bugün

ben hep 50 liralık dolar aldığım için beni etkilemeyen olaydır.
düşmüş lan asın bayrakları. en son 3.35'di. dönya liderimiz yomruğu masiyi vurdu valah. ehonomi çoh iyi. yol. havaalanı. köprü amk.
Bize koymayandir. Makarna yerli üretim doblo da öyle tuğra da.

Hüloggggg recep peygamberim çok yaşa...
Bu durum ekonomimizin iyi olduğunu gösterir, diyor bazıları.
Her gün yaklaşık 0.25% oranında paramızın değer kaybetmesidir. Bu değer aylık 7.5%, yıllık 90% değer kaybını göstermektedir.

türk lirası'nın dünyadaki ederi bu dövizlere bağlı olduğundan dolayı, ülkenin parasının, ithalatta alacaklarına daha fazla para veriyor olması demektir.

türkiye dışa bağımlı ve kendisi için üretemeyen bir ülkedir. bu sebeple neredeyse her şey yurtdışından ithal edilmektedir.

paranın değerinin düşmesinin birden fazla sebebi bulunur.

* fazla para basımı yaparsanız paranın değeri düşer.
* yabancı kaynaklar para basımını azaltırsa, bizim paramızın değeri düşer.
* ülke içindeki sıcak para dönüşü, eldeki döviz rezervi bu değişimlerin gücünü belirler.

son olanlara baktığımızda yabancı yatırımcının türkiye'den kaçtığını, ülke içindeki dolarların ülkeden çıkmaya başladığını görebiliyoruz. bunun üzerine bir de fazla para basımı yapılıyorsa vay halimize.

kapitalizm, hırsızlık sistemidir. kaynak kıtlaştıkça hırsızlık artar. sistem yıllandıkça, gerilimi artar. arka kapıya acil müdahale gerekebilir.

şarap içmez miyiz?

sevgiler.
Olsun! Çok şükür hünkarımız erdoğan sayesinde kendi milli dolarımızı kendimiz üretip 50 kuruşa alıyoruz! Bize ne gavur dolarından?