bugün

Avrupa Yakası'nın son bölümünde Ata Demirer tarafından canlandırılmış ve Gülse Birsel tarafından yaratılmış bir dizi karakteri. Fakat bu karakterin dizide yer almasından sonra Kıbrıslılar "Biz onun gibi konuşmuyoruz" diyerek tepki göstermişlerdi. Gülse Birsel de "Bu karakteri araştırıp yazdım. Kıbrıslı arkadaşlarıma okutup, onaylarını aldım. Zaten karakter bir dahaki bölümlerde yok" diye açıklama yapmak zorunda kalmıştır.

Yine bir Türkiye klasiği daha. Nedir bu biz öyle değiliz, biz şunu yapmayız deme halleri anlamadım gitti. Bir klipte hemşire kıyafetli seksi bir manken kullanılır hemşireler ayağa kalkar, Hamam filminden sonra Hamamcılar "Vay, bize eşcinsel mi dedin" diye ayağa kalktılar. Bundan başka yıllarca filmlerde polisler, askerler iyiden iyi, melekten melek gösterildi ve senaryo gereği olsa bile tek leke sürdürülmedi. Ama bitsin artık bu denyoluk yahu. Acaba bu kıbrıslı karakteri Al pacino canlandırmış olsa Ata Demirer'den daha mı başarılı olacaktı ? Peki o zaman da Kıbrıslı kardeşlerimiz bunun bir eğlence programı olduğunu unutup tantanasını yapacaklar mıydı? Bence yapmayacaklardı. Aynı şekilde diğer gruplarda. Peki nedir bu o zaman? Kıbrısta Ata Demirer'e ya da Gülse Birsel'e gıcık birileri olsa gerek. Hamam filmi dışarıda ödüller alıyor. Erzurum mu, erzincan mı neredeyse hamamcılar isyanda. Kardeşim, bir filmi seyretseydin. Bizim insanlarımız kendilerini dizi karakterleriyle gereğinden fazla özdeşletiriyorlar olsa gerek. iyi de bunca cinayet,yolsuzluk, suç kimler tarafından işleniyor. Bunları gören de katil, suçlu, hırsız diye ayrı bir meslek grubu olduğunu düşünecek.
dizideki karakter illa ki bütün kıbrıslılar budur şeklinde bir etki yapıyorsa miras peşinde babasını vuruyor etkisi konuşmadan daha vahimdir.
ayrıca kıbrıslılar böyle konuşmaktadır gerçekten.

ceviz reçelciği getirdim yersiiyn? * *
(bkz: avrupa yakası nadir)
kıbrıslılar gibi konuşur, değiiil??

gayet de realistik bir karakter. ayrıca türkiye'yi bok gibi lanse eden ve yermeye çalışan insanlar da maksatlıddır mirim, onu da bi yaz kafana sen. burda kimseye hakaret yok, sadece ufak bi şive komiğine bozulan tuhaf kompleksli insanların hezeyanı var.

benim memleketime bok atan adamla onu bir tutarsan sende de artniyet ararım mirim. bu memleket geceyarısı ekspresini unuttu mu zannediyosun?

o beni küçümseyen bütün zevatların bir özür borcu var.
espri anlayışı kıtlığı büyük komplekslerden kaynaklanan durum malesef. aynı diziyi bende izledim. evet bazı kıbrıslılar öyle konuşmuyor. çünkü çok daha bozuk türkçe ile konuşuyor ki neredeyse kendi aralarında konuşurken bir şey anlamıyorsunuz.

şimdi olaya başka bir yönden bakalım

televizyonlarda şimdiye kadar onlarca karadeniz temalı diziler yapıldı. ayrıca pek çok dizide karadenizli -daha da net olursak laz- karakterler bulundu. bu karakterler hem karadeniz şivesi ile konuşuyordu hem de bu karakterlerin neredeyse tamamı biraz saf(!) karakterlerdi.

ama hiçbir karadenizli çıkıp da siz karadenize hakaret ediyorsunuz dediğini duymadım. veya temel fıkrası anlatıldığında kızdıklarını da.

neden çünkü mantıklı insanların yapacağı budur. mantıklı insan bütün bunların şaka, mizah, espri oldugunu bilir.
şivesini gayet sempatik bulduğum karakter.

