bugün

belki de insanların kendisine en cok ihtiyacı olduğu zamanda allah 'ın rahmetine kavusan, mimikleriyle Türkiye 'yi en çok güldürmüş insan..allah rahmet eylesin...
Hababam Sınıfı'ında gerçekte --kitapta geçer bu-- Şaban'ın "inek" lakabını alması aptallığından değil aksine Şaban'ın sınıfın en zeki ve çalışkan öğrencisi olmasındandır.Bunu çoğu kişi bilmiyor.
Kemal Sunal'ın mayfa damadı olarak harikalar yarattığı film.

Şaban ve Korumlarını yoldan geçen bir araba silahla tarar:
Şişman Mafya: Bişiyin yok ya abi?
Şaban: Ben öldüm galiba (Tokat atar) ulan oramı buramı elleme huylanıyorum... (Yanağını sıkar) bebek şimdiye kadar farkına varmamışım baya güzel çocukmuşsun sen be... eşşoglueşşekler adamın arkasından ateş ediyorlar kim ulan bunlar?
Zayıf Mafya: mardinli arif'in adamları. mithat abi mardinlinin damadını vurmuştu ya tabii şimdi onlar da seni vuracaklar yerden göğe kadar haklılar.
Bütün Mafyalar: haklılar abi haklılar çekerler vururlar adamı.
Şaban: haklılar haklılar tabii canım neden haklı oluyorlarmış lan hıı (tokat atar) neden haklı hıı?
Şişman Mayfa: erkeklik kitabı öyle yazar abi kan davası senin kanın helal onlara içseler yeridir.
Şaban: benim kanım marmara şarabı mı hayvanoğluhayvan döviyim ulan hı?
Şişman Mafya: ne korkuyorsun abi düğüne kadar seni vurabilirse vurur vuramazsa hakkını kaybeder.
Şaban: ben öyle kitabı... boğim mi lan seni hıı? (kucağına atlayıp boğar)
(bkz: hababam sınıfı)
hababam sınıfı filminde bir bilgi yarışması esnasında sorulan sorulara yukardan cevap gelmemesiyle gözler kendisine çevrilmiştir. sorulan soru ve kişilerin kendisine bakışından sonra kendisinin yorumu şu şekilde olmuştur;

soru: zaire'nin cumhurbaşkanı kimdir?

(şaban'ın takım arkadaşları kendisine bakar)

inek şaban: ne bakıyorsunuz lan ? zaire'nin cumhurbaşkanı ben miyim?
esprileriyle büyüten sanatçının filmlerindeki adı.
inek şaban her kesimden yurdum insanının saflığını, dürüstlüğünü, başından geçen komik olayları temsil eder. kısaca kimi zaman çöpçü, kimi zaman köfteci, bazen de öğrencidir.
halkin ozlem duydugu saf ama koylu kurnazi, merhametli, halktan, komik yani adam gibi adamdir saban. sevilmesinin de en buyuk sebebidir cunku boyle insanlar kalmamistir artik. ve onu andiran her iyi kalpli bir tiplemeyi severiz.
(bkz: prototip)
çocukların kemal sunal ın gerçek adından önce öğrendikleri tiplemesinin adı. *
çok kof ve yapmacık bir tiplemedir.

kendisine dayatılanı değiştirmek için çaba harcamaz, kafa yormaz. her türlü olumsuz durumda bile şartlar kendiliğinden o'nun lehine gelişir ve kötü alt edilir. zaferini kendi silahları ve stratejisi ile değil, kötünün aptallığı ve beceriksizliği ile kazanır.

bir psikolojik harp unsurudur aslında. sizin hiçbir şey yapmanıza gerek yok, önünde sonunda işler yoluna girecektir mesajı verilmektedir.

aynı operasyonu kurtlar vadisi herzesinde yaşıyoruz 20-30 yıl sonra. polat abi ırak'a gider ve çuval olayının intikamını alır. sizin yapmanız gereken yanlızca oturup izlemektir.
sevilmesi ve halk tarafından tutulmasi arastirma tezlerine konu olan super karakterdir. ilyas salman hep ezilmektedir, mazlumdur, ama kemal sunal'ın inek saban'ı filmin sonunda hep kazanclı cıkar.
aslan asker svayk'ın yerli versiyonudur. sanıldğının aksine aptallığı kendisine değil çevresine zarardır. toplumun riyakarlığına ayna tutar. kimse onu ciddiye almayacağı için istediği lafı söyler. yeni nesil soytarıdır.komik olmaktan ziyade ironik bir karakter yapısına sahiptir. herkesin dalga geçtiğini sandığı delidir aslında en çok o dalga geçer.
lisedeki şaban hocamın nefret ettiği bir film karakteridir."neden inek kemal değil de inek şaban? " diye sorardı hep.
bir kemal sunal filmi.

