bugün

ayın ortasında limiti doldurarak kredi kartına bağımlı yaşayan kişiler için bir nevi elden ayaktan düşmektir.
çok lezzetsiz bir dolmadır. acısını tadan bilir.
farkında olmadan açık bırakılmış musluktan akan suyun, kovadan taşması sonucu meydana gelen durumdur.
ağızdan yenmeyince dert olacak dolmadır. ayrıca zeytin yağlıysa da kayar gider.
çok acıklı bir durumdur! .. * hele markette kasada öyle şaşkoloz gibi kalınca çok komik bir durum oluyor.

kasiyer:hanfendi yetersiz limit!
müşteri:aaaa! ..nasıl olur. birde bu kartı deniyelim... * *
aşılmasından daha iyi olan durum.
tehlike canlarının calmaya basladıgı, borc batagına yavas yavas gomulmenin ilk adımı. metalica'dan "for whom the bell tolls" dinlemek gerekir
borcun asgarisini ödeyip, sonra kalanının ne kadar faize bineceğini bunun birleşik faiz mi yoksa basit mi olduğu aklına gelip de merak içerisinde bunun yani kredi kartının şartlarını öğrenme girişimiyle bir çok bankacılık terimini öğrenmemize neden olabilen bir durumdur. iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. bir yıl içerisinde temerrüte dönüyo. çok kötü çok.
(bkz: maaşının tamamını kredi kartı ekstresine veren memur)
aaa bu benim..
bankamatiğe gidip eli boş dönmek ve bunu takip eden günlerde peynir, zeytin ve dolapta ne varsa onları yiyerek günleri geçirmeyi beklemek durumunda kalmaktır.
mango'daki kasiyerin "limitiniz yetersiz" demesiyle kendine gelen mitheithel, elinde bekleyen parçaları yavaşça kasanın yanına koyar. "aldığı kadarıyla kalsın" der, gülümsemeye çalışır. "diğer kartı versene" demektedir içindeki alışveriş canavarı. bu sefer kendine karşı gelebilir ve şifresini girip fişini aldıktan sonra "yine görüşeceğiz" diyerek sahneden ayrılır.
beyninden aşşağı kaynar suyu bir çırpıda boşaltacak mesajdır. " nasıl yaaaa " diye bağırıp kaçası gelir insanın..
Kredi kartına şu kadar taksit aldatmacasına dikkat edilmezse başa gelen durumdur.
kart borcu ödendikten sonraki 1 saat içinde başa gelen durum. *
'b.k vardi o kadar harcayacak'dedirten hadisedir.
tehlikelidir.
(bkz: kredi karti oldurur)
(bkz: biber dolması)
(bkz: yaprak dolması)
eğer ki habersizseniz marketten birsürü alışveriş yapmışınızdır kasaya gelirsiniz o da ne -limitiniz yetersiz- iptal etmek zorundayım diye bir ses... çok hoş bir durum olur *
(bkz: kredi kartını iptal ettirmek yada yakmak)
başa bela olan durumdur. ayın son on gününe parasız pulsuz girmeye delalettir. *
etki alanı dolum yerine göre genişler veya daralır.
misal:
- lan oglum netten bi cd buldum alcam...
- iyi lan ne kadarmış?
- 17 lira. aa hassktir ya dün kredi kartı limitim dolmuştu. tüh ya yalan oldu.
bu örnekte etki alanımız, zeki sözlük yazarlarının gözünden kaçmayacağı üzere, dardır.

- aşkım ne kadar tutmuş yemek.
- ya boşver sen ne kadar tuttuğunu, ben hallederim.
- aaa aşkım ama olmaz ki.
- şşt sus bakiym.
- abi çekmiyo karttan, limit aşımı diyo.
- ee aşkım 60 lira tutmuş hepsi.

burda ise son derece geniş, alımı kuvvetlendirecek derecede bir etki alanı mevcuttur.
bir daha bulamayacağınız bir şeyle karşı karşıyasınız, nakitiniz yok ve kartım var diye kendinize güveniyorsunuz. bayağı bir yolda gidiyorsunuz heyacanla o şeye kavuşmak için. kartı uzatıp şeyi bir güzel paket de yaptıyorsunuz. ağzınız klaklarınızda. kartı uzatıyorsunuz.
kasier: onay verilmiyor
ben: nasıl olur bir daha deneyin.
k: onay verilmiyor
b: peki ne yapalım.

olay mahanlinden kızarmış bir şekilde uzaklaşılır. kart liminitin dolması yüz kızatıcı bir durumdur.
sözlükten rica ediyorum limiti dolmayan kart icat etsin.
bir sonraki aşama;

(bkz: freddy kartı borcu)*
şansınızı biraz daha zorlarsanız yanacağınızın resmidir.
bankaların kafasına göre limit arttırımına gitmesi sonucu hiç yaşamayacak gibi göründügüm durumdur.
kartta birikmiş puanlara saldırmaya sebep olan durum.
güncel Önemli Başlıklar