bugün

ankara nın merkezi. tam göbeğinde durduğunuzda park yeri hariç aranan hemen hemen herşeyin (banka, cafe, internet cafe, rock bar, fasıl için lokal, cami v.b.) 15 dk uzağınızda olduğu yerdir. ama tunalı, bahçeli, çankaya gibi yerlere oranla biraz sönük kalmıstır hep.**
ankara nin her yerine rahatlikla ulasim imkani veren, her gun cok kalabalik olan bolgenin adidir. kizilay da bol bol isportaci vardir. istenen her sey bulunur.
pakistan depremi nden sonra ilk gün kamp kurarak , en seri biçimde yardıma başlayan,kamplarında bugüne kadar hiç sorun çıkmamış olan,önümüzdeki hafta itibariyle kurulcak olan yeni çadır kentlerin yönetimi başarılı çalışmasından dolayı birleşmiş milletler ce direk kendisine devredilen yardım kuruluşu ..
bayrağı beyaz üzerine tek kırmızı hilaldir..
şu anda kızılhaç la birleşmiş kızılhaç-kızılay olarak iş görmektedir..kızılay müslüman devletleri temsil eder.ama kuruluşu osmanlı imp. tarafından yapıldığı için türk tür aslında.. (bkz: hilal-i ahmer)
iğrenç ankaranın iğrenç merkezi. ankaralılar için bir derya istanbuldan gelenler için ise sadece bir mahalle kahvesi, mecburiyet caddesi, trafik lambası.
genel başkanvekilliğini sadettin saranın yaptıgı yardım kuruluşu
yardım kuruluşu.11 haziran 1868 tarihinde osmanlı yaralılara yardım geçici komitesi adı ile kurulmuş, 2 kez isim değiştirip 1923 te hilal-i ahmer cemiyeti adını almış, 1935 tarihinde ise atatürk ün emriyle türkiye kızılay kurumu denilmeye başlanmıştır.
Ankaralıların buluşma merkezi. Kızılaydaki gima yada Ykm nin önünde buluşulur. Ve Ankarada bütün yollar Kızılaya çıkar
ankaralilarin milli maclar(ya da tutulan takimin maclarindan) sonra bulusma merkezi. eski popülaritesi ve güncelligi artik baska yerlere kaptirmis olsa da ankara'nin vazgecilmez carsisi, bulvari,vs.
ankaranın merkezi olarak nitelendirilern yer...ticari taksilerin çok yoğun olarak görüldüğü bir yer aynı zamanda...bir sürü bankanın, ykmnin, gimanın, gamanın olduğu yer...
ankaranın kalabalığından yaka silktiren ama ankaradan uzak kaldığınızda bir karışabilsem şı kızılayın tozuna, toprağına, kalabalığına dedirten ve insanda bağımlılık yapan ankara ritüellerinden.
Bayram ve özel günlerde ünlü sanatçıların gelip konser verdiği meydanlardan biridir
bina başına ortalama üç dershanenin düştüğü semt.
banliyo trenleri ile geliniyorsa gitmek için yenişehir istasyonu'nda inilmesi gereken semt. insana o kalabalıgı huzur verir.
Depolarında hala 1945 tarihli sargı bezi 1965 tarihli konserve barındıran koleksiyoner olduğunu sandığım yardım kuruluşu.
kurban kesme hizmeti vermeye devam eden kurum. 225 ytl.*
son yıllarda kro ve magandalar tarafından doldurulmuş bir zamanların güzide semti.
kanadadan tanesi 1000 dolar olan acil durum cadırlarından 1000 tane alan ama bir işe yaramadığını görünce hepsini türkiye izcilik federasyonu na hediye eden kurum
(bkz: kanada dan alınan acil durum cadırları)
türkiye' nin başkenti Ankara' nın en işlek semti olan yerdir. türkiye' de ve dünya olan felaketlerde hızır(a.s) gibi yetişen bir kurumdur.
osmanlı versiyonu hilal-i ahmerdir.
yaz kış mini etek giyilen yerdir.
an itibÂriyle başta ödp olmak üzere chp, mhp ve akp'nin sloganlarının 10'ar metre arayla atıldığı, kafa zikmek için acayip uygun bir yere dönüşen, ankara'nın merkezi alanı.
insanların en zor zamanlarında yardımına yetişen türk yardım kuruluşudur.
her tür insan bulunuyor burada. jöle adamlardan çok var özellikle.
Ayın kızıl hali.
Ankara'nın merkezlerinden biri demek isterdim, fakat sonradan aklıma geldi ki, Ankara'da bir kaç merkez yoktur.*Bu merkez önceleri Ulus iken son, son birkaç yıldır Kızılay'a kaymıştır. Bir diğer değişle Kızılay gittikçe Ulus'a benzemektedir. Kozmopolit idi. Sanki, yavaş yavaş "elit"ler elini ayağını Kızılaydan çekmektedir.
bu sebeple mekan daha çok taşradan gelen öğrencilere kalmaktadır. Ayrıca, bakanlıklarda çalışan memurlara * * Hafta içi öğle tatillerinde kızılayda sıklıkla rastlanmaktadır. normal bir günde kızılay nüfusunun yoğunluğunu ayak takımı * *oluşturur. Ulaşımı kolaydır.*ticaret yapmaya oldukça müsaittir. Bu sebeple halen Ankara'nın cazibe merkezlerinden biridir. Kızılay'ı çekici kılan, sokakları * , barları *, kafeleri *, kitapçıları *, sinemaları *,tatlıcıları, simitçileri... vs'dir. Aradığınız herşey Kızılay'da vardır. Bazen aramadıklarınız da *.