bugün

sosyalistlerin yeni umudu. lübnan-israil savaşında bazı lübnan evlerine chavez posteri asılmış olması da sadece sosyalistler için değil tüm dünya halkları için bir umut gibi görünmeye başlandığını düşündürtüyor.
sosyalist olduğunu söyleyen venezuella devlet başkanıdır.
kasinan sahis. yakinda kasintisini giderirler ama o'nun. surda amerika'nin irak'tan tamamiyla cekilmesine 2 bilemedin 3 sene kaldi. ondan sonra sira bu ve benzeri boceklere gelir.
türkiye'deki küçük ırkçıları dahi ürkütmüş, paçalarını tutuşturmuş venezüella devlet başkanı. çok güzel hareketler bunlar.
şair, yazar Hakan ALBAYRAK'ın hakkında şu satırları yazdığı anti-emperyalist.

En son, ABD Başkanı Bush'a "şeytan" diyerek ve islam'a hakaret eden Papa 16. Benedikt'i yangının üstüne körükle gitmekle suçlayarak Haçlı / Siyonist koalisyonunu çileden çıkaran, Müslümanların ise takdirini kazanan- Venezüela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, bunu öteden beri yapıyor.

Hatırlayalım:

New York'taki ikiz Kuleler'e düzenlenen saldırı üzerine bütün dünyada sıkı yönetim ilan eden Amerika Birleşik Devletleri, Ortaçağ'daki "cadı avı"na benzeyen bir Müslüman avı başlattı.

Bütün hükümetler, ülkelerindeki "terör potansiyeli"ni Washington'a bildirmek ve Washington'un talimatı doğrultusunda bu potansiyele karşı mücadele etmekle "görevlendirildi".

ilan edilen Haçlı Seferi ve engizisyon çerçevesinde, Hugo Chavez'den, ilk iş olarak, ülkesinde yaşayan Müslümanların kimlik bilgilerini Washington'a iletmesi istendi.

Chavez Venezüela'nın haysiyet ve şerefine bir kasıt olarak gördüğü bu talebi hiç düşünmeden geri çevirdi.

Dahası, ABD'nin Afganistan ve Irak'ı işgalini "katliam" olarak niteledi.

"Latin Amerika ve Arap dünyasındaki medeniyetlerin (Endülüs mirasına dayanan) akrabalığını ihya etmek" için Arap-Latin Amerika Zirvesi'nin toplanmasına önayak oldu.

ABD'nin 1 numaralı düşman ilan ettiği iran'la stratejik öneme sahip 20'den fazla anlaşma imzaladı ve "iran ve Venezüela emperyalizmden kurtulma azminde iki kardeş ülkedir" dedi.

Hizbullah-israil savaşı sırasında israil'deki Venezüela elçisini geri çekerek, Hizbullah ve Lübnan halkına sembolik değeri fevkalade yüksek bir destek verdi.

Bir El-Cezire yorumcusu geçen Ağustos ayında şöyle diyordu:

"Harcanan milyonlarca dolar, hayatlarını kaybeden onbinlerce insan, yüzlerce saat televizyon konuşması ve basın toplantısı, olağanüstü diplomatik çabalar, siyasi ve askeri planlar, Irak'ta geçen yıllar vs, vs, vs. Hiçbiri, ABD Başkanı'nın ilan ettiği "Arapların kalplerini ve beyinlerini kazanmak" amacının gerçekleşmesini temin edemedi. George Bush, geçmişte ABD'nin Ortadoğu ile ilgili planlarına sıcak bakan pek çok Arap'ın kalplerini ve beyinlerini de kaybetti. Görünüşe bakılırsa mezkûr amaca ulaşmanın gizli formülü Amerika kıtasında bir başkasının elinde. Üstelik bu formülle çok daha hızlı sonuç alınıyor ve maliyeti de çok daha düşük. Venezüela Cumhurbaşkanı Hugo Chavez, israil'deki en yüksek diplomatını geri çektiğini duyurduğunda, kendini birdenbire Ortadoğu siyasetinin göbeğinde buluverdi. Chavez'in bu hareketi, israil'in Venezüela'ya yaptığı bir fenalıktan değil, israil'in Venezüela'ya binlerce mil uzaklıktaki Filistinlilere ve Lübnanlılara yaptığı fenalıklardan kaynaklanıyordu. Chavez, bu hareketinden önce, israil'i, defaatle, Lübnan topraklarına "saldırmak" ve Lübnan halkını "soykırım"dan geçirmekle suçlamıştı. israil-Lübnan sınırında geçen ay yükselen şiddet üzerine israil'e karşı bu kadar sert kelimeler kullanan ilk devlet başkanı, Chavez oldu. Chavez, bu konuda Arap ve Müslüman ülkelerin bile önüne geçti."

