bugün

kız meselesinden mevzu çıkartan kardeşlerdir. mevzuyu kabil çıkarır. kabil ile kız kardeşi ikiz olarak doğar. habil ile kız kardeşi daha sonradan ikiz olarak doğar. havva içler dışlar çarpımı yaparak bunları evlendirmek ister ki insanlık çoğalsın ancak kabil kabul etmez. çünkü beraber doğduğu kız kardeşi, kabil ile birlikte doğan kız kardeşinden daha güzeldir havva allah'a havale eder bunu. sonra allah kurban getirmelerini ister kabil ve habil'e. habil koyun, kabil buğday getirir. çünkü kabil çiftçilik tarzı bir işle meşguldür, habil ise hayvancılık. allah habil'in kurbanını kabul eder. kabili'in kurbanı yerde kalır. kabil çok sinirlenir. kıskançlık yapar, seni öldüreceğim der habil'e. habil ben allah'tan korkarım, sana karşılık vermem der ağabeyine. kabil habil'i öldürür. ilk kanı döker.
bir sümer hikayesidir.

yerleşik yaşam ile göçebe yaşam çatışması habil ve kabilde kişilik bulur.

kabil çiftçi, habil ise çobandır.

Kabil~ katil

Gollum ne olduysa kabil şimdi öyle...
eski ayit'de yer alan erkek kardeşler. kabil'in habil'i öldürdüğü ve insanlığa "cinayet" içgüdüsünü kazandırdığına inanılır.
Hayatım boyunca onları hep Leyla ile mecnun gibi sanmıştım. Gerçi pek de farklı değillermiş, aşk da iki kişinin birbirini öldürmesidir.
Sanırım ikizler.
john stainback in cennetin doğusu adlı romanında geniş yer verilen kardeşler.

ayrıca ilk katil kabil olduğu için sonrasında işlenen her cinayetin günahı ona da yazılıyormuş.
Sacma efsanelerden biridir. eksilemeden once bi okuyun dusunun varsa duzgun bir cevabiniz mesaj olarak atin. bunlar ilk insanlar degiller mi? abi nasil kurban kesiyolar? nasil sebze meyve veriyolar allaha? Ne cabuk ne hizla tarim devrimini yaptiniz amina koyim. Daha bi gocebe yasasaydiniz az. sadece avlanarak magarada falan yasamaya calismaniz lazim olum. daha en bastan hayvancilikla ugrasmak tarim yapmak nedir? tabi insanoglunun tarim ve hayvancilik olmadan cok uzun yillar yasadigindan bihaber insanlarin hikayeleridir bunlar. bir cok insan da inanir maalesef.

Edit: bu arada kabil net malmis amk. Ulan allaha inanmama gibi bi konsept yok zaten babani allah yollamis amk. nasil bi salaksa kotu mahsul veriyo. ulan ben tanrinin varligi oyle kesin olsa gotumu veririm aq. vermeme de gerek yok tanri istiyosa kendi alir zaten.
kabil kötü olanıdır.
supernatural dizisinden sadece kabil'i tanıyabıldıgım, habil ile kabilin sureklı rollerını karıstırıp sonunda katil olanın ''k'' karfıyle baslaması halinde ilk katilin kabil oldugunu bildigim kurgu hikaye, mit vb. örnegı.
habilin hep duygusala oynatıldığı sahnenin din ihtisası ile şekillenmiş hali yle yapılan kıyaslamanın sonucu ortaya çıkmış ying yang hikayesi. kim yer bunu? ben..
yemem.
biz hep sakıncalı tv leri izledik. belki ondandır. belki izlediğimiz filmler, dinlediğimiz müziklerdendir.
hiç bilemedin okuduğumuz kitaplardan olabilir.
hadi o'nu geç; hayata dair nefes alışımızdan.
kabul edilemez her şeyin hikaye olmsdı gibi buda hikayedir.

kardeşler kim habil ile kabil?
habil'in kabil'e, kabilin habil'e ne yaptığını biliyor muyuz?
eee peki ne yapacağız a halidüeee edip adıvarlar?

tecrübeyle sabitleyemediğimiz her şeyi ihtimal dahili dışında bırakacağız?

kısacası ademle havva insan gibi evlat yetiştirememiş amk?
ile alır. evet
samanyolu tv olmasa bir neslin kim olduklarını bilmeyeceği kesindi. Kaç yıl oldu samanyolunda izleyeli. 10 mu..
Alfa kabil'in, beta habil'i tamamen evrimsel nedenlerden dolayı öldürmesi ile gelişen olaylar bütününü ele alan çizgi film.
Bir zamanlar TV'de bolca çıkardı.
allaha ikiside adak adar birisi bilerek kotü adak adar ve allah kabul etmez gaflete düşüp kardeşini öldürmeye kalar hazreti kabil ve bir taşla öldürür. o an ilk katil olur kabil kelimesi günümuze katil olarak gelmiştir. günümuzde de çoğu cinayet kıskançlık ve hırs yüzünden işlenmiyormu zaten. kabil soyu hâla devam etmekte ne yazık ki.
https://youtu.be/hOFlI_UFP_c
Pedofili ye inanan salakların sayıkladığı hikaye. Kız kardeşi ile evlenmek nedir amk.
Kardeş katline ilk örneklerden.
teolojik olarak...
(çünkü yazılanlar ya ateist ya da bir müslüman gözünden)

kurtuluş kurbanladır... yani insan iyi kötü işleriyle amelleriyle kendi kurtuluşunu sağlayamaz.
yani sevap-günah... artı puan eksi puan şeklinde totalde + puana ulaşıp kendini aklayamaz.

