bugün

birçok neden bulunabilir. mesela;
gürültü yapmamak için senelerce kastıktan sonra, eve davet etmiş olduğun arkadaşlarının birkaç saatlik gürültüsünden rahatsız oldukları için, ertesi gün tatil olmasına rağmen kapına polis dikmeleri.
- çocukların topunu kesen piç komşular
- eve kız arkadaşını çay içmeye dahi olsa getirdiğinde pis pis bakan ve kendi hacılığıyla, dini bütünlüğüyle övünenler.
- karşılaşıldığında bir günaydını bile esirgeyecek kadar suratsızlar.

diye uzar gider.
yüksek sesle ismail yk. ve türevi dinlemesi.
(bkz: allahım sana geliyorum)
24 saat bitmeyen gürültüleri.
komşu kızının annesine orospu diye bağırdığını duymak, çok koyuyor.
iki günde bir sabah yediden akşam dokuza kadar evi süpürmeleri. insana nasıl bir pislik varmış o evde ya bitmedi gitti yani dedirtmiştir.
Gereksiz suratları, terliğini veya ayakkabbasını fırlatır gibi çıkartıp kendi kapının önünde durması, kapının önüne tükürmesi, asansörde sigara içmesi vs..
komşunun her şeye kulak misafiri olması. kulağınızı zenciler siksin ahaha!
(bkz: apartmana girerken komşunun kime geldiniz demesi)
(bkz: komşulara karşı çok ayıp oldu)
sürekli bir istek içinde olmaları.

+otuz, aşşağı iniyorsun galiba ?
-evet geceleri osuruğunu duyduğum teyze.
+eve gelirken sigara alır mısın?
-(hay sigarana )tabi ne marka.
+içtiğinde osurtan marka.
-tamam.
+ben sana sonra veririm parasını.
-( iç )yine kazıkladı pezevenk.

akrabasını övenler de mevcut.

+ya otuz bizim bir akraba var.
-(iç ses )umarım o akraban artık güzel, iyi bir bayandır.
+işte zart üniversitenin zort bölümünü birinci olarak bitirdi.
-hayırlı olsun, ne diyelim.
+ya işte o birinci olanın bir de kardeşi var, o da lise de okul birincisiymiş.
-aile boyu başarı, güzelmiş.
+işte onların bir de ortancaları var.
-o da kesin bölümünde başarılıdır.
+hay ağzını öpp
-öpme. yeter ulan. sadede gel.
+işte onların bir amca oğlu var.
-...
meraklı olmaları, sürekli gürültü yapmaları ve flüt çalan çocukları başlıca nedenlerdir.
bunlar rahatsız olmasın diye kendi rahatımdan vazgeçiyorum. daha ne olsun. pisler. belki şimdi son ses müzik dinlemek istiyorum, veya biraz top oynamak. amaa olmaz di mi aman rahatsız olmasın komşu. gidin lan işinize.
futbol toplarını patlatmaları. küçükken mahallemizdeki bütün çocuklar toplanıp maç yapardık ve aldığımız toplar en fazla 1 hafta dayanırdı. maç yaparken aramızdan mutlaka bir kazma çıkardı ve topu bahçesi olan komşunun bahçesine atardı. o adam da sanki bunu bekliyormuş gibi hemen fırlayıp topumuzu patlatırdı. biz de bütün paramızı futbol topları için harcardık.
siteden almış olduğu ikinci evin aidatını "ben orayı kullanmıyorum" gerekçesiyle, "hani siz 50 şer kapıcı parası veriyosunuz ya 60 ar verin de benim kullanmadığım evin aidatı da toplanmış olsun" diyerek karşısındakini mal yerine koyan, sivri zekalıların da sebep olduğu hededir.
1.katta oturması gerekçesiyle asansör bakım parasını vermek istemeyen şahsiyettir.(Oysa oğlunun en üst kattaki arkadaşından hiç çıkmadığını ve kendisinin her gün 4.kattaki akrabasına çıktığını düşünememektedir.)
çocuğu vardır mesela, ağlamaz, sadece çığlık atar. her sabah çığlıklarıyla uyanırsın. uyarmaya gidersin çocuğun sevimliliğine aldanır agucukgugucukla geri dönersin. bütün öfke komşuya yansıtılır haliyle.
sabahin korunde dedikodu yapmaları ve sikiyorlar gibi gulerken inlemeleri.
+ aaa sen okuyordun dimi yavrum.
- evet teyze.
+ ne okuyorsun ?
- alman dili ve edebiyatı.
+ aa peki almanca biliyor musun ?
- @?!?'"';}>
(bkz: donla göt gibi olunan komşuluk ilişkisi/#25822960)
her tuvalete girdiğimde mutlaka ya üst komşunun ya yan komşunun sanki beni takip edermişcesine helaya girmesi neticesinde rahat rahat sıçamadığımdan dolayı sevmem.

bir rahat bırakın amk. içimdeki kötülükleri rahat rahat çıkarayım.
gecenin bir saati bangır bangır müzik dinlemesi olabilir. belki de kavga ve şiddet seslerini de işitiyor olmanızdır. bahçedeki kedileri beslemenize çemkirmeleri de olabilir. müstakil evim olsun, ağrısız başım olsun.*
komşuların genelde çok zeki ve çalışkan çocukları olur hep takdir alır bunlar okulda sonrada komşu bunu bizim gözümüze sokar . ben şahsen sevmiyorum oğlu hep takdir alıyo kadında havalara giriyo benim oğlum şöyle benim oğlum böyle . zıkkımın kökü.