bugün

Toplumcu şiirin en önemli sanatçılarındandır.
ilk dönem şiirlerinde semboller ve sloganik ifadeler çokca görünür.

Şiirlerinde isyan havası, kapalılık ve dağınıklık öne çikar.

Taşları yemek yasak deneneme kitabiyla ödüller aldı.

Erbain, geceleyin bir koşu, evet isyan, cinayetler kitabı, celladıma gülümserken, bir yusuf masalı şiirleridir.

Taşları yemek yasak, üç mesele, şiir okuma klavuzu denemeleridir.
hocam sen siyasal islamı yanlış anlamışsın. ismet özel'in siyasal islam ile ilgili yazılarını okuman tavsiye olunur.

edit: arkadaş, siyasal islamcılar içinde bir aydındır demiş ismet özel için ve silmiş.
'acı duymak ruhun fiyakasıdır' aklıma gelen ilk mısrasıdır. büyük şair.
Üçüncü sınıf, neofaşist yazar.
Türk şiirinin doğurduğu en büyük 5 şairden biridir kanımca. Değeri ölünce anlaşılacak. Allah ondan razı olsun. Şiirlerini ezberleten rabbime hamdolsun.
akılcı değildir. akılcılığı öven bir dine, peygamber adına uydurulan bir hadisi referans göstererek iftira atmış, akılsızlık yapmıştır.

https://youtu.be/x4L8lRLbLwk
sözlerim var köprüleri geçirmez
kimseyi ateşten korumaz kelimelerim
kılıçsızım, saygım kalmadı buğday saplarına.

(bkz: Celladıma Gülümserken)
"Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız."

https://youtu.be/n5VAacIdRI4

"içerimde ahlak yasası.
Yasa mı? Kimin için? Neyi berkitir yasa?
ister gözünü ovuştur, istersen tetiği çek..
idam mangasındasın içinde yasa varsa."

Sebeb-i telif.
Evrimi yarıda kalmış. Şair dediğin faşist olmaz. O yüzden faşistten de şair olmaz.
Şair, sever, eleştirir, aşık olur. Nasılsa öyledir. Dizelerini okurken aklına faşizan konuşmaları gelip ayrışmazsın şairle dizelerinden. Yüreğimde oturtamadığım bir şair. Geçende bir şiirine rastgeldim AA kim yazmış bunu dedim baktım ismet Özel. Öyle güzel şeyler yazıp bir de faşistsen o kelimeler yüreğinden değil kafandan dökülmüş ismetcim.
https://youtu.be/GsZsU3haVo8

Bütün kişiliğimi yıkan şiirin yazarı şair.
keşke yalnızca şiir yazmakla kalsaydın üstad..
sen yaşayan en büyük şairsin.

ama bir insanın şiirleri ile düşünceleri bu kadar birbirine zıt olabilir mi?

ya da her beğenilen insanda bir kusur olmak zaruri midir?

bilmiyorum..
Ben. ismet Özel. Şair. 40 yaşında. E açıyıp okuyun canım.
edebi yaşamına ataol behramoğlu ile birlikte çıkardığı sol eğilimli dergiler ve toplumcu gerçekçilik barındıran şiirlerle başlamış, sonradan yavaş yavaş islamcılığa kaymıştır. burası teorik bir bilgi.
bilgi ve kültür birikimi yönünden kalburüstü bir şair, bu da bir gerçek.
ancak fikirleri karışık biridir. bu ise hissedilen bir gerçek..
"hayal, ipleri elden kaçırmaktır. oysa öyle bir dünyada yaşıyoruz ki, o ipin ucu sizin elinizden bir kaçtı mı, hemen bir başkasının eline geçiveriyor. ondan sonra siz hayal ediyorsunuz ama başkası yaşıyor."
"Elbet bir hinlik vardır seni sevişimde, ey kanıma çakıllar karıştıran isyan"
bugün 74 yaşına basan, dev şair.

"hayat bizden razıdır
biliniyor
otların sarardigi yerlerde güneş
kurşunun değdiği tende heves kalmıştır. "
iyi ki doğdun, birçok şiirin doğmasına neden oldun!

saygılar.
...Bunca yıl bu gücenik macera beni tutuklu kılan
artık bu yaşa erdirdin beni,anladım
gençken almadın canımı, bilmedim
demek gökten ağsa bile tohum yürekten düşecekmiş
çünkü hataya bağışık büyük hatadan beri nezaret yer
çiğ tanesi sanmak ne cüret, gözyaşıymış
insanın insana raptolduğu cevher.../ Münacaat

Mutlu yıllar büyük usta.
''...
yazık ki uzaktır kuşları, sokaklarıyla bizim olan şehir
ama ancak laneti hırsla tırpanlayamamak koyuyor insana
öpüşler, yatağa birden yuvarlanışlar
sevgiyle hatırlansa bile hatta..
''

görsel
Artık kalemi kırılmıştır.
Türk şiirinin yaşayan en önemli isimlerden biridir. Özel, sadece şair değil, düşünür kimliğiyle de önplana çıkmıştır. 1944 yılında Kayseri’de doğdu. ilkokulu Kastamonu Abdülhak Hamit ilkokulu’nda, ortaokulu Çankırı’da, liseyi Ankara Gazi Lisesi’nde bitirmiştir. Bir müddet Siyasal Bilimler Fakültesi’nde okumuş daha sonra ise Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümüne başlayarak bu bölümü bitirmiştir. Ticaret Bakanlığı ve Türkiye Mühendislik Haberleri Dergisi’nde çalıştı. Birçok dergi ve gazetede yazıları ve eserleri yayınlandı. Kendisinden bahsederken şu ifadeleri kullanır: “Bir muamma olarak doğdum ve bir bilmece olarak öleceğim. ilk duyuşta insanın tuhafına gidebilecek bu sözleri caka satmak, kendimi cilalı göstermek maksadıyla söylemiyorum. Zaten cakaya, cilaya medar olacak derece havalı bir durumu işaret etmedim. Çünkü bir muamma olarak doğmak ve bilmece olarak ölmek benim şahsıma mahsus değildir. Evet, yalnız ben değil, her insan dahi tıpkı benim gibi bir muamma olarak doğar ve bir bilmece olarak ölür.”
Kaldı bu yaşamak suçu üzerimde.
Şairliği muhteşem olan ama ideoloji karmaşası yaşayan bir adam.
Türk şair ve yazar. Bir süre Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde öğrenim gördükten sonra, Hacettepe Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı’ndan mezun oldu.