bugün

çaylakken entry giriyor bizi şaşırtmıştır.
nick altındaki yalan yanlış bilgileri düzelttiği için haksız yere çaylak yapılan yazar.
bilgi kirliliğini giderdiği için bir insan çaylak yapılır mı?
ayıp denen bir şey var.
hakkında girilen yanlış bilgileri düzeltmek için girdiği giri "up" olarak algılanmış olan yazar.
yanlış bilgileri görünce açıklama getirerek bilgi kirliliğini tabi ki gidereceğim.
birkaç kişi tarafından sürekli "kendini beğenmiş" gibi yansıtılmaya çalışılan; sürekli açığı aranan yazar.
yazmayı sevdiği için özenli cümleler kurması "yazım kurallarını çok iyi biliyorum." şeklinde algılanmış bir kişi tarafından.
oturmuş; samanlıkta iğne arar gibi yazım hatası aramış entry'lerim arasında. tabi, hata bulamadığı için takacak bir şey bulamayınca noktalama işaretlerine takmış. kıyamam, o güzel gözlerini yormuşsun. ama azmetmiş ve hatamı bulmuşsun. hatalarımı aramak konusundaki azmini ve çabanı takdir ettim. aynen devam:
yazım hatası yapmayınca da "cümlelerin çok kurallı duruyor; imla kurallarına uyman soğuk gösteriyor. kalıplaşmış duruyor." eleştirisi almıştım. "öyleyse birkaç noktalama hatası yapayım da göze batmasın." dedim; bu kez de kusur arayanlar türedi.
aslolan fenerbahce dir nickli yazarcığım, uğraşıp aydınlattığın için teşekkür ediyorum sana.
yazım kurallarına uyunca da uymayınca da hoşnut olmayanların çıkması; aklıma şu "nasrettin hoca, çocuğu ve eşek" fıkrasını getirdi:

"Nasrettin hoca, oğluyla birlikte köyüne gidiyormuş. Oğlunu eşeğe bindirmiş, kendisi yürümüş. Karşıdan gelenler, oğlunu göstererek:

— 'Ak sakallı adam yürürken bacak kadar velet eşekte gidiyor. Zamane çocuğu işte.' demişler.

Hoca oğlunu indirip kendisi binmiş. Az sonra birkaç kişiyle daha karşılaşmışlar. Bunlar ise:

— 'Koca adama bak! Bu sıcakta minnacık çocuğu yaya yürütüyor. Hiç insafı yok.' demişler.

Hoca, eşeğe oğlunu da bindirmiş. Çok geçmeden yine üç beş kişiye rastlamışlar. Adamlar:

— 'Zavallı hayvan! Düşüp ölecek! Hiç acımadan iki kişi birden binmişler üstüne!' demişler.

Hoca inmiş, oğlunu da indirmiş. Eşek önde, onlar arkada ilerlemişler. Biraz sonra, yol kıyısında duranlar:

— 'Amma aptal adammış bu hoca, Eşek bomboş gidiyor, kendisi oğlu ile kan ter için de arkasından koşuyor!' diye konuşmaya başlamışlar.

Hoca dayanamamış. Oğluna dönüp:

— 'Gördün mü, her kafadan bir ses çıkıyor. Şu dünyada kimseyi hoşnut edemiyor, kimsenin dilinden bir türlü kurtulamıyorsun! iyisi mi, kimseye kulak asmayacaksın ve kendi bildiğinden şaşmayacaksın.' demiş"
kendisi hakkında eleştiri yapmak istediğim yazar.

''ben yazım kurallarını çok iyi biliyorum'' havalarında yazdığı için yaptığı birkaç yanlışı belirtmek istedim. -ama bağlacından önce herhangi bir noktalama işareti gelmez. o çok sevdiğin noktalı virgül de her cümle arasına gelmez. normal virgül konması gereken yerlere noktalı virgül koyuyorsun. yanlış. noktalı virgül, bitmiş ama devamı gelecek olan cümlelerin arasına konur. genelde fiil olan kelimenin sonuna gelir.
mesela bir entryndeki cümlede ''dışarı çıkmanın dış görünüşle ilgisi olsaydı; sokağa çıkınca vs vs'' yazmışsın. ''olsaydı'' kelimesinden sonra noktalı virgül değil, normal virgül gelmesi gerekirdi. zira iki cümleyi aradan bölme gibi bir şey söz konusu değil orada.
bilmemek ayıp değil; öğrenmemek ayıp.

