bugün

güzel bölgemiz karadeniz halkı için kullanılır. genel yapı itibariyle sinirli, duygusal, çalışkan, kurnaz, inatçı ve önce mantık insanıdır. sevilesidir.
fıkralarda sıkça yer alan adsız kahramanlardır.burunları büyüktür genelde.
her yerde kendini konuşması ve tavırlarıyla belli eden insandır.
otobanın ortasında eğilip ayakkabısını bağlayacak kadar karşıdan gelen arabaların şöförlerine güvenirler.
(bkz: egeli)
(bkz: temel)
(bkz: dursun)
(bkz: israilli balili)
lazdır.
laz değildirler.
(bkz: laz/#28958)

arabalarının arkalarına allah seni korusun yazacak kadar da empati insanıdır.
çalışanların çoğu karadenizli olan bir yerde müdür rüşveti kendi tekelinde toplayıp paylaşmadığından karadenizli çalışanlar sabır eder. tam iki yıl. fırsatını bulunca yerine karadenizli bir müdür getirirler ve eski müdürü sürdürürler. dialog şöyle olur.

eski müdür- beytulkebab bu işte seninde parmağın var biliyorum.
beytulkebab (karadenizli bir genç)- olurmu öyle şey sayın müdürüm.
eski müdür- siz karadenizliler yok mu fırsatını bulunca adamı nasıl skeceğinizi şaşırıyorsunuz.
beytulkebab (karadenizli bir genç)- olurmu müdürüm. der lakin içinden tam 2 sene sabrettim tabiki şaşırırım der.

kısaca fırsatı bulunca nasıl sikeceklerini şaşıran bıçkın gençlerdir karadenizliler. dedem 70 yaşında ben yeni karı istiyorum demişliği vardır *
(bkz: allah rahmet eğlesin)
kürdün deniz gezmişî değil görmüşüdür.
Karadeniz görmemiş kişiler tarafından kürdün deniz görmüşü olarak tanımlanan insanlar Kürdün deniz Görmüşü diye Lazlar tanımlanır halbuki ve karadenizde Lazların yaşadığı yerler belli nufus olarak da karadeniz nufusunun azını oluşturmaktadırlar.Karadenizli nufusun birçoğu Çepni Türküdür.
dünyanin en dobra en içi disi bir insanlaridir. espiri anlayislari zekalarindan ve yedikleri hamsiden kaynaklanir. zekidirler ve anadolu nun içinde bir anadoludur karandeniz. karadenizli ise bunun parçasidir. yaylalari, ormanlari, sulari, sisli havasindan nasibini almis insanlarin memleketidir. mis kokulu agaçlarin memleketinden gelmis insanlardir. candir canandir. yigit ve saftir karadenizli. fasulye tursusunu, fasulye kavurmasini, karalahana dolmasini, misir ekmegini, mıhlamayı bilendir.
doğduğum yerden dolayı dahil olduğum iyi kalpli insanların çoğunlukta olduğu topluluğun genel adı.
en önemli özellikleri çok çabuk sinirlenmeleridir.
...
bunlar uzun eğri burunlu
ve konuşmayı şehvetle seven insanlardı ki
sırtı lacivert hamsilerin ve mısır ekmeğinin zaferi için
hiç kimseden hiçbir şey beklemeksizin
bir şarkı söyler gibi ölebilirdiler...
(bkz: tatlı sert)

http://video.milliyet.com...ayinca_1_34321.htm?auto=1
memleketine ve memleketinin diğer insanlarına benzeyen güruha verilen isimdir..
"gürcimisun lazmisun,
gelinmisun kizmisun,
bakişlarundan belli...
sen karadenizlisun, sen karadenizlisun.."
mavi mağazasının yanına bordo isimli mağaza açan kıvrak zekaya sahip şahıstır.

http://www.facebook.com/p...d=269755305527&ref=nf
geçen hafta yaptığım sabiha trabzon yolculugu esnasında 10.000 m yüksekteyken tarafıma "şu anda neredeyiz?" sorusunu soran insandır. doğal olarak kendisine cevap veremedim fakat kendi iç dünyama çekilerek kendime sorular sormaya başladım. hangi açıdan bakınca neredeyiz? kim nerede? hangimiz nerede değiliz ki? ağır tramva.
merttir, yiğittir, cömerttir, misafirperverdir herşeyden önemlisi kadını erkeği çocuğu hepsi ekmeğini taştan çıkarır hepsi delikanlıdır.
Bölgede ki hes'lere karşı savaş veren onurlu insanlardır.
(bkz: zuğaşi berepe)
(bkz: denizin çocukları)
karadenizli olmak bir ayrıcalıktır.. kuzeyin çocukları, en mutlu günlerini kapalı havalarda yaşarlar.. yağmur yaşam biçimleri olmuştur.. yeşilin tonları karakterleri, dalgalar dostları..
karadenizli ve yeşil gözlüyseniz memlekete gidince hiçbir özelliğiniz kalmaz resmen.