bugün

şoför, gümrükçü, işçi tayfasından erkeklerdir.
işi gereği çok fazla kadınla muhatap olur.
yenge dese olmaz, bacım dese hiç olmaz. bayan dese, sapıkça olur.
ama benden 30 yaş büyük adamların bana abla demesi de beni rahatsız ediyor.
Ne desin mahmut mu desin amk. Abla diyerek mesafe koyuyor kendince iste daha ne. He senin niyetin farkliysa "abla deme lazim olur" dersin, o ayri.
saygı duyulması gerekir.
varsın desinler.
gayet de samimi bence.
apartman görevlisi abi, dolmuşçu abiler.
en azından saygılılar. ne isterlerse desinler.
Gidersin amerikaya bolca isminle hitap olunursun. Eğer ki bir de çocuğun olursa anne yerine isminle hitap eder. Nasıl ? iyi değil mi ?
en asil duygunun insanı. "hanfendi" gibi soğuk bir ifade yerine "abla" gibi ımısıcak bir hitap tarzı kullanmaktadır. saygı ile samimiyet arasındaki ince çizgidedir.
ablamın kardeşi olan ben, gibi, ablası olan erkekleri içeren önermedir.

ablasıdır, normaldir. ha, diğer erkeklerse kastedilen, o başka.
doğru hitap ediyordur.
Saygılı erkektir. Bazı Kadınlar da kendilerinden küçük erkeklere abi der. Bu memlekette Birbirlerine abi, hacı, hafız diye hitap eden kızlar görülmüştür.
yanlış yapıyordur. kadın bunu gözüne kestirmiş olsa bile o laftan sonra bir yol olmaz. yapmayın etmeyin.
dolmuş şoförlerinin bir hitabı.
apla da derler.
(bkz: turabi)
hanfendi dersin, resmi bulurlar.
bayan dersin, elitist bulurlar.
bacım dersin, kro bulurlar.
abla, dersin esnaf bulurlar. ne derseniz deyin mutlaka bir kılıf bulurlar.
Doğru olanı yapıyordur. ismini bilmiyor, bayan kelimesi artık malum hoş karşılanmıyor, kadın da denmez. Hanımefendi de çok ağır ve yavan kalıyor.

Genelde müşteri-satıcı ilişkilerinde esnafın kadın müşterilere kullandıkları, benim de -yaş farkı gözetmeksizin- yaptığım erkek türüdür. 60 yaşından falan büyüklere de 'anne' diye hitap ederim. Saygıdır.
nerden ablan oluyorum o cureti nerden alıyosun diye cevaplanası adamdır. abla hitabı samimiyet içeriyo bayan demeli.
ataerkil toplum yapısının sonucudur. medeniyet bize uğramaz daha azizim.
Erkek kezbosu olan erkektir.

Ezik bile değildir.
Saygı ifadesidir.

Edit:Neden eksilediniz ki şimdi?
Genellikle kötü amaç güdmeyen samimiyet çerçevesinde söylenen mazur görülebilecek bir sözdür.
bilse demezdi amk. yaşım 27 ve ablasın ahha
Esnaftır kesin.
iki şeyden kaynaklanır.. biri aileden gelen ya da öğretenlerden gelen alkışlanası saygı.. diğeri ağız alışkanlığı.. kızların hoşuna gitmeyen, o kızların yanındaki erkeklerin hoşuna giden durumdur.. (en azından sevgilisine sarkılmadığı içindir )
kırodur.
hanım/hanımefendi demeyi saygı icabı beceremeyen toplum kendine özgü ağır kıroluğunu, cehaletini, görgüsüzlüğünü yansıtan sözüm ona saygıda kusur etmemek adına abla kelimesini bulmuştur.*
karşısındaki kadın kendinden büyükse ve aralarında herhangi bir akrabalık varsa normal olan durumdur.
(bkz: abla deme lazım olur)

öz ablam hariç hiç bir kadına demem ve denmesine de karşıyım. yaşı büyükte olsa küçükte olsa denmez.

kardeşim gerçekten lazım olur verme potansiyeli yok deme gün gelir verir sarhoş olur verir kocasına kızar verir sevgilisine sinir olur verir.

kadın verir a dostlar sonra ablanızı sikmek zorunda kalmayın ya da abla dediğiniz için o amdan mahrum kalmayın.