bunu da şu an neden yazdım bilmiyorum ama yanlışlarını görsün istedim herhalde. her neyse.
nick'teki "seydasi" kısmı, türkçe karakter sınırından dolayı o şekilde yazılmıştır. o kısım normalde "şeyda"dır. erkek ismi olan "seyda" değildir. tarikat seydası hiç değildir. mesaj olarak soran oldu; o yüzden açıklama getiriyorum.

ayrıca "eliza hikayeleri" nickli yazar kişisinin "kendini beğenmiş" şeklindeki haksız ithamlarına; hakaretvari söylemlerine ve nefret kusmasına dahi büyük bir tevazu ile gülümseyen yazardır.
tam tanımadığı insanlara karşı bu kadar nefret dolu olmak ve kötü sözler söylemek anlaşılabilir bir durum değil.
"yazı" insanların, iç yüzünü ortaya çıkaran; insanların iç dünyasını dışarı yansıtan bir ifade şekli olduğu için; iç dünyasında güzellik barındıranların iyi ve güzel yazması; iç dünyasında iyilik barındırmayanların ise hoş olmayan yazılar yazması normaldir.
her insan, yazdıklarıyla yansıtıyor iç dünyasının iyiliğini, kötülüğünü.
"Senin dünyaya bakan penceren kirli ise, benim çiçeklerim sana çamur görünür." diyerek özetlemiş mevlana.
bir de: "instela'ya geri gitsin" demiş benim için.
seni mi kıracağım elizacığım? gittim bile. buyur:
https://tr.instela.com/us...tela-nin-seyda-si--240573
ayakkabı seçimleri hoştur. muhtemelen güzel ayaklı sözlük kadınları arasına girebilir.
Noktalı virgül fetişi yazar. biliyorsun kullanımını anladık tamam.
her gün, her fırsatta, daha önce yazdığı yazıları kontrol eden; "şunu şöyle yazsam daha iyi olurdu." dediği yazıları düzenleyen; beğenmediği entrylerini silen özenli yazar.
yazdığı yazılarda imla hatalarının olmayışı; olsa bile kısa sürede düzelişi; tamamen "mükemmelliyetçi" kişiliğinden kaynaklanmaktadır.
yaptığı her işi kusursuz yapmaya çalışması; her alanda kusursuz olmaya çabalaması gibi, yazılarında da mükemmel olmaya çabalar.
uludağ'daki güzel yazılarıyla duygularına tercüman olan yazarları gördükçe hayran kalır ve onlar kadar muhteşem yazmak ister.
bir entry'si tam istediği gibi olduğunda, mutluluktan bulutlarda hisseden; kendinden geçen bir yazardır.
tutku derecesinde yazmayı seven; yazdıkça mest olan bir yazardır.
karlı bir kış sabahından, bu entry'i okumakta olan herkese kucak dolusu sevgilerini göndermekte ve güzel günler dilemektedir.
bu enty'i gördüysen günün güzel geçsin. kıps.
edit: bu entry'i görüp eksi verenler hariç. hıh.
instela da kimdiniz işşş.
Çok tatlı bir yazar.
(bkz: tatlı yazarlar)
kendisi iyiki gelmiş, nickini uludağ olarak değiştirebilir, tam vatandaşlık veririz böylece...
görsel
instela'daki ergen ruhlu bir meriç in saçma yazıları yüzünden instela hesabını silerek an itibari ile uludağ'ın şeyda'sı olmuş yazar.
dışarısı güvenli değil diye çıkmıyoruz ama sosyal medya ve sözlüklerde de kötü kalpli insanlar çıkabiliyormuş. bunu da öğrenmiş oldum böylece.
yeni açılan bir nick altı başlığın bu kadar kısa sürede dolmasının şaşkınlığını yaşamaktadır. instela'da böyle olmuyor.
Entrylerinin çoğunun bilgi içerikli olmasını dilediğim yazar.

Koşturadursun.
hoşgelmiş instela transferi yazarımız.
başlığını açma nezaketi gösteren "kendi fikrini curuten yazar"a teşekkür eden ve uludağ sözlük'e "merhaba" diyen yazar.
edit: nick düzeltildi.