bugün

is basvurusu yapan kisiyi yoklamaya yönelik olusan sorudur. isveren icin sorulan soruya en düsük cevabi verecek aday, en iyi adaydir. bu soruya verilen cevep ülkeden ülkeye degisen bir cevaptir. örnegin ayni nitelikteki bir is icin türkiye'de 500 ytl, çin'de ise 50$ seklinde cevap verilmesi mümkündür.
- ücret beklentiniz nedir?
+ ayda 5 bin dolar + yılda 4 prim + şirket hissesi. yersen
- oldu biz sizi ararız. yersen
+ mersi. öptüm bay.
enayiliğinin alt sınırı nedir sorusu ile eşdegerdir. Zira işveren için karıntokluğuna çalışırım cevabı işe alınman için kafidir.
cevabı ne verilirse verilsin, ne olacağının kestirilemediği, düşük söylenildiğinde maaşını kendi söylemiyle düşük alma ya da yüksek söylenildiğinde ise işe alınmama ihtimalinin bulunduğu, işverenin başvuran sayısını düşürmek için 2 yabancı dil, 25 yaşını geçmemiş, askerliğini tamamlamış gibi şartlardan daha kötü olan, hassas, can yakıcı ya da mutluluk verici, cevaplanması zor soru. Anti parantez, bir iş görüşmesinde 500 YTL cevabı verdim. Mülakat yapan adam, -iyi, bir şey değilmiş, veririz dedi. Sonra ben işe girmedim. Parantezi kapa.
hakkimi istiyorum hakkimi diye cevaplanmasi gereken sorudur.
eğer belli bir tecrübeniz varsa muhakkak en yükseğinin cevap olarak yazılması gereken sorudur. yazdığınız ücret sizin seviyenizi belirler.
"şimdilik milletvekili yarısı kadar"

(büyüyecek abisi)
-ücret beklentiniz nedir?
-ayda 3000 dolar.
-ben ayda 7000 dolar öneriyorum.
-şaka yapıyosunuz.
-önce siz başlattınız.

türü fıkralara konu olan sorudur.
Genellikle ücret skalası olmayan ve kurumsal olmayan firmalarda sorulan sorudur. Bu tarz bir soru ile karşılaştığınızda biliniz ki kabul edildiğiniz taktirde her sene zam ve izin konularında sıkı tartışmalar yapacaksınız.
verdiğin yanıta önce kendinin güldüğü ikilem durumu.
eğer ilk işiniz olacaksa ve firma kurumsalsa sizin prosedürünüze uyabilirim gibi bir cevap verilebilirken, daha önce çalışıldıysa bir önceki maaşınızdan biraz daha yüksek bir mebla söylenebilir.
işe alınıp alınamayacağını kesinleştiren cevabın sorusu.
"estağfirullah ya siz ne diyosunuz önce siz buyrun" diye cevaplanırsa ilk basamak başarıyla atlatılmış olur.
Türkiye şartlarında ne iş olsa yaparım ne kadar verirsen varım abi yanıtı alınacağı kesin olan sorudur.
Sence ne diyim? A mı diyim B mi diyim?
(bkz: tuzak soru)
adamı kanser eden soru çeşididir. ama ilk işiniz olacaksa şöyle cevap verilebilir: 'firmanız kurumsallığın gereği **bu pozisyona bir ücret biçmiştir. ben de prosedünüze uyabilirim' türevinden bir cevap verilebilir.
ben cok yüksek bir maaş bekliyorum ama siz verebilecekmisiniz bakalım demek lazım.
kendinize ne kadar değer biçtiğinizdir. düşük söylemek her zaman işe yaramaz. en azından ben olsam, atıyorum reklam birimine alacağım adamın kendi katacağı değere 500 tl paha biçmesini tercih etmezdim.
velhasıl kelam, kendini pazarlamak önemli şey.
günde 15000000 suriye dinarı. prim ve bonus olarak ayda 3000000000 japon yeni.
kesinlikle bir mebla söylenmelidir/yazılmalıdır.hizmetini satıyosun unutma.
ortalamayı iyi tutturmak lazım.
(bkz: aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık)
alt limiti belirleyip. süt limiti iş verene bırakmak lazım.(aslında böyle olmaması lazım ama yurdum halleri.) tabi alt limit derken gerçek anlamda alt limit.

- ücret beklentiniz nedir ?
- asgari ücret ve üzeri.
işe girişin %80'ini etkileyecek olan sorudur. gerisi teferruat.
-asgari ücret,akpil,yemek
-eee sormayacakmısın beklentiniz nedir diyerek,bumu yani
-sizden bir beklentimiz yok,biz bekletiriz ancak.
-eeee amna koydun formatın,insan prosedür geregi de olsa sorar
-işine gelirse,sigortada 3 ay sonra
-(iç ses)piç.
öngörülen ücret