Ve ?

Bugün Hugo Chavez, Arap dünyasında (rejimler hariç) milli kahraman muamelesi görüyor.

Filistin'de Arafat, Şeyh Yasin ve Che Guevara posterleri basan matbaacılar, artan talep üzerine, bol miktarda Chavez posteri de basıyor.

internetteki Arap sohbet odalarında "Ben Filistinliyim, ama başkanım Ebu Mazen (Mahmud Abbas) değil, CHAVEZ!", "Araplıktan istifa ediyorum. Bundan böyle Venezüelalıyım!", "Halife seçimi yapılsa oyumu Chavez'e veririm.", "Emret, ey Chavez!" gibi cümleler kuruluyor.

Bir gayrimüslimi halife seçmeyi hiç kimse ciddi olarak düşünmez, fakat islam ülkelerinin kahir ekseriyetinde hüküm süren basiretsiz liderlerle dalga geçmek için Chavez'i halife adayı ilan edenlerin öfkesi çok ciddi.

Hayal kırıklığı ve öfke...

Gayrimüslim Venezüela Cumhurbaşkanı'nın Müslümanlarla dayanışma adına sergilediği asil duruşun Müslüman ülkelerin başkanları ve başbakanları tarafından sergilenmeyişine isyan...

"Bu ne yaman çelişki anne!" feryadı...

Budur hadise.

Hugo Chavez'e buradan hayali karanfiller gönderiyorum.

Keşke Caracas'a gidip, Ümmet-i Muhammed'in bu esaslı müttefikine gerçek karanfiller sunabilseydim.
sadece venezuela'nın fakir kısmının umudu iken dünya'nın umudu haline gelen liderdir.
venezuela'da bir ulusal kahraman olması 1992 yılında başkan perez'i düşürmek için yaptığı darbe denemesi sonrasındadır. o zamanlar sadece bolivarcı* bir albaydır. ancak chavez birçok dostu tarafından yalnız bırakılmıştır ve sonuç olarak teslim olmuştur.
iki yıllık hapisten sonra affedilmiştir ve siyasete atılmıştır. 1998 seçimlerinde yarıdan fazla oy alarak iktidara gelmiştir. anayasayı değiştirmiş ve bütün vatandaşların anayasa'yı okumasını sağlamıştır. bu dönemde ulusalcı bir liderdir ancak zamanla küba ile yakınlaşması ve fidel ile dost olması onu sola çekmiştir ve kendisini sosyalist bir lider olarak tanımlamaya başlamıştır.

2000'de daha da büyük bir oranla tekrar başkan seçilmiştir. bu dönemde sağlık sistemine büyük yatırım yapmıştır ve eğitimin bütün kademelerini olması gerektiği gibi ücretsiz hale getirmiştir. yavaş yavaş toprak reformu için adımlar atmaya başlamıştır.

Chavez'in sinirlendirdiği zengin venezuelalılar ve Carlos Ortega'nın lideri olduğu liberal muhalefet 2002 yılında 2 günlük genel grev çağrısı yapmıştır ve büyük bir yürüyüş ilanında bulunmuşlardır. büyük bir kalabalık toplamışlardır. sonrasında bu yürüyüş başkanlık sarayına yönlenmiştir ve ordu'yu da yanlarına alıp chavez'e karşı bir darbe denemesinde bulunmuşlardır. devlet televizyonları kapatılmıştır ve sadece muhalefet yanlısı televizyon kanalı yayın yapmaktadır. darbe denemesini duyan "chavez'in halkı" hiçbir merkezi organizasyon yapılmadan sokaklara akın etmiştir. başkanlık sarayını korumak için ablukaya almışlardır ve non pasaran sloganları eşliğine chavez'i bırakmayacaklarını haykırmışlardır. sokaklarda üstlerine ateş açılmıştır. birkaç kişi ölmüştür. muhalefet yanlısı televizyon kanalı bu arada chavez karşıtı yayınını devam ettirmekte ve sanki darbe başarıya ulaşmışçasına bir hava estirmektedir. sonrasında chavez'i bir ordu helikopteri saraydan almış ve tutuklamıştır. ancak bu chavez'in anayasayı ve okuma-yazma'yı öğrettiği halk tarafından şiddetle tepki almıştır ve artık caracas hep bir ağızdan chavez diye bağırmaktadır. halk sinirlenmiş ve bu sefer onlar muhalefetin üstüne yürümeye başlamıştır. olayların büyüyeceğini sezen muhalefer chavez'i serbest bırakmak zorunda kalmıştır ve halk liderini kurtarmıştır.