unutulmaz mithat abi repliği:

--ulan mandaoğlu manda bana hemen bir kafatası profu bulun ordinaryüs olsun...
zamanında insanları güldürmeyi gerçekten bilen,aynı filmlerinin tekrar tekrar izlendiğinde ilk izlemiş gibi etki bırakan ve şu anda aramızda olmayan o mükemmel sinema sanatçısının türk sinemasına kazandırdığı komik türk insanı modeli örneği.
+ önce salak olmalı, kaypak olmalı, menfaatçi olmalı
- aynı zamanda kalleş olmalı, kadınlara zaafı olmalı
+ hain olmalı, arkadaşlarını satabilmeli, hayvanın teki olmalı !
- buldum, inek şaban !
http://www.youtube.com/watch?v=agCJfuesFps * *
bu karakterle alakalı en komik sahnelerden biridir ve hababam sınıfı'nın inek şaban figürünü bütünüyle yansıtır.
kemal sunal'a sormuşlar; sizin karakteriniz inek şaban neden bu kadar tutuyor da, benzeri ilyas salman karakterleri o derece tutmuyor?
cevap vermiş:
benim karakterlerim filme ezik başlasa da sonunda kazanır, ilyas'ınkiler ise gene ezik bitirir. türk halkı sonunda kazananları sever, baskın olandan öc alanları.
(bkz: kemal sunal) ı türk sinemasına kazandırmış karakter.
kemal sunal'ın hem gizlice abd'ye transfer olan ünlü bir kaleci, hem de ona benzetilip kulüp tarafından alıkonan karpuzcu rolünü oynadığı 1978 yapımı türk filmi. kemal sunal'ın replik ve gaglarıyla en bomba filmlerinden biri sayılabilir.

(bkz: laubaliliği hiç sevmem ciddiyete hayranım)
(bkz: sana yine bir mıntıka verdim)
an itibariyle kanal 7 de yayınlanan rahmetli kemal sunal ın efsane filmlerinden.

antremanda pişti oynaması olaydır.
mükemmel film...

şaban, fenerbahçe kalecisi bülent olduğunu inkar etmekte, insanlar çıldırmaktadır

başkan:geçen maç beynine tekme yedi abi, ondan olabilir
kara mithat: MANDAAAAAAAAAAAAAAAAAA! bana çok acil bir kafatası profesörü bul. ordinaryus olsun. o kadar!

kara mithat: dalga geçme damat! dalgayı sevmem, ciddiyete hayranım..
orjinal adi "ahmet" olan ve kastamonu daday ilcesinde yasayan bir vatandastir.

sahsen tanisma sansina sahip oldugum ve rifat ilgaz'in yasaminin son 12 yilinda surekli yaninda olan, arastirmaci yazar mehmet saydur'un rifat ilgaz'li yillar kitabinda bir bolumde, inek saban karakterinin kimligiyle ilgili konusmalar gecer .
rifat ilgaz , inek saban karakteri icin bu sahistan esinlendigini soyledikten sonra kisiyi daday da arayip bir kır kahvesinde bulup konusmuslardir.kitapta resimlerini gorebilirsiniz.
rifat ilgaz'in kendisi de hababam sinifinda halit akcatepenin canlandirdigi güdük necmi karakteridir
enteresan bir anektot olmasi babinda soyle bitireyim.
hababam sinifindaki karakterine esin kaynagi oldugu bilgisinden habersiz olarak ve tamamen tesadufen! ayni kisiye yakin cevresinde arkadaslari, "okuz ahmet" olarak seslenirlermis...
konusu: Birbirlerine benzeyen bir futbolcu ile bir karpuzcunun güldürüsü. Kalecileri Amerika'ya kaçan bir takımın yöneticileri, bir gecekondu semtinde aynı kaleciye benzeyen karpuzcu Şaban'ı bulurlar. Şaban, bu benzerlikten yararlanarak ünlü bir kaleci olur. Böylece de karpuzcu Şaban'ın yaşamı değişir. 01.02.1979 yapımı bir kemal sunal filmi.
(bkz: kara mithat)