bugün

kıbrıs adasında yaşayan insanlara verilen genel sıfattır.
kendisi küçük sorunu büyük bir adanın (bkz: kıbrıs) yurttaşlarına verilen isim.**
kıbrıslıtürk ve kıbrıslırum olmak üzere ikiye ayrılır. dil ve çoğunlukla din dışında adanın öz-hakiki evlatlarının gerek dış görünüşlerinde gerekse aksanlarında pek bir fark yoktur.
kktc de yayın yapan, sahibinin doğan harman olduğu gazete.manşete tersten fotoğraf basılması gazatenin vazgeçilmezidir.
(bkz: gıprıslı)
çoğunlukla gerizekalı insanlardır. Kendilerini birşey sanarlar. Türklere siz türkler diye hitap ederler.kayıp insanlardır.
bir zirve düzenlenirse herkesin tanıdık çıkma ihtimali vardır.

(bkz: dünya küçüktür kıbrıs daha da küçüktür)
egoları için yaşayan çahil topluluk, yüzde 70lere varan üniversite mezunu olmasına ragmen ben rum vatandaşıyım,işkalci türkler diyecek kadar'da kalleştirler ve cahildirler,türklerin yüzde 80'ini üçkagıtcı olarak görürler,rum tarafınında kuzey tarafını küçük gördüğü yıllardır davalarında bir adım ilerleyememiş ne istediğini bilmeyen garip insan topluluğu.
rumunu bilmem ama türkü bir boka yaramaz...

kendi türklüğünden utanır, kendini korumaya gelen askeri işgalci görür, türkiye cumhuriyeti vatandaşını kabasakal olarak, türkiye cumhuriyeti devletini ise sömürücü olarak görür. lisanı, tipi, vefası bir boka benzemez kavruk ve nankör bir cinstir kıbrıslı...
kıbrıslılara bir bok bilmeden bok atmayıp önce empati kurmak isteyenlere gelsin bu link.
http://www.yeniduzen.com/detay.asp?a=14777
mangal yapıp yanında chivas içen, onlarca kıprıs diye telaffus edilen adada doğmuş olan halka verilen isim.
kıbrıs adasında yaşayan adaya özgü eşeklere verilen isimdir.

kıbrıslı diye bir kimlik yoktur. ya türk ya da rumdur.
"eşşeğe benzen be hayvan" deyimimi deyim tabirimi deyim her neyse çok kullanırlar. yolda gördüğü bir arkadaşına yanında kim olursa olsun (annesi, eşi, kız kardeşi) çekinmez ve yapıştırır selamlaşma cümlesini " napan be yarak" . cenaze törenlerine çok önem verirler. ölen kişiyi tanıyan herkes katılır. yüzde 90'ı namaz kılmaz oruç tutmaz. bir gün kıbrıs'ta akşam namazı için bir camiye girdim ki ne göreyim imamla müezzin var sadece. biraz geç kalmışım müezzinin yanına geçip kıldık namazı. namaz bitiminde adamlar bana lokum gül suyu ikram ettiler. yüzlerindeki mutluluğu ertem şener bile anlatamazdı. birde kibar olmak için kelimelerin sonuna -cik -cuk eklerler. mesela kızcık, kedicik, eşekcik gibi. tarihini bilmezler, araştırma gereğinde de bulunmazlar. sanki sözleşmiş gibi tüm genç erkekleri sacını aynı sitilde kestirir. sanki berber kafalarına tas koymuşta öyle tıraş etmiş. yanlar bir numara üstler dik ve 2 kg jöleli. ama özünde iyi ve saf insanlardır. istanbul'a gelenlerinin bir çoğu nedense bir şekilde dayak yemiştir. suç oranı çok düşüktür. olanı da zaten biz yapıyoruz. mesela içi para dolu bir cüzdanı düşür. bulan getirir sana. her evde mutlaka ingiltere'de olan bir yakını vardır. 2010 verilerine göre ingilterede 4000000, avustralya'da 5000000 kıbrıs türkü yaşamakta. kktc'nin nüfusu taş çatlasa 250000 i geçmez. mağaza ve dükkanlarda pazarlık yapmazlar. yapanı da terslerler. başlıkla adaş birde gazeteleri vardır.
bak ya, yine cikti biri konuşuyor.

lan bu kadar mi tatli olurlar. al eline mincir.
Kıbrıs adasının yerlileridir. Kendilerine has konuşma tarzları vardır.

Canlandırma için;

https://m.facebook.com/st...6&id=1494241187506527

Yörükle cingenlerin karışımı gibi ama ben çok seviyorum. Saf ve eğlenceli geliyor. ^^

Varsa bi gıprıslı gelsin da bi gavecik içeçek.

Ajaja
güncel Önemli Başlıklar