bugün

(bkz: sikmeseler bari)
görsel
bir yıl sonra " dolar ne kadar ucuzmuş " dedirtecek rakamdır.
Şu an anlık kur değeri 3,1135 olduğu için geçmişte kalan kur değeri. Yazın göte giren şemsiye yeni açılıyor.haydi inşallsh olucak olucak 3,5 olucak.
Ecevit e dolar 1 20 iken yazar kasa atanları alanlara bekliyoruz.
başlığı açtıktan 1 saat sonra 3.11 i geçmiştir. yetmez ama evet lan.

http://www.haberturk.com/...7-dolar-ne-kadar-13102016
Yarağı nasıl alırsınız durumu.
Tarihi rekor bu yükseliş...hamdolsun akepe sayesinde her alanda yükseliyoruz efendim.
Kriz yok hayat çok hoş yaaa...
Kolay girsin.
Normal sanırım. 3.15-3.20 aralığına çekip sabitlemek istiyorlar.
Orayı da kirarsa riskli.
Elektronikten, yakıta, varıncaya dek her şey etkilendiği için, 20 kuruştan ne olacak dememek gerekir.
Bir süre sonra da bu 3.10 normalleşecek.
Bazı giderler anlık etkileniyorken, bazıları da uzun süre sonra faturaya yansıyor.
Biz finanscılarda morfin etkisi oluşturmuştur. Artık istemsizce gülüyoruz.
Devletten alacaklı olan biriyim, adamların üç beş kurumundan alacağımız var ve üç aydır havuzda paraları olmadığı için paramızı ödeyemiyorlar. Çok değil birkaç yıl sonra memurlara maaş da veremez bu dingiller.

Hatırlayın arkadaşlar 2001 krizi dolar 1.70 tl olduğu için çıkmıştı. Amina koyiim şimdi 3.10 olmuş hâlâ istikrar sürüyor diyen mallar var.

Ülke patlarsa görürsünüz benim babam zengin olan size olur amk.
devletten alacağımız para var 1 milyon tl civarında.bizde bu parayı alıp fabrikalara ödeme yapacağız.devletin kurumunda (üstelik konya da) para yok.mayıs ayından beri alacağımız duruyor.tabi firmalar ödeme yapamayınca devletin altyapısına malzeme sağlayan boru fabrikaları çelik fabrikaları birer birer batıyor.ama istikrar sürüyor.
Hala Ekonomimi iyi diye ortalarda dolaşacaklar mı acaba.
SUSUN LAN ARTISIN ARAMIZDA DOLARLA MAAS ALANLAR VAR AMK.
Oturup sözlüğe bakacak vakti sağlamıştır. Sıçtık bez bekliyoruz.
ben anlamıyorum bu işi. yunanistan' da kriz oluyor dolar artıyor, "türkiye' de seçim stresi var." diyorlar dolar artıyor, "abd de seçim stresi var." diyorlar dolar yine artıyor, bilmem nereyi tsunami vuruyor dolar artıyor...

ulan ne dolarmış be. hapşırsak artıyor.
ekonomimizin süper ultra hiper 'iyi' diğen mübareklerin haklı olduğu göstergesidir.
bazılarını üç buçuk atmasına neden olmuştur.
dershanede iktisat hocamız mayıs ayında şöyle demişti. bütün paranızı dolara yatırın dolar 2017 başına kadar 3.5 tl ye yaklaşacak.

aslında ben türkiye'nin ekonomisindeki likidite tuzağından çıkışını anlatayım size. bretton woods modeli uygulanmalı ve tl dolara endekslenmeli yani bir nevi revalüasyon yapılmalı. yani 1 tl 1 dolar olmalı. devalüasyon ve döviz darboğazının yaşanmaması için ise kaliteli olmayan ara mallar satınmalı. mesela şuan kaliteli ev eşyaları satmak yerine ara mallar satılmalı ve fiyatları düşürülmeli. 1 tl = 1 dolar pozisyonunda dış ticaret yaptığımız ülkelerle bir anda ticaret durma noktasına gelecektir. bu da döviz darboğazı ve ekonomik kriz demek. işte bunu aşmak için ucuz mal satacağız. bir nevi çin gibi. böylelikle ekonominin gerekirse ilk 5 yılı 15 yılı böyle geçecek. kalite zamanla artacak belki, ama dünyanın türk telefonları kullanmasına gerek yok. biz yeter ki çarkı döndürelim. zaten bugüne kadar da hiç güçlü bir ekonomi olamadık ki ? en azından düşük kalite ve ucuz mal satarak (1940 ların başındaki yöntem) ihracatı tavan yapmamız lazım.