kıbrıs'lı değilim, kıbrıs'ta hiç bulunmadım, kıbrıs'lıların nasıl konuştuğunu da çok iyi bilemem, fakat bu karakterin konuşma tarzı bende epey bir sempati uyandırmıştır. böyle düşünen yalnızca ben değilimdir ayrıca.

o değil de, aynı dizideki dilber hala karakteri de adanalı'ları ayağa kaldırmalıydı o zaman. ne bileyim, birebir aynı ağzı kullanıyor olmaları imkansız bence. mutlaka birileri çıkıp "adana'lıları aşağılıyorsunuz" diyebilirlerdi. yine bu dizide bir de gurbetçi aile vardı (imdat amca). üçkağıtçı, biraz kıro, biraz moron, cahil olarak yansıtlıyordu. gurbetçilerin hepsi mi böyleydi yani?

en nihayetinde bir komedi dizisi. amacı güldürmek sonuçta. bu kadar kasmanın pek anlamı yok diye düşünüyorum.
kıbrıslılar olarak bu karakterile derdimiz kesinlikle aşağılanmak değidlir. gülse birsel'e de özel bir gıcığımız yok. aslında nadir karakteri dışında kimseye gıcığımız yok. bu karakterin de günahı iyi araştırılmadan, kulaktan dolma bilgilerle yazılmış-yaratılmış olması. bu yüzdendir ki yanlış, alakasız bir kıbrıs türkcesi taklidi sergilendi dizinin ilgili bölümünde. konuşmanın kıbrıslıların konuşması ile hiç bir alakası yoktur. bu noktada gülse birsel'in hatası eksiklerini, yanlışlarını kabul etmek yerine "ben sürekligidiyorum öyle denmez böyle denir" gibisinden sözlerle bize kültürümüzü öğretme çabasına girişmiş olmasıdır.

neden bu kadar tepki gösterildi? adanalılar-lazlar-doğulular da farklı şive kullandıklarından onlar da bol bol konu ediliyor. onlar neden bişey demiyor da siz diyorsunuz? gibi bir soru sorulursa eğer ona da cevabım(ız) bizim bölge değil ayrı bir millet olduğumuzdur. kendi topraklarında asimilasyona uğratılmaya çalışılan, azınlık konumuna düşürülen, başka devletlere muhtaç konuma getirilen, bölünmüş bir adanın yaşadığımız bölümünü her alanda adayla alakası olmayan insanlarla* paylaşmak zorunda kalan, kültürü tehlike altında bir halk olduğumuz içindir ki kültürümüzle dalga geçilmesine bu kadar hassas oluyoruz. adanalı, antepli, urfalı, laz, azeri değiliz biz. biri kültürüyle dalga geçilmesine hoşgörü gösterdi diye herkesin hoşgörü göstermesi gerekmez. bir kıbrıslılar bu konuda hassasız. diğerleriyle kıyaslamak saçmadır.
Kıbrıslı Nadir karekterinin kullanmış olduğu şive yanlıştır. Kıbrıslılar yarı ingilizce konuşmaz, kıbrıs türkçesi konuşur zira kıbrıslılar ayrı bir millet değildir nokta.
farklı mecralara çekilmeye çalışılan bir karakter. komikti, oldu ve bitti.

hatırlar mısınız bilmem, hayat bilgisi dizisinde de rahmeli karakteri vardı. bayağı da uzun bir rol oldu, ekranda durdu. nadir'e göre de bayağı uyduruk bir karakterdi, şive bayağı başarısız ve olsun diye yapılmıştı. o kadar durduğu dizide hiç nadir kadar uzun cümleler kurduğunu hatırlamıyorum.

kimse çıkıp tepki göstermediyse, şimdi ufacık bir role kıbrıslıların ''vatan, millet, lefkoşa'' diye tepki göstermesi saçmalık olabilir. ayrıca rol de gayet başarılı, ben de bunu her yazını kıbrısta geçiren, kıbrıslı nişanlısı olan biri olarak söylüyorum.

neden kıbrıslılarla dalga geçtiği görüşüne de kapıldığını insanların anlamıyorum. nadir kendi başına komik bir herif. tip zaten ofsayt, tam bir hödük. bir elinde ceviz reçeli, bir elinde tabanca... volkan apayrı komedi.

