bugün

1982 doğumlu ingiliz oyuncu.

Kendisini sefiller filminden tanıyoruz.

Ayrıca gösterime kanada'da girmiş 27 Şubat 2015'te Türkiye'ye gelecek olan Stephen Hawking'in hayatını anlatan "the theory of everything" filminin başrol oyuncusu.

Ayrıca gosterime girecek olan başka bir filmi ise jupiter ascending.
My week with marilyn ve les miserables filmlerinde rol alan oldukça yetenekli olduğunu düşündüğüm aktör. theory of everything filminde stephen hawking rolünü iyi kotardıysa adını duyurabilir. Bekleyip göreceğiz.

Aylar sonra gelen edit: işte bu be!
2015 oscarlarına en iyi aktör dalında adaydır ve büyük ihtimalle kazanacağı söyleniyor.
harry potter spin off'u olan fantastic beasts and where to find them'de newt scamander rolünde göreceğimiz oyuncu.
2015'de the theory of everything filminde canlandırdığı stephen hawking karakteriyle en iyi erkek oyuncu oscarını kucaklamıştır.
2016 yılında yine en iyi erkek oyuncu dalında the danish girl filmiyle adaydır.
Danimarkalı kızda baya başarılı oyunculuk sergilemiş olan çok yakışıklı bir beyefendidir.
Bir insan ne kadar çekici olabilirin canlı kanıtı.
Çok genç olmasına rağmen oynadığı bütün rollerin Hakkı'nı veren başarılı oyuncu.ilk başta o tipten o sesin çıkması insanı şaşırtıyor ama fiziksel olarak çok narin o yüzden mi öyle algılıyorum bilmiyorum .ama sesi ve dudakları farklı ve ilgi çekiyor.fiziksel olarak beğenmeyi bir kenara bırakıp dürüst değerlendirdiğimde de derin ve ince oyunculuğu yaşının çok ötesinde olduğunu görebiliyorum. (bkz: danish girl) de de en az (bkz: the theory of everything) kadar başarılıydı.kadın kere kadın olmuştu resmen.
günlerce izlesem yetmeyeceğini düşündüğüm inanılmaz adam.

henüz 82 li ve bir ingiliz olmanın bütün avantajlarına sonuna kadar sahip etkileyicilikte bir oyuncu. rolleri dışında ses tonu, mimikleri, bakışları, gülüşü öyle samimi ve gerçek ki, role girdiğinde nasıl bambaşka bir insana dönüştüğünü görmek muazzam. oscarı kazandıran filmi the theory of everything le ilgili defalarca söylendiği üzere, izlediğimiz eddie redmayne değil, stephen hawking. o kadar gerçek, o kadar hawking. danish girl filmindeki performansıyla da ikinci oscarını sonuna kadar haketmesine rağmen malum leonardo di caprio rüzgarıyla maalesef lili elbe performansı ödüllendirilmedi ama redmayne hayranı biri olarak benim gönlümün oscarını bir kez daha aldı.
ilk olarak the danish girl'de dikkatimi çekmiş olan ingiliz aktör. ondan önce de sefiller'de izlemişim ve belki de başka filmlerini de izlemişimdir ama ben fark etmemişim. bu gün ise fantastic beasts and where to find them*'de izledim kendisini. muhteşem oyuculuğu malum. sadece gülümsemesini izleyebilirim. ne kadar güzel gülümsediğini fark etmemiş olamazsınız..
Verdiği bir röportajda Doctor Who da bir sonraki Doctor olmak istiyormuş umarım olur Doctor ünvanını gayet iyi tansıyacağını düşünüyorum.
Tam adı edward john david redmayne olan, 6 şubat 1982 londra doğumlu ingiliz oyuncu/model/şarkıcı/tiyatrocu. ince yapısı yüzünden pek öyle görünmese de 1.84 boyundadır. Değişik bir yüze ve dudak yapısına sahip görsel
Eton kolejinde okumuş, cambridge'de sanat tarihi bölümünden mezun olmuştur. Profesyonel olarak sinemaya 2000 sonrası başlamıştır, 2014 de hannah isimli kadınla evlenmiştir. iris mary isminde 1 yaşında kızı var görsel

Geçen sene 87'ci oscar töreninde en iyi erkek oyuncu ödülünü, the theory of everything filminde stephen hawking rolü ile almıştır. ismini duyup ayağa kalkınca şoka girmiş, merdivenlerden çıkarken sevinçten ne yaptığını bilememiştir görsel
(ben de neden böyle magazinci edasıyla yazdığımı bilemiyorum) *
Oscarı kucakladığı halde hala gerçek olduğuna inanamamış, şokuna kaldığı yerden devam etmiştir görsel

En son the theory of everything'le aşmış the danish girl filmi ile ağızları açık bırakmış, fantastic beasts'la sevimliliğin sınırlarını zorlamıştır. Bu sene de oscarı eddie hak ediyordu, zira leo'nun performansı eddie'nin önünde diz çöküp "büyüksün hocam" demeliydi. danimarkalı kız filmini izleyenler ne dediğimi anlayacaktır..
Acaba gerçekten Eşcinsel olabilir mi hissi yaratacak kadar yetenekli bir aktör.
görsel
görsel
görsel
bugün 37 yaşına giren çoğu filminde birbirinden alakasız karakterleri başarıyla canlandırabilen bu gidişle önümüzdeki 20 sene içinde daha çok konuşacağımız başarılı ingiliz oyuncu.

yeni bir daniel day lewis neden olmasın diye düşünmeye başladım kariyeri ve oyunculuğu buna çok müsait.
bugün doğum günü. 37 yaşına girmiş.

https://www.imdb.com/name/nm1519666/?linkId=61990422