bugün

hz. muhammed (s.a.v)'in incil'de geçen ismi.
kurtarıcı demektir.
yuhanna incili nde geçer. paraklit de denir.
kurandaki ''hani, meryem oğlu isa, "ey israiloğulları! şüphesiz ben, allah'ın size, benden önce gelen tevrat'ı doğrulayıcı ve benden sonra gelecek, ahmed adında bir peygamberi müjdeleyici (olarak gönderdiği) peygamberiyim" demişti.''ayetiyle benzeşen incildeki muhammedi müjde..
(bkz: furkan)
Alusî tefsirinde zikredildiğine göre; incil’de isa (Aleyhisselam)ın şu sözü nakledilmiştir: “Benim Allah’a gitmem sizin için çok hayırlı olacaktır, çünkü ben gitmezsem Faraklit size gelemez! Ben gittiğim zaman onu size göndereceğim. Benim çok söyleyeceklerim var ama siz onları kaldıramazsınız. Ama o size gelince bütün hakikatlere sizi irşad edecektir. Çünkü o kendi katından konuşmayacaktır, bilakis vahiy olarak işittiklerini anlatacaktır, tüm gelecekleri size bildirecektir ve Rabbime ait olan tüm vasıfları size anlatacaktır. Eğer beni seviyorsanız bu vasiyetlerimi iyi tutun. Gerçi ben de sizi yetim olarak bırakacak değilim, zira pek yakında tekrar geleceğim!” isa (Aleyhisselam)ın bu sözlerinde geçen “Faraklit”, ilim ve ihtisas sahibi olan bazı Hristiyanlar tarafından: “Hamdedici” manasıyla tefsir edilmiştir ki bu, “Ahmed” isminin karşılığıdır. Artık Allah’ın, gözlerinden taassup perdesini açtığı kişiler, bu “Faraklit” tabirinden Rasûlûllâh (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)in kastedilmiş olduğunu kolayca anlar.