e peki bu mizansen de kıbrıs kültürünün yeri nedir de bu kadar infial yaratılıyor? komik olan nadir. kıbrıslılar değil. alınganlık göstermekte saçmalık.

nadir gibi bir herifi bırak kıbrıs'ta görmeyi, istanbul'da bile görmedim.

o hödükte cevizcik reçelcik bilmem ne diyince komik oluyor yani komik işte.

onur mücadelesi yapmanın anlamı yok, şaka bu yani.

insanlar levent kırca'ya, atilla arcan'a, yavuz seçkin'e, şahan gökbakar'a nasıl güldülerse buna da öyle güldüler.

recep ivedik gibi bir hanzoya biz memleketçe güldük ve içimizden biri olduğunu bilerek güldük. bunun da kültürle falan uzaktan yakından alakası yok. 1000 çeşit insan vardı. recep türktü, nadir kıbrıslıydı.

ama hayal kahramanıydı bunlar. sokağa çıkınca herkesin recep ivediğe benzediğini düşünmem için herhalde yüksek dozda bişeyler kullanıyor olmam lazım.

aynısı da kıbrıslılarla nadirin ilişkisi için geçerli.
(bkz: şaşırdın değil)
olayı, bu kadar komik bir programdan kültürümüze hakarete çeviren kişileri anlamakla beraber şişirilmiş öfkeli olarak buluyorum. ben kendim de baba tarafından kıbrıslıyım yıllarca oturdum hala giderim ne yazık ki ordaki kesimin çoğu yabancı kültüre esir olmuş asimile olmuştur ben kendimce akrabalarımı uyararak ve ailem de konuşmalarına dikkat ederek düzgün türkçeyi kırmamaya çalışıyoruz ama orda kelimenin sonunda mi eki olmadan tonlamayla soru anlamı katılır bizim paspas dediğimize mop *
salam dediğimize bolibif * denir.

burada dikkat edilmesi gereken karakterden yola çıkarak kıbrıs türk halkına bir karalama yapılmadığıdır. ben de hassasım kktc konusunda lütfen ayar vermeye çaılşmayın.

kktc nin onuruna ağlamaksa dert, denktaş partinin seçimlerdeki hezimetine, rumların türk kesimine geçerken rahat olup türklerin atması gereken kırk taklaya ağlayalım *
şivesi gayet de olmuş karakterdir. neymiş kıprıslı'lar hassasmış bu konuda, o yüzden tepki göstermişler. gidin o zaman mars'ta yaşayın arkadaşım nedir yani? dünya'da birçok milletin dili ve şivesi ile dalga geçiliyor, özellikle de ingilizce konuşmaya kasan fransızlar, almanlar, hintliler ile. aynı şekilde türkler ile de...

ama onlar* lazlar, kürtler, dadaşlar, azeriler gibi başka bir bölge değil başka bir milletmiş. bu mantıkla tüm dünya'nın ülke olarak tanıdığı azerbaycan türkiye'nin coğrafi bölgesi oluyor herhalde. ama kimsenin tanımadığı kıprıs başka millet, başka ülkeymiş.

anladın değil?
Bir dizi karakterinin bu kadar tartışmaya neden olmaması gerekiyordu. Bence Kıbrıslıların bu aşırı hassaslığı tam olarak bütünleşmemize izin vermiyor. Kıbrıs, türkiye'ye dahil olsun diye değil, Ama kıbrıslı nereye dahil? Bir dizi karakteri onur mücadelesine, millet meselesine getiriliyorsa düşünülesi bir şeyler vardır ortada o zaman. Ama Kıbrıslı nadir karakterinden çok Rum kesimi ile birleşme için yapılan oylamadaki oran daha çok zedelemiştir Kıbrıslı kimliğini. Üstelik karşı tarafta bu hevesin tam tersi bir sonuç çıktığını göz önüne alırsak. Bu tepki antipatik hale getirdi daha çok Kıbrıslıları.
çok saçma bir şiveye sahip karakterdi. kıbrıslılar kesinlikle öyle konuşmazlar. ayrıca ceviz reçeli olmaz macunu olur. araştırıp şiveyi öğrenmeden dalga geçilir gibi yanlış kullanılmasını kınayan tüm vatandaşlarımı destekliyorum.