bugün

(bkz: uludagsozluk işkembe zirvesi)
sirke ve sarımsak ile bütünleşen muhteşem troyka.
içindeki ne idüğü belirsiz garip partiküllerin ağıza gelmesi sebebiyle adının işkence çorbası olarak değiştirilmesi gereken çorba çeşididir
pis kokulu olmasına ragmen zurna oldugun zaman içimi çok güzel gelen kokusunu bile hissetmediğin yegane çorba
çorbaların en bi güzelinden biri. işin sırrı malzemenin iyi pişirilmiş yumuşacık olmasındadır. okmeydanında bir yer var...
özellikle sabahın köründe içilmesiyle meşhur çorbamız...
bir içenin vazgeçemediği çorba. tabi ay çok pis mok pis diyenleri dövüyoruz.

diğer harika çorbalar : kaşarlı domates çorbası ve mantar çorbası olarak sıralanabilir.
hem sarhoş bünyeye hem ayık bünyeye ilaç etkisi yaratan, 5 metre ötedeki insanın alabileceği derecede sarmısak kokutan güzelim çorba. sirke ve sarmısak yüklemesi yapılınca tadından doyum olmaz.
hava soğukken içinildiğinde bünyeyi ayağa kaldıran enfes gıda.
balıkesir' in akçay beldesi' nin altınkum mahallesinde bulunan burhan usta' nın yerinde özel sosuyla sunulan ve tavsiye edilen çorba.
(bkz: olsa da yesek)
içilmesi kafaya konuldu ise muhakkak 'damar tuzlama' olması tevsiye edilen çorbadır.
alkol seansları sonrasında bünyenin istekleri dogrultusunda hareket eden her insanın tükettiği türk mutfağının eşsiz ürünlerinden olan güzel çorbadır.
bircok kisinin henuz daha içmeden "cok kotü" dediği, halbuki denese "nasil olurda ben bugüne kadar bunu denememişim" diyeceği, alkol sonrasi, bol sarmisak ve sirkeyle daha da guzelleşen corba türüdür.
inek hayvanının bağırsaklarından yapılan bir çorba çeşididir.
olsada yesektir.
nasıl şarap içmenin ya da iyi puro seçebilmenin adabı varsa "işkembe çorbası"nın da bir usulü olması gerektiğini düşünürdüm. bir kere herkes işkembe çorbasını sevmez, sevmemelidir de zaten. "ıyyy, nası yiyosun yaaa?!" diyen, işkembe çorbası suyu* içenler çoktur; mümkünse bu arkadaşları sükunete davet ediyorum. işkembe çorbasını keyifle içmek özel bir hadisedir. alkol almış bünye sonrası mide adeta bütün o ekşi, acı içki tatlarını unutur, huzra erer. altıncı yudum gibi yavaş yavaş çevrenizdekilere döner; içtiğiniz içki miktarına bağlı olarak "ya ayıldım galiba ben" ya da "ebüehe yuh amma güzel çorba" diye saçmalayabilirsiniz. o kısım pek dert değil. seviyorsanız her şartta için, içtirmenize gerek yok. güzel de yapan bir yer biliyorsanız afiyetler diler, entrymi bitiririm.
(bkz: işkence çorbası)
olsa da yesek dedirten, insanın ağzının suyunun akmasını sağlayan güzelim çorba.

bir de bunun daha iri parçalı olanı vardır. adı tuzlama olan hani. o daha da bir lezizdir.
açlıktan ölsem yemeyeceğim bir kaç yiyecekten (içecek) den bir tanesi.
en güzeli dolapdere'deki apik işkembecisinde içilebilecek çorbadır.
bu sıcakta pek iştah açıcı gelmeyan ama lezzet bakımından şahane olan sevilesi çorbadır..
istanbul -> lale (tarlabaşı), erenler (çapa-şehremini)
adapazarı -> tadım
izmir -> çorbacı sebo (kordonboyu)

yukarıdaki lokantalar, bunu hakikaten güzel yapar.
asla terbiyelisi yenmemelidir. çünkü işkembenin gerçek tadını almanızı engeller.
benzerleri için;
(bkz: kokoreç)
(bkz: şırdan)
türkiye'ye gelen yabancı konukları içirmeden göndermenin yazık olacağı muhteşem çorba. iyice çakırkeyf olduktan sonra tam acıkmışken bi yarım kokoreç yenilip arkasından cila niyetine bol sirkeli işkembe çorbası içmek lazımdır.

ayrıca; (bkz: orgazmik tadlar)
alkollü olsanız da olmasanız da saat 2yi geçtikten sonra aranılıp ,bulunup içilesi çorba. ne büyük nimet, ne büyük keyiftir ya! hele de kalabalıksanız. birinin aklına düştü mü, kıvılcım gibi sarar topluluğu, acilen atlanır arabalara, mideye bikaç kaşık gitmeden yatışmaz bünyeler. ondan sonra sakin sakin, tadıyla keyfiyle içilir. ankarada en son beykoz iyi yapıyordu, hala öyle mi bilemiyorum ama en güzelini ananem yapar, onu iyi biliyorum. * * * *