bugün

Bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında huzurevine gidip yaşlıları sevindirmek adına düzenlenen bir etkinlik sayesinde hissedilen kokunun sahibi, yaşlı, aciz ninedir.

Arkadaşlar beni bilen bilir. Çevremde son derece yardımsever ve merhametli biri olarak bilinirim. Ama bazen hayat insanın üstüne çok fazla gelebiliyor ve sinirlerinize kolay kolay hakim olamıyorsunuz. Bu nine de insanı zıvanadan çıkarmak için başlı başına yeterli bir sebepti. Bahsedilen etkinlik sabah kahvaltısı etkinliğiydi. Huzurevinde yaşayan elden ayaktan düşmüşleri ziyaret edip kahvaltı yapacaktık.

Ben ve 3 arkadaşım huzurevine vardık. Kahvaltı hazırlanıyordu huzurevinin gorevlileri tarafından. Diğer 2 bayan arkadaşım da kahvaltının hazırlanmasına bir yandan yardım ediyordu. Ben ve mucahit yaşlılarla baş başa kalmıştık.

Derken yaşlı bir nine yanıma geldi. Oldukça yakın bir mesafeden guleç bir ifadeyle konuşmaya başladı. O an beynim uyuştu. 2 saniyeliğine beynimin durduğunu hissettim. Evet, nine çöp konteynırı yutmuştu.

Yutkundum. Cevabım ağzımdan çıkarken sesim tam çıkamadı. Koku sadece burnumu değil, dilimi de etkilemişti. Tekrar bir şeyler söyledi. Koku olanca gorkemiyle burnumun en ıssız sokaklarını fethetmişti.

Sinirlerim daha fazla gerilemezdi. içimi kocaman bir öfke bulutu sardı. Hem bu aciz, yalnız nineyi ziyarete geliyoruz hem de bu boktan kokuyu çekiyoruz. Hiçbir şey demeden kapıyı vurup çıktım.

O günden beri yaşlı morukları hiç sevmem. Gebersinler bir an önce zaten hiçbir faydaları yok topluma. Özellikle huzurevindekilerin. Yalnızlar zaten. Ölsene niye yaşıyosun, amacın ne?
geçenlerde otomatik portakal mı izledin birader?
Yazar gelecekteki halini anlatmış.
umarim orada mutludur dedigim, ellerinden optugum ninedir. hani bir sey vardir hayatta. hayatin akisi icerisinde ne yaslanacagimiz aklimiza gelir, ne olecegimiz. fakat omru olanlar yaslanacaktir. olmayanlar yaslanmadan olecektir. olay bu. olmayacak gibi davraniriz iste. ama bu orospu cocugu olmayi gerektirmez tabiki. ben bir insan olarak bir yasliya bakip koca bir hayati gorup gozlerinde, gozlerim yasariyor ise, ve ben insan isem, sen nesin amk? burada dikkat cekmek icin bile yazabilmek icin bunlari insan olmamak lazim. bak hic beddua etmem. ama su an yalvariyorum. cok uzun seneler yasa. ama oyle bir yasaki insanlar sana bakarken aa kopek lesi bu sanirim desinler. ama sen o sirada yasamaya devam et.
kim aciz değilki? sen ne olacağını düşünüyodun o yaşa geldiğinde çocukların tarafından oraya buraya bırakıldığında nasıl kokacağını düşünüyodun? o kadın seni ne kadar değerli görmüştür üstelik ne dualar etmiştir kimbilir belki çocuklarından daha da üstün gördü. buraya başlık açman bile hele aciz dediğin o kadını yererek ne kadar insanlıktan aciz olduğunu gösterir.
Vay be insanlık ne hale gelmiş. Senin yuregin kokmuş kardeş o nineninki ne ki?
topluma hizmet dersinde karşılaştığım ninedir. ya yazıklar olsun öğretmenliğe de dersinize de. o travmayı atlamam 3 sene sürdü hala ağız kokusu aklıma geldikçe burnumun direği sızlıyor.
güncel Önemli Başlıklar