darbe denemesinden sonra chavez muhalefet liderlerine, "cadı avına çıkmayacağız" demiştir ve halen aynı muhalefet venezuela'da aktiftir. bu olaylar sonrasında chavez kamulaştırma hareketine devam etmiştir ve "sosyalist venezuela'yı kuracağız" gibi laflar etmeye başlamıştır. bütün latin amerika liderleriyle görüşmeye başlamıştır ve neredeyse bir "kıta ittifakı" kurmayı başarmıştır. chavez'in etkisiyle çevre ülkelerde sosyalist liderler iktidare gelip bu ittifakı güçlendirmeye devam etmiştir, etmektedir.
rus savaş gemileri ve uçaklarına venezuela hava sahası ve karasularını kullanma izni veren lider. şımarık abd'ye gerekli ayarı verebilen dünyadaki 2 liderden biri. * *
"zenginler kaçtı kurtuldu yoksullar boğuldu, işte abd'nin bize satmaya çalıştığı sistem budur"

hugo chavez

(bkz: katrina kasırgası)
(bkz: nasyonal sosyalist)
kendisine karşı düşmanca açıklamalar yapan rice'a "beni sinirlendirme küçük hanım, bak sana öpücük yolluyorum" demişti bir ara.
amerika da hiçbir şey yapamaz bu adama, herif petrolu kapadı mı, amerikan ordusu gelecek de, orayı işgal edecek, güney amerikada sivil direniş başlayacak -ki burada halklar yakındır-, amerika bu arada rusya'yı çin'i karşısına alacak, binbir zorlukla boğuşacak, zaten krizdeki ekonomisi tamamen çökecek de, sonunda belki 4-5 yıl sonra petrol göndermeye başlayacak tekrar birleşik devletlere, o arada ne olacak allah bilir. ölme eşeğim ölme.
Latin Amerika'nin onurunu ayakta tutan, en az Putin kadar karizmatik olan lider.

Bu dusuncemi Amerika'da okulda tanistigim Kolombiyali bir kizla paylasmistim. Ben lafimi bitirince kizin gozleri faltasi gibi acilmis, 'biz Venezuella ile savasin esigindeyiz' demisti... nasil toparlayacagimi bilemedigim icin olmayan Latin Amerika tarihi bilgimle iyice batmak yerine konuyu degistirmeye calismistim, partiden ayrilmak daha iyi fikirdi aslinda... Sonrasinda internetten arastirmis ve Kolombiya'nin Latin Amerika'nin Israili olarak nitelendirildigini ogrenince az bile soylemisim diye dusunmustum. Yalaka samarcisi Hugo Chavez...
dünya emperyalist sisteminin baskın gücünü kırmaya çalışan adımlar atan şahıs. tutarlı ve yurtsever çizgisini, devrimci enerjisini sosyalist formasyonla birleştirdiğinde latin amerika'daki yükselen devrimci mücadeleyi sürükleyecek ve bir kıtayı emperyalist sistemin dışına taşıyabilecek liderdir. yalnız henüz sosyalist gelişkenlik ve leninizm'siz 21.yüzyıl sosyalizminin olamayacağını göremiyor, sosyal mücadele elbet bunu gösterecektir. venezüella'nın komünistlerine burada iş düşüyor, düğümü onlar çözecekler.
Ne yazık ki gittikçe bir diktatöre dönüşen lider. Kendisine çok kızamıyorum çünkü ABD destekli yüzlerce darbeci/ajanla mücadele etmek zorunda. Ama bundan 5 yıl öncesinde sahip olduğu sol aydınlığı hala taşıdığını söylemek zor.
kendisini ömür boyunca ülkesinin lideri yapacak olan yasa tasarısını kamuoyuna sunan ve az bir farkla kaybeden lider. amerikaya karşı sarfettikleri cümlelerle beni benden almıştır. *
bu adama nasyonel sosyalist denmesinin iki gerekçesi vardır,