babanın gözünde...suçunu anımsamayacağı bir evlat gibi isen kurtulursun. yani evladın kötü yola da düşse, eroinman falan da olsa... hem bir yandan suçlamaz seni o anne/baba, o hayatı terkedişindeki samimiyete bakar... anne/baba hatırlamaz bile yaptıklarını.

günah/sevap... + puan/-eksi puan formulüne göre çalışan dinlerde bu farklıdır.
oruspuydum ya da junkie idim ama bak hayır severlik yapıyorum demek gibi. ama içindeki o suça yatkınlık kaybolmaz.

habil hayvan kurban eder tarnının "istediği şekilde"... kabil ise "kendi" kararına göre ürünler sunar.
ee bu durumda tanrı adil olmak zorundadır. ki yeryüzündeki bir çok "mal" tanrının "adil" olamasıyla "merhametli" olmasını karşılaştırır.

ee ne vardı kabil'in sunu da kabul etseydi diye bir aslında en geri zekalıca en oksimoron sorudur.

her neyse...
tanrı olması gerektiği gibi olan sunuyu kabul eder. ee haliyle, adil olması gerektiği şekilde... diğerini reddeder.
bundan dolayı biri diğerini öldürür.

günümüze yansıtırsak:
eee ne var lan tapınışı şunlar gibi şöyle yaparsak diyenler...
doğrusu budur diyeni öldürür.
Sağ Salim filminde mafyatik sayko elemanın tabancaları. Hatta bir tabanca çiftine verilebilecek en güzel isim.
hz. adem ve hz. havva'nın iki çocuğu.
Aklıma cennetin doğusu kitabını getirmiştir..
insanoğlunun ilk cinayeti....

Dünya tarihinin ilk kardeş cinayeti...

Ve ölen ilk insan. Habil...
Kabil, kardeşini öldürdükten sonra yaratıcı tarafından sürgüne gönderilmiştir. Sürgüne gönderildiği yer ise bugünkü “urfa” dır.
40 bin yıl önce urfa'da varanların götünde sinekler kamp kuruyordu ,bom boş arazi idi , hadi diyelim urfa'ya geldiler ,ne yapmışlar urfa'da hadi anlat.

nereden biliyorsun urfa'ya geldiğini ,10 bin yıl önce urfa'da puta tapıyorlardı ,3-5 bin yıl önce ateşe ,balıklı göl animalist pağan tapınağı ,balığa tapıyorlardı.
urfa'ya gelmiş otelde mi kalmışlar geldikleri an, dev kertenkelelere yılanlara yem olmuşlardır.

at yalanı ,inananı.

sen inanıyorsan laf etmem ama yalanında bir derecesi var,urfaya gelmiş.

modern insan diyelim tüm geçmişi unutup ,tabliği kime vermişler kıçı açık neandertal'a mı yoksa eli sikinde gezen homosaplı'ya mi.

inanın kendi de inanmamış yazanın kerize yazmış.

ben tarihi taberi'yıi okumuş biriyim ,dünyada yazılmış en büyük palavra kitabı.

kalk otur ,camine git, ibadetini yap, dua oku, paran varsa hacca git, kuran'ı oku,ezanını dinle bize laga luga yapma.
Hüsamettin, canım benim Sen bu uzun ve konudan dağınık entrylerini git çoluğa çocuğa anlat, şurada biz bizeyiz. Gerek yok.Hikayenin teması sürgün biliyorsun madem, boş arazi dururken antik roma cenneti elysium a gönderilecek hali yok heralde efsaneye göre. Kaldı ki adı üzerinde efsanenin -ki bu bir yahudi mitidir- doğruluğu tabi ki tartışılabilir. Amma ve lakin bu durum bunun külli yalan olduğu anlamına gelmez. binlerce yıl önce de orada neye tapıldığınun değil efsanede/mitte yer aldığı gibi kimin ne amaçla gönderildiğinin mantığıyla bu hikaye anlatılır. Adı üzerinde zaten “mit”. Neticede hz ibrahim in canlı canlı yakıldığı, karıncaların su taşıdığı iddia edildiği ve odunların balığa dönüştüğü bir coğrafya için anlatılan farklı bir dönem hikayesidir bu.