mouse uda çıkartırım düşüncesi,"maalesef acer kırılma hasarlarını garanti kapsamında tutmamaktadır" cevabı ile içinizde patlayacaktır.anakart yakma problemlerini saymiyim hiç.toshiba,Dell,Macbook,lenovo tavsiye olunur.
acer ve hp'den lanet servis problemleri ve fabrikasyon hataları nedeniyle uzak durulması gerektiği artık herkes biliyor.
ısınma olayına dikkat etmek lazım. adam anasının nikahı gibi ekran kartı koyuyor ama oyunu açınca cihaz, üstünde çok rahat yumurta pişirilecek ısıya geliyor.
alttaki fotoyu ben çektim, bu arada cihazın altında da çift fanlı soğutucu altlık var. soldan sağa sırasıyla; siyah kutucuk hdd ısısı, yeşil kutucuk ekran kartı ısısı, kırmızı kutucuk işlemci ısısı

http://i45.tinypic.com/2dlm9nr.jpg
toshiba, asus yada sony vaio alınmadır. diğer markalardan hangi serileri olursa olsun uzak durulmalıdır. toshiba ve sony de pek kusurlara rastlanmaz ancak asus larda bazen hafif ısınma sorunları görülebilir; ancak yine de kalitedir.

laptop üreticilerinin fabrika çıkış hatalarının yüzdeye vurulmuş hali şöyledir:

asus: %0.12 (binde 12)
toshiba: %0.15 (binde 15)
sony:%0.20 (binde 20)

hp:%25 (yüzde 25...binde değil dikkat.)
casper, acer, ... : en az hp kadar.
(bkz: benq r55 joybook)

estetik ve bir o kadar da işlevseldir. oyun konusunda türevlerinden birkaç gömlek üstündür ancak 1 sene boyunca günde 20 saat çalışması durumunda anakart ciddi anlamda hasar görmektedir.

bir de farklı bir tavsiye: yedekte bir desktop bulundurulması gerekliliktir.
uzerinde sayi takimi olacagina, laptobun olmasin daha iyi. goruntu olarak cirkinlik abidesi. ayrica;

samsung un laptoplari performans fiyat dengesi olarak incelendiginde 1. sirada yer alir. ozellikleri cok kaliteli olmakla birlikte ekran grafigine hayvan gibi abanmi$lar. oyun icin laptop du$unenlere cok iyi bir alternatiftir bu bilgisayar.
erkek kişi ise laptop alacak olan, katiyen bilgisayarı kucağına alıp da kullanmamalıdır. zira sıcaklık, testisler üzerinde kalıcı hasarlara sebep olabilmekte ve işin sonu kısırlığa kadar gidebilmektedir.

(bkz: bu da böyle bir tavsiyemdir)
(bkz: toshiba ya da sony den şaşma)* *