1-cehalet

2-ondan da beter olanı, kasıt.

eleştirilecek birçok yanı olmasına rağmen gidip de adamın en tutarlı olduğu nokta olan enternasyonalizmine vurmaya kalkarsanız inen gardınızdan geriye bir adet kırık burun ve açılmış kaş kalacaktır. kaldı ki hangi nasyonel yahu? güney amerika'nın etnografik yapısını da mı bilmessiniz be hey cahiller.
"amerika, şili örneğinde olduğu gibi bir daha bizi içerden vuramayacak. artık bu hataya düşmeyeceğiz" diyen liderdir. yıllardır muhalif eylemleri destekleyerek iç karışıklığa sebep olan abd konsolosluklarına 72 saatte ülkeyi terk edin diyen Evo Morales'i destekleyerek venezüella'da ki elçiyi de istenmeyen adam ilan eden cumhurbaşkanı. ayrıca nasyonel sosyalist he mi? vay benim badem gözlü halkım vay.
romantiklerin en sevdiği sosyalistir , komunisttir bana sorarsan bi bok değildir..he bi de çakma fidel dicem de , fidel gene sağlık sistemini ve eğitim sistemini iyi bi hale getirmişti..bunu eksileyebilirsiniz , hayallerde yaşayanlar eksiler beni bağlamaz..ama;
şayet bu çavez bi roman kahramanı olsaydı müthiş tutardı serüvenleri..oy oy şirinim derdik bi holden kadar da sverdik ama politikacı..dvletin başı..roman değil yani yaptıkları , uğraştığı adamlar da zaten hayali karakterler değil..gidin sorun venezüella'lılara..sokaklardaki terörü okuyun , görüceksiniz..ben de chavez'i fidel'i çok severdim..hep de derim beni ilk aldatan erkek bu şerefsiz fidel diye..uzaktan ne şık duruyor..dağlarda che'yle resimler , müthiş bi karizma , büyük laflar..eşitlik mutluluk..
ama küba'nın HALiNi görünxe insan anlıyor kazın ayağını..korku devleti yaratmıştır fidel sülalesini de başa geçirmiş oturtmuştur..bilimi yasaklamıştır ,işine gelmeyince..eee bu nspda ile bağdaşmıyor mu?
chavez de aynı şeyleri yapıyor..bi kere chavez özünde sözünde iyidir hoştur kime ne? venezuella'lı ne diyor? ekonomileri nasıl? ona bakmak lazım..
gerisi hikaye , methiye vs vs..
chavez'i iktisatçılara sorun yorumlasınlar , bi de atilla dorsay'a sorun filmini çekince..ikisi ne kadar farklı olucak..
bildiğin amerikan karşıtı, anti-semitik sosyalisttir.
neresi enternasyonalisttir onu da anlamamışımdır.
ulkesini latin amerika'da yalnızlaştırmaktan başka ne yapmıştır.
ayrıca uyguladığı politakalarla, latin amerika'da hitleri anımsatmıştır.

http://www.adl.org/PresRele/ASInt_13/4925_13.htm
http://www.washingtonpost...2/04/AR2008020402428.html
http://www.commentarymaga...ez-s-jewish-problem-11455
http://www.jewishexponent.com/article/14542/
http://themoderatevoice.c...itism-grows-under-chavez/
ülkesini latin amerika'da yalnızlaştırmaktan başka, Arjantin, Bolivya, Brezilya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Guyana, Paraguay, Peru, Surinam ve uruguay'ın da desteğini alarak, güney amerika ülkeleri birliğini kurmuştur. burası enternasyonalisttir.
amerika ve israil karşıtlığını, yahudi düşmanlığıyla karıştıran arkadaşlara duyurulur!.

