bugün

lokal anestezi ve ya epidural anestezi yöntemleriyle tamamen giderebilecek, yine de bir çok annenin doğum anını bütün doğallığıyla yaşamak istemesi üzerine çektiği sancıdır. *
filmlerde dizilerde sanki etinden et kopuyor gibi canlandırılan sancıdır.
(bkz: yaşayan bilir)
asla yaşayamaycağım ender sancı çeşitlerinden biridir.baska ne mi var?adet sancısı *
duzenli aralıklarla gelen kasılmaların butunu ve dogumun ilk evresinin habercisidir.

sancıyı cekmemek icin; epidural anesteziyi kullanmak ne yazık ki normal dogum cok da mumkun olmuyor. dogal olmayan seceneklere yonelmek zorunda kalıyor korkan kadınlar.
koca karılar tarafından diş ağrısının 7 katı olarak tanımlanan sancı.
eşiyle empati kurmak ve doğum anını paylaşmak isteyen babalar için suni olarak erkekler tarafından da hissedilebilen sancı.
doğum sırasında, ebenin ıkın yavrum kafasını gördüm ha gayret dediği, riskli bi sancıdır.
masoşizm sınırında dolaştıran sancı. öyle ki, bu çekilen acının az sonra vereceği mutluluk düşünülerek zevk almak dahi mümkündür. *
bebek doğar doğmaz bir anda bıçak gibi kesilen sancıdır. sanki sende yeniden doğmuşsundur. mucizedir.
çok pis bir acıdır, dogutturur.
bir kaç dakika içinde kucağına küçücük bir bebeğin alınacağı bilindiği için*, çekmekte sıkıntı çekmedikleri acı. **
böbrek taşı sancısıyla eşdeğerde hissedilen sancıdır.
unutulan ve tekrar yaşamak istenen hayattaki mucizevi bir acı.ilk doğum esnasında gelen sancılar şiddetlendikçe,bir daha doğurmak istemeyip allah'ın kadınlara yaşattığı o güzel anın,küçücük canından canı kucağına verdiklerinde son bulan ve aradan zaman geçtikçe ne gariptir ki tekrar anne olma isteğiyle çekilesi tek acı cinsi.
"bir yazarın eserini oluşturup ortaya koyma aşamasında yaşadığı duygusal devinim ve sarsıntılar"ının teşbihi.
bir rivayete göre, havva nın adem i kandırması sonucu* tanrı tarafından kadınlara ceza olarak verilmiş acıdır.
ayrıca bir erkeğin testislerinin* kafasına kadar çekilmesi sonucu ortaya çıkan acıya eş değer olduğu da söylenmektedir.
(bkz: evde denemeyiniz)
kadinlarin yaradilis itibariyle ne kadar dayanikli olduklarinin kanitlarindan sadece bir tanesidir.
candan can kopmasının verdiği acıdır.
en önemlisi de bu acıyı çeken o kutsal varlığın, çocuğunu kucağına aldıktan sonra bu acıyı unutması, yavrusu düşüp dizi kanasa bile benzer acıyı hissetmesidir. * *
bu dünyada çekilen en büyük acılardan biridir. Bu sancı bir erkeğe verilirse eğer ağrıdan ölebilir bile.
eğer "unutmak" olmasaydı, kadınlarımız bir daha doğum yapmak istemezlerdi.
çok şiddetli bir sancıdır. bir arkadaşım anlatmıştı; o kadar şiddetliymiş ki, erkekler üzerinde bir test uygulamışlar ve 10 erkeğe doğum sancısını vermişler. 10 erkeğin 9'u sancıdan dolayı bayılmış. sadece 1 tanesi ayakta kalabilmiş. çok ilginç.

o acıya rağmen 3-4 çocuk doğurabilen kadınlarıda ayrıca kutlamak isterim.
an itibariyle hafif hafif belimden bobreklerime dogru, oradan da gobegime dogru bir kusak halinde saran, ayakta durmak ya da gezinmek ihtiyaci hissettiren sanci.

Sikligi onemlidir, gun icinde 3-4 defa olarak baslayip birkac gunde 2 dakikada bir sikligina duserek dogumu getirdigi gibi, dogrudan ritmik halde gelip birkac saatte dogumu getirdigi de olur.
bugün anneme sordum anne ne iş bu diye. hani ona göre eğer çok acıycaksa falan vazgeçeyim bu bebek sevme sevdasından.
cevab veremedi.
kadın ömür boyu korkmuş çocuk doğurmaktan.
benim doğmama yakın gitmiş hastaneye yatmış.gece bi karın ağrısı bi karın ağrısı.
kakam var demiş kalkmış gitmiş tuvalete.
yapamamış.
kabızım demiş.
dönmüş geri.
sonra haydi bi daha ağrı, bi daha taşınmışlar tuvalete.
sonra bi bakmışlar ki ben tuvalet deliğine düşmek üzereyim.
bok yoluna gitmek lafını benim doğmam üzerine söylemişler olsa gerek.
şahsımı bebek değil bok sanan bi annenin çocuğuyum.
seni annen doğurmamış sıçmış lafını benim doğmam üzerine söylenmiş olması biraz acı, evet.
hem bobrek sancisi hem de 3 defa dogum sancisi yasayan anneme gore: benzer acilardir fakat bobrek sancisi gecmiyor, dogum sancisi bebek cikar cikmaz geciyor.
erkeklerde çekebilir bu sancıyı hele ki bir iş kuruyorsa ve 3 gündür 5 yıllık şirket planını çıkartıyorsa doğum sancısından daha beter bir sancı çekilir. çekilen sancı kutsaldır.