bugün

genelde sempati kazanmaya çalışan tiplerdir. genelde!
diğer bir taraftan mahallenin pos bıyıklı mahmut amcasına canım denmesi garip karşılanır. genelde.

mahmut amca: selamünaleyküm kamil abi buyur.
kamil abi: merhaba canıım.
mahmut abi: (tövbe tövbeeee) buyur abi ne lazımdı.
kamil abi: iki ekmek canım, sert olsun.
çok yakın erkek arkadaşlara bazen canım, hayatım, bebişim, şekerim ve hatta aşkım bile denilebilir. bu arkadaşlar arasındaki samimiyete ve hitap şekline bağlıdır.

çok çok yakın arkadaşlarıma genelde hayatım ya da bebişim diye hitap eden biri olarak bunun ibnelik alameti olmadığını belirtme ihtiyacı hissediyorum.
birbirlerine "orospu çocuğu" şeklinde hitap edenlerle karşılaştırınca; daha bir normal kalıyor sanki.
genelde sık ortam değiştiren erkekler arasinda görülür. yeni ortama alışana kadar arada böyle şeyler kaçar ağızdan.

ortama göre tersi durum ise tam izlenmeliktir.
daha fecisi için;
(bkz: erkeğin erkeğe şekerim demesi)
(bkz: şekerim fuat)
- günaydın
+ günaydın canım benim
- (içinden)canın çıksın,(dışından) sensin canım !
ibnelik göstergesidir.
ibneliğe atılan ilk adımdır.
- merhaba refik
+ merhaba canım ahhh
- canım dedin y*rra yedin .
+ can'ım bak iyi diyosunda niye öyle bakıyosun bana.
- bana 40 yıldır canım diyen tek mahluk sensin.. senden hoşlanmaya başladım
+ canın çıksın, can'ım diyorum, canım değil.
- aradaki 7 farkı bulamıyorum
+ ben cümle mühendisi, sen 40 yıllık abaza...
sıfatlara ve tamlamalara erkeklik ifadesi yükleyen bünyenin tuhaf bulacağı sözlü eylemdir. nitekim bu tuhaf bulan kişiler şekilcidirler,her kavgaya noluyo la burda i.neler diye sorumsuzca dalan, mafya dizisi karakterinin özentisiyle imitasyon yaşayan kişilerdir.
(bkz: igrenc bir sey)
kemal sunal saflığıyla söylenirse sıkıntı yok da, niyet kötüyse nikah masasında bile biter bu hikayenin sonu

zaten ab uyum yasaları eşcinsel evliliklerinin önündeki engelleri kaldırdı ve yasal olurluk geldi. bundan sonrası canımcıların işi:)
acaip iticidir. kol kola giren erkeklerden sonra listelerde üst sıraları zorlar.
(bkz: olur mu boyle hasan)
avrupa yakası'nda gördüğümüz osman karakteri de herkese * "canım benim" diye hitab etmektedir. fazla ileri gidilmedikçe bir sorun yoktur.
ilerisi gerisi olmayan bir durumdur. hoş değildir. zira kadınların birbirine lan gibi ya da daha vahim şekilde hitap ettikleri düşünülünce en az onlar kadar dışlanası gelmektedir.
"topoş musun lan" denilesi durumdur. ardından "azcık erkek olun olum" diyebiliriz.
küçük bir erkek çocuğuna söyleniyosa problem yoktur, normaldir.
+hı canını ciğerini sökerim lan senin
diye cevaplanması gerekir.
gayet normal bir durumdur.

edit: ibneliğin kelimelerde değil, başka yerlerle saklı olduğunu anlatmanın uzun sürdüğü iştir.
Zannedildiği üzere sakıncalı bir durum değildir. Canım kelimesi o kişiye değer verildiğinin bir göstergisi olarak görülebilir. Kimi insanlarda ağız alışkanlığı vardır. isteyerek veya istemiyerek bazı kelimeler dile gelebilir. Aynı zamanda sözlük yazarlarının eğitim sahibi kişiler olduğunu düşünürsek, "Aşın artık bunları efendim".
Deyişe göre değişir bence. ben cok canım diye hitap ederim ama öle tatlı bi ses tonuyla değil.

- yook canım yaa. derim farzı misal daha tuhaf karşılayan olmadı ses tonumdan olsa gerek.
orospu çocuğu, piç, ibne, göt veren, hıyar, hayvan v.b. hitaplar yerine "canım" denmiştir.
annesine orospu denince erkek, canım denince eş cinsel.
kızın kıza aşkım demesinden daha iğrenç olmayan kelimedir.