bugün

yılbaşlarında uğur getirdiğine inanılan bir bayan içgiysisi.
şu aralar içgiyim mağazalarının vitrinini süslemeye başlamış olup satış fiyatı yılbaşı akşamı tavana vurmaktadır. alıcısına duyurulur.
yılbaşında bayanlara hediye edilen ve bayan kabul ettiginde fikrini açık şekilde belli eden hediyedir..
yılbaşında bir erkeğe verilecek en iyi prömiyerin fragmanıdır. tadından yenmez.
cinselligin simgesi olan iç giysisidir..
(bkz: ötesi çıplak ten)
üzeri kalpli olanı makbüldür. **
(bkz: ben giydim oldu)
01.01.2008 tarihini giyilmek için bekleyen kırmızı renkteki dondur.
yılbaşında ön plana çıkarılan iç çamaşırıdır. kalp şeklinde kutularda satılırlar.
yılbaşı giysisi.
kimilerine göre yılbaşında giymek şans getirir.
yılbasının demirbası, herşeyden vazgecilebilir ama; kırmızı dondan asla.
yılbaşına yakın zamanlarda satış patlaması yapan don türü. lakin işlevsizdir. yılbaşı gecesi giyinilir ve ertesi gün bir daha giymemek üzere çıkartılır. oysa ki slip don, dantelli don, boxer ve benzeri donlar her daim giyilir.
uğur getiriyosa bu dış borç ne.
noel baba'ya yalakalık yapmak isteyen kişilerin tercihidir. unuttukları şey noel baba'nın da şirinler gibi olmasıdır. ne kırmızı don ne uslu olmak onu göstermez.
birde abazan sahte noel babalar var ki onlar zaten don rengine bakmaz.
yilbasinda giyilirse ugur getirecegine inanilan bir tur don.
siyah donla boy ölçüşecek güzellikte olmayan dondur.*
giyilen yere göre şans getirir. mesela gece 00:00da belgrad ormanı'nda yada tarlabaşı'nda giyilirse şans falan getirmez aksine mevcut şansın bir kısmını da götürür.
istanbul'da taksim meydanı'nda yılbaşı günü anket yapmak istiyorum.

+kırmızı donun var mı?
-var
+yaz donunu kendi getiriyor.
üstünde şiir ve gül olan modelleri de mevcut olan kilot.
yeni yılda kıçına kısmet bekleyenlerin yılbaşı gecesi giydikleri dondur *
kırmızı don: ağaçlara ve türbelere bez bağlayanların amacı neyse, özellikle yılbaşında, kırmızı don giyenlerin de amacı, yaklaşık olarak aynıdır.
en sevimsiz renkte çamaşırdır, giyme daha iyi.
yılbaşında giyilmesiyle ağaçlara bağlanan çaput ve bezler arasında paradigma farkı olmayan donlardır.
zamanında başlarına kızıl bez takmış kızılbaşlara tepkidir denilesi, sonradan vazgeçilesi dondur. işin aslında tüccarların satış yapmak için kurduğu bir oyundur. yılbaşında kırmızı don alan kendisine biçilen rolü yerine getirmiş insandır.
yılbaşıların vazgeçilmezidir.

neyse geçen gün a101'de fakir fakir geziyorum. bir tane kaymaklı ekmek kadayıfı bir de dana etli mantı aldım. kasaya gittim önümde bir bayan. kasadan kalp şeklinde iki tane obje geçirdi ama parlak. neymiş lan bu diye odaklandım ürünlere. gözlerimi de kıstım iyice ki ne olduğunu anlayım diye. sonra dantelli kısım bir gözüme geldi. kırmızı+dantel diye kafamda toplarken eşittir'e gelmeden kızın bana baktığını farkettim. biraz sinirli biraz utangaç biraz içinden anama söver gibi bakıyor. bir şey diyeyim mi diye düşündüm. böyle eminim size çok yakışır deyip ters köşe yapayım sonra sıvışırım diye düşündüm ama kasadayım olmaz. klasik türk erkeği olarak başka tarafa dönüp kasanın yanındaki çikiletalarla ilgilenmeye başladım.

bu da böyle bir anım işte. şunları şeffar paketlere koymayın amk.