bugün

rauf orbay lisesinin önünde evete bascan lan koduğumun salağı diye bağıran adam geldi aklıma, cahil olmak suç değil elbet ama uyuşturulmak büyük suç.
kocası istediği için evet oyu veren yazarın isyanıdır.

(bkz: ben bilmem beyim bilir)
'bize domuz gribi etki etmez müslüman hislerimize güveniyoruz' diyen teyzenin 8 level aşağısında olan teyze sözüdür.
bunun evetçi versiyonları hayırcılarından çok daha fazladır. aynı programda onu da görmüşündür sen bebeğim, söyle bakalım evetçi teyzeler ne demiş? ben bir tanesinin "evet kelimesi daha güzel, ondan öyle" dediğini kulaklarımla duymuştum mesela.
hocam* istediği için evet verdim diyen bir canlının - belki bir ölü bile olabilir bilemedim şimdi - isyanı.
kocası hayır ver (küfür ve aşağılama ile) dediği için hayır veren kayınvalidemden ve yine kocası hayır ver dediği için hayır veren baldızımdan farkı olmayan kadın söylemi.
biraz cahil ya da yaşlı kesimdir, biri de anneannemdir. namazında niyazında tertemiz kalpli bir kadıncağız olan anneannemin beynini dedem bir güzel yıkamış, o da bir gün çekti beni kenara;

anneanne: yavrum sen ne oy vereceksin bugün?
evdekises: hayır vericem ananem, sırf hayırlı olsun diye.
a: olmaz çocuğum yapma, evet vermezsen günaha girersin bak çok günah...
e: nasıl?!?

canım benim, o da çok bildiğinden değil... dedem kim bilir ne dedi de yıkadı garibimin beynini. fakat bilmiyor, ne yaptığının farkında değil... olsa yapmazdı anneanneciğim benim.
özgürlüktür. kişinin eşini dinleme, ona güvenme hakkı vardır.
kılıçdaroğlı, bahçeli hayır veriyor diye hayır vermek yerine başbakan evet diyor diye evet vermek yerine eşi dinlemek daha iyidir.
olası yurdum repliği.
ha evet vermişsin ha hayır, böyle olduktan sonra yönelmen.
referandum niye yapıldı, neydi referandum, evet dersem neyime, hayır dersem neyime, demokrasi mi var bu yurtta, kim neyi niye seçiyor bilen var mı?

öyle böyle geldi geçti, hayırcılara sorarsan cahil halk başa getirdiği gibi bu durumda da destekledi gerici partiyi. yakında iran oluyormuşuz, pehh.

evetçilerse; büyük zafer kazandılar,hayır veren darbeci ya kendileri birden değişim isteyen özgürlükçüler oldular.

her iki tarafta - ki artık taraflar- ayrımına varamadı herhalde, neyi niçin yaptıklarını. uzlaşamadan, konuşup anlaşamadan afkurdu herkes birbirine. gazeteler bile akp zaferi deyip, chp'nin hezeyanı şeklinde başlıklar atıyorsa kim neyin farkında ki zaten. aydınım diye geçinen insanlar evet dahi olsa demokratik bir sürecin sonucunu içine sindiremiyorsa var sen düşün sonunu.

madem demokratik olsun. hakkıyla değişen özgürlükçü anayasa herkesin olsun istiyordun keşke çorbada tuzun olsaydı. herkes kendine. bakalım millet için çalışıyorum diyenler ne zaman çıkacak sahneye.
(bkz: eşim evet oyu verdiği için siktim)
kömür partisinden olanların ''verme'' nedeniyle eşit olan gerekçedir.
eşi evet oyu verdiği için evet verenlerden daha iyisini yapmıştır.
eşim kime verirse ben de ona veririm diyen kişinin sözüdür.
ben bilmem beyim bilir diyen hiç bir şey bilmediğini söyleyen dolayısıyla cehaleti evetçilerden toplanan oyu bir anlamda destekleyendir.
yine saçma sapan genelleme yapılan başlıklardan biridir. böyle başlık açanların nasıl bir mantığa sahip olduklarını anlayamıyorum. tibi ki de her iki taraftan da bilinçsiz oy verenler olacaktır.
kendi kararını kendi veremeyen bağımsız düşünemeyen insan.
evet;verdim; eşim istedi verdim diyenlerin karsı hezeyanıdır (bkz: lastik türkçe)
bu haberi kanal 7 de izledik.
bir sebebi olmalı.
"vali iki çuval kömür verdiği için evet verdim"den çok daha elle tutulur bir nedendir. kişi evlendiğine güvenir. onun yargılarına inanır. herkes her halttan anlayacak diye bir kural yok. anlamadığı boktan eşi anlıyorsa onu dinlemesinden daha doğal bir şey de yok.
şükür ki eşin idrak özürlü değil.
ne yazık ki bazı bayanların kendi kararlarını vermemelerinin göstergesidir.
Evet oyu veren milyonların harika bir bilinçle, çok tutarlı düşünerek bu oyu vermesinden dolayı haklı olarak hayır oyu veren böyle bir insana karşı bir tepki vermek, onu böyle bir kınamaktır. (bkz: kin a yeah)
eşi evet oyu verdiği için evet oyu veren kadının ailesinden daha akıllıdırlar ailecek.
hayır oyu veren kadınlara bakalım evet oyu veren kadınlara bakalım.

hangisinin eşinin oyunu attığını siz karar verin.

hatta eşleri bile efendilerinin dediğini yapıyorsa...

(bkz: insan karşısındakini kendi gibi görürmüş)
(bkz: ben bilmem beyim bilir)