bugün

doların düşmesi için ekonomiden anlayan yazarlardan fikirlerin toplanacağı başlık

şimdi burda pek çok seçenek var fed doları yukarda tutmak istiyor çünkü petrol ucuzladı böylece gelişmekte olan ülkelerden zarar etmek istemiyor bu yüzden gerektiği zaman faiz arttırma algısı oluşturuyor

ikinci seçenekse ülkede siyasi durum net değil bir an önce seçim sonuçlanmalı

merkez bankasının döviz satmasıda bir seçenektir ancak seçim öncesinde merkez bankasının bu tür hareketler yaptığı pek görülmemiştir.
Biraz daha yükselsin, bir sıfır daha atarız.
başımızdakilere hadlerini bildirirsek.
Ona güzel sözler söyleyin.
dolardan sıfırı atarak. ahahahaha külhanbeyi eyyy amerika diye kükredi miydi hemen atıverirler.
Çelme takarsan.

Hey! Lanet olsun neden öyle bakıyorsunuz, sadece gülün diye söylemiştim, tamaam gidiyorum sizi meksika kılıklı teksaslılar.
"çelme takarsanız düşer" yazacaklar gelmeden...
Amerika yla ne işimiz var? Şu dış mihraklar kafasından kurtulamıyoruz.

Memlekette ne üretim var, ne bilim, arge destekleniyor, ne insani yatırım var? Oturmuş Amerika diyorsunuz hala.
Düşmez. Net.
Yol yaparak düşer.
(düşmedi)
Ecevit zamanında yükseldiğinde bunun adı; devalüasyon ve ekonomik krizdi, ak parti iktidarı döneminde olduğunda ise “faiz lobisinin işi” veya “batı bizi kıskanıyor” oluyor. Bu bir krizdir kasa boş, borç çok, üretim yok, hortum ve tüketim çoksa bir ülkede “dolar düşmez” düşürülemez.
bunu en iyi, taşradan artist olmak ümidiyle istanbula gelen toy kızların kolasına uyku ilacı koyarak kötü emellerie alet ettikten sonra kerhanelere sermaye olarak satmadan önce zorla borç senedi imzalatan fuhuş çetesi bilir. zaten karaköy kerhanesinde bu şekilde düşürülmiş dolarlara son zamanlarda rastlandığı rivayet edilmektedir.
Ülkeye düzenli bir sermaye girişi olmalı ki bu bizde yok, turizm dışında döviz çekemiyoruz ülkeye, faizlerle tahvillerle çekilecek döviz her zaman yeterli olmayabilir ki güven ortamının genelde bozuk olduğunu düşünürsek ıradan da ünidimizi keselim.
Gel gelelim üretmemiz lazım, bir nesili mühendis yetiştirmemiz lazım, ülke içinde sikindirik bir ıvır zıvır ihalelerini bile dövizle fiyatlandırıyoruz, bundan vaz geçmemiz lazım.
Ayrıca şu bi milyoculardaki çinden gelme ıvır zıvırları artık ülkemizde üretip dışarıya her yıl milyarlarca dolar kaçırmak saçma,
Ösymde bile ithal silgi dağıtılırsa nasıl üretip kime ne satacaz?
Neyse kısaca ben “ithal ikamecilik” politikasının güncellenerek tekrar uygulanmasının ileri vadeli işe yarayabileceğini düşünüyorum .
doları düsürmek icin ya faizler yükseltilir %20 lerin üzerine cıkartılır ki buda uzun vadede hepimizin götüne kacar
yada devlet büyük piyasa indirimleri yapıp enflasyonu düsürmesi lazım
bunuda nasıl yapar?
tmo, et ve balık kurumu, ticaret borsaları, süt birliklerine cok degil piyasaya sürdügü dolarların yarısını hibe eder üreticiden malı yüksek fiyata alıp isleyene daha düsuk fiyata satar piyasa indirimi yaparsa bu dolar düser baska yolu yok bunun.
Dolara sümkürün, yere atıp üzerine basın hatta zıplayın. Düşebilir, denemek gerek.
ne zaman izlesem gülerim.. *
https://www.youtube.com/watch?v=CsKOLdgHVew

+necmettin bey, bu çok güzel. olmaz mı?
-..
+olmaz mı?
-olmaz..
Şimdi plan basit paramızdan bir sıfır atıyoruz. 1 lira 10 kuruş oluyor ama sözde 10 kuruş aslında 1 lira 1 lira yani ekmek 10 kuruşa düşüyor ve dolar 0.50 kuruşa geriliyor. taktik bu .
Bu saatten sonra ancak havadan yere doğru bırakırsanız düşebilir.
bi daha anlat anlamadım.
Şu saatten sonra papaz falan hikaye.

Papazı serbest bırakıp, tüm ülke Adamın kilisesinde vaftiz olup, tapınak şövalyeleri çok yaşa! Diyerek, şaraba ekmek bansak bile bu dolar düşmez.

Şu saatten sonra Twitter'dan karı kız bile düşmez herkes aş derdinde.
(bkz: ateş dansı)

Ya bu da bu dey dabey!
Düşmez.
Daha fazla yükselmesi önlenebilir mi?
Sorulması gereken soru budur.

Rte ve damadın bu konuda hiç beklemeden acil olarak, akılcı çözüm önerileri sunması gerekir.
Yoksa...
Finansal