bugün

"Tahtaları kilitleyelim de öğrenciler bizi mi sevsin"
Iyi okulda kamera yok. O zaman daha büyük sorunlar çıkardı.
Haber doğruysa şaşırtmayan skandaldır.

Ben de kaçırmadım bu akıllı tahtalı eğitim devrini ve lisenin son iki sınıfını akıllı tahtalı bir sınıfta okudum. Peki ne işe yaradı? bir hiçe. Boş derslerde açıp dizi izlerdik, boş olmayan derslerde de dizi izlemek için ısrar edenler olurdu. Hiçbir derste işlevsel şekilde kullandığımızı bilmem. Bir eğlence ve dikkat dağıtma aracıydı sadece.

Kendi aklını kullanması gereken öğrencilerin akıllı tahtayla ne işi var zaten? "Akıllı" ile başlayan tahta, tablet, telefonlar nedense insanları sadece aptala çevirmeye yarıyor.

Ansiklopedi karıştırmaktan, yazı yazmaktan aciz bir nesil yetişiyor. Bildikleri tek şey "akıllı" cihazlara hükmetmek ve test çözmek olan bu yeni nesilden geleceğin bilimadamları, siyasetçileri, doktorları falan çıkacak güya. Hadi canım siz de!

not: maalesef, bu entry bir akıllı telefon vasıtasıyla yazılmıştır.
ilk değildir. Bizde açmıştık. Hatta bizimkiler format attılar yanlış hatırlamıyosam windows 8'i yüklediler. Hocalar farketti 2 ay sonra bunlara kızdılar. Bunlarda tekrar format atıp düzeltti.
Bu tahtaların internet bağlantısı var mı öncelikle? Yok olduğunu varsayıp yola devam edeyim. Askeriyede, bazı bilgisayarlara usb bellek gibi harici bileşenler bağlamak yasaktır. Önlemini tsk nın internet sistemi üstünden alıyorlar. Buna benzer bir olay yapılabilir ağ üstünden. Hangi sınıfta, ne yapılıyor o an veri akışı ile izlenebilir böyle şeylerin önüne geçmek istiyorlarsa.

He akıllı tahta muhabbeti çok mu gerekliydi? Ben kara tahtada geçirdim ilkokul hayatımı, lisede yeşil tahta oldu, üniversitede beyaz oldu. Akılsız tahtada eğitim aldık da ne oldu? Hayallerimizden vazgeçmedik ya.