bu bahsettiğim modelin 2 korkunç yan etkisi olabilir tabi.

1. ihracatın yeterli düzeyde artması için üretimin çok iyi yükselmesi lazım. üretim ihracatı karşılamazsa enflasyon tehlikesi mümkün.
2. doların tl ile aynı seviyeye gelmesi, ithalatta patlama yaptıracaktır. dolayısıyla ithalat çok hızlı büyüyecektir. bu da cari dönem dış açığını genişletir.

bunların olmaması için 3. kez aynı şeyi söylüyorum. ithalat ve ihracat dengesini oluşturabilmek için, üretimde cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıkılmalı, ara mallar çevre ülke pazarlarına 'ucuz türk malı' damgasıyla sürülmeli ve ihracatı karşılayabilecek bir üretim gücü oluşturulmalı. ithalatın ihracatı katlamaması içinse chp dönemindeki ithalat kotaları yeniden gündeme gelebilir. bunun için ab nin vize serbestisi başta olmak üzere yıllardır oyaladığı bir ülke olmamız sebebiyle, 996 gümrük birliği anlaşmasından biraz taviz verebiliriz.

bunları ben bile düşünebiliyorsam, ileri ekonomistler artık bir adım atmalı. gerekirse revalüasyon sonrası yapılacak ithalat ihracat ve iç arz talep dengesi için farklı çabalara girilmeli.

yoksa türk parası bu gidişle felaket seviyelere düşecek.

bu arada, çin in para birimi çok düşük ama adamlar şuan abd yi geçmeye hazırlanıyor dünyanın en büyük ekonomisi olma yolunda. sebebi ne peki ? üretimde zirvedeler. bütün mesele bu. türkiye'de üretim 1950-53 arası dönemdeki gibi bir anda patlama yapmazsa bu dolar günü geldiğinde 30 lira da olur, bir bakmışsınız tl yine 6 sıfırlı haline geri dönmüş. bu durum son 3 yıldır varolan orta gelir tuzağını kızıştırır ve bir bakmışsınız enflasyon fırlamış işsizlik fırlamış. uğraşıp durursunuz stagflasyonu nasıl yenicez diye ?!
türkiye nin kredi notunun düşürülmesi ve ardından fed'in faiz arttırımı kararıyla bu seviyelere gelmesi normaldir. Uluslararası para piyasasında dolar etken olduğu sürece de ne TL ne diğer para birimleri dolar karşısında tutunabilir. Amerika ekonomisi de kötüye gitmeyeceğine göre doların uzun vadede yükselişi yine devam edecektir. Euro dışında da dolara kafa tutabilen yok, o da Avrupa birliği sayesinde zaten.
an itibariyle tekrar 3,0997 ye düşmüş. borsa alev alıyor, biri ateşli meyva tabagı mı göndertti nedir, hayır gönderdiyseniz çıkın efendi gibi ben yaptım deyin.
2013 - asgari ücret 550 dolar
2014 - asgari ücret 491 dolar
2015 - asgari ücret 440 dolar
2016 son çeyrek itibariyle asgari ücret 427 dolar.

Sorarlarsa kriz yok.
3,10 olsa yine iyi 3,11 i geçti.
Bu da fetönün işidir deyip oooh yan gel yat.
nankörlük etmeyin ekonomi iyiye gidiyor amerika ve avrupa bizi kıskanıyor. kopru ve yollar cok guzel.

istanbuklda kı camide cok guzel oldu darbeyı nasıl durdurduk ama mıllet ucurumdan döndu.