bugün

yılın ilk mevsimi. mart sonuna kadar süren soğuk havaların habercisi.
yazın geldiği şu günlerde insana pek bir uzak gelen kar ayı.
-kısmak fiilinin emir kipinde kullanılmış halidir.
ocağın altını "kıs".
-karla, yağmurla, doluyla ve fırtınayla özdeşleşmiş bir mevsim. denize hasret kalınan mevsimdir ayrıca.
mevsimlerin en güzeli.
insanın içini titretir kış...soğuk kış sabahlarında sıcacık yataktan çıkmaz istemez insan.
yaz aşklarına kafa tutan uzun süreli aşk mevsimi
suskun bir tanrıdır; gözkapaklarında naylon taçyapraklar ta$ıyan.. ilkbahar^ın annesidir öyle beceriksiz; öyle karlı ve kârsız hem de..
bir türlü gelmeyen, artık özlediğim mevsim.
(bkz: kis gunesi)
küresel ısınma yüzünden yok olacak mevsim. 20 yıl sonra kış ilkbahar gibi yaşanacakmış. Kaynak: ntv
kansız kişilerin cehennem mevsimi...
chat dilinde "kiz".

- naber kis?
buralara bir türlü gelmeyen mevsim.

murphy; istanbul dan bildiriyor..
(bkz: gel buraya dövmicem bak)
ing. winter
ismet özel şiiri.

"kış geldi" kar yağdı,
her yere soğuk saldı.
iki taraf olsak,
kar topu oynasak.
yaz gitti, güz gitti,
yine geldi kış baba.
ingilizce kiss in türkçe okunuşu.
soguk ve temiz havanin ferahligini hissedebildigimiz tek mevsim. beyazlar kaplamissa her yeri dahada güzeldir.
insanların kanını donduran mevsimdir. ocak, şubat ve mart aylarından meydana gelir.
(bkz: yallah cinler yallah kış kış cinler kış kış)'daki kışmak fiili.
hiç özlenilmeyen, sevilmeyen, karmsarlığın, karanlığın, soğuğun, çamurun mevsimidir.
bir daha bir insan evladı benim yanımda 'ayhh ben kış mevsimini çok seviyorum, çok romantik ayol' dediğinde fazla değil, iki-üç adım gerilip elimin tersiyle desteklice vuracağım. nasıl seversin ya şu mevsimi? hastalıktan başka bir şey değil. soğuk, buz gibi hava arkadaş. bak şimdi hapşurdum bu entry'i girerken. bunun nesi romantik lan??
doğanın kendisini yenileyebilmesi, zararlı börtü böceğin, envai çeşit haşerenin ölmesi, çiftçinin yüzünün gülmesi için lazım gelen, pek güzel olmayan ancak yararlı olan, sabrın sonu selamet mevsimi.
bilirim bir kışa hazırlanmayı

şimdi tutalım bu diriliği artık. zamanıdır.
zamanıdır. neredeyse kar başlar. küçük kuşlar ölür.
semerciler ve dilsizler ölür.
seninle ben kalırız. yeni bir yaşamaya.
gökler ve kentler ufalır. seninle ben kalırız.
o şarkı sanılanlar bir kavga halini alır.
nerdeyse kar başlar.
birini düşünür gibi oluruz. biliyorum
ellerinde üşür. biliyorum ama
ısıtabilirsin onları. o ateşte.
hazırsın da. biliyorum. ama
sana bir boyun atkısı gerek. kış geldi..

turgut uyar
en keyifli tarafının, bir yandan sıcak çayı yudumlarken bir yandan da battaniyenin altında ısınmak olduğu mevsim.