(bkz: unasur)
(bkz: hügolülü lülü lüüüü)*
en azından ülkesinin en değerli varlıklarını ne idüğü belirsiz yabancılara satmayan lider.
halkına biraz olsun onurlu yaşama mücadelesi verdirtiyor.
hakkında yazılanlara bakıyorum da bilmeden etmeden adam hakkında ne güzel sallıyorlar.
bugüne kadar güney amerikaya gelmiş en iyi idarecilerden birisi.
mercosul yani latin amerika birliğini kurarak bir çok ülkeyi amerikan uşaklığı yapmaktan uzak tutmaya çalışıyor.
en azından kabinesinde vergi kaçakçılığından yargılanan maliyecisi yok.

birde gayet iyi ata biniyor.
politikada bir iddiada bulunurken çok önemli bir kural vardır. bu kural politik iddianın altının iyi bir şekilde doldurulması ve çeperinin iyi bir şekilde örülmesidir. " x şudur." denildiğinde o kavrama ait çubuğun kendinizce eğip bükebilirsiniz ama bunun bir ifade taşıyabilmesi için kavramları doğru düzgün kullanmanız ya da daha da önemlisi kavramları iyice bilmeniz, zihninizde yerli yerine oturturmanız gerekmektir. aksi halde teorik bir konuya girdiğinizde çuvallamama gibi bir olasılık yoktur.

işte buradaki meselede tamda budur. iki ucunda nesneyi özne olarak görmesi sorunu yaratıyor. baştan şu kavramları oluşturalım. chavez'in kendisi bir sosyalist değildir ama sosyalizan renkler taşıyan biridir. 21.yy sosyalizminin leninizm'siz nereye kadar geleceğini hepimiz bekliyoruz. ama bana kalırsa fazlada bir yere gelemez. ama şunu da net bir biçimde ortaya koymak gerekiyor. chavezci hareketin içeriği anti-emperyalisttir. emperyalizme karşı ulusal egemenlik mücadelesi vermektedir. ayrıca merkez kapitalist ülkeleri tutum alması onun anti-emperyalist bir mücadele verdiğinin kanıtıdır. diğer kapitalist ülkelerle işbirliği içinde bulunması sosyalizan renginin azlığındandır.

öte yanda anti semitizm iddiası cidden komik oluyor. chavez'in herhangi bir teorisazyonunda yahudileri hedefe koyan bir politikanın olmadığı açıktır. faşizmi anti semitizme indirgeyen liberal kanadın bu tarz bir çapıtmaya başvuracağı açıktır. diğer yandan enternasyonalizmini sorgulamak isteyenler çeşitli latin amerika ve afrika ülkeleriyle venezüella'nın yaptığı anlaşmalara bakabilirler. fazlaca vurgulamaya gerek yok.

o halde biz ne sonucu çıkaracağız? bir iddiamız varsa altını iyi doldurmamız gerekir. ayrıca yazdığımız kavramların da ne olup olmadığını iyice öğrenip ondan sonra yazmak gerekir. sözlük tanımlarıyla bir kavramı bilmenin yetmediğini liberal kanadın teorik adamları öğretmiştir. bu durumun geçersizliği pratik tarafından yeterince ispatlanmıştır. size değişen dünya masallarında hayırlı günler ama dikkat edin o değişen dünya masalları bugünlerde yıkılıyor, mazallah altında kalırsınız.
eski askerdir.
ilk once darbeyle iktadara gelmeye çalışmış fakat başarısız olmuş darbe meraklısı.

http://www.nybooks.com/ar...-preview?article_id=18302
böylece işin aslı anlaşılıyor. neymiş? demokrat olsa olsa kapitalizm meraklısı biri çıkabilirmiş. demokrasi yalanları altında emperyalizm sözcülüğü yapmak ve değişen dünya masalları okumak enternasyonalizm değildir. bir kere şunu iyi bir biçimde okumak gerekiyor: özgürlüğün ve halkın iradesinin kıstası ab ve abd standartları olamaz. gerici iran ile kapitalist rusya'nın emperyal planları emperyalizme darbe vurup onu kendi içinden çözüyorsa anti emperyalist bir politikacının bunu görüpte harekete geçmemesi gibi bir durum olamaz. ama asıl mesele emperyalizmle birlik olmak ve solun değerleri olan anti-emperyalizm ve anti-kapitalizme çamur atmak olunca kurmsal bilginin dibine iniliyor ve iş kurallarına göre oynanmıyor. demogojinin gırla gittiği bir yerde olsa olsa liberal bir siyaset olur. hani şöyle fraklı, papyonlu, bir birinin arkasından kuyu kazan siyaset...
Rus emperyalizmi ile iran amparyalizmi ile işbirliği yapınca anti-emperyalist oluyormuşuz. bunu oğrendik bugün.

(bkz: iki eksi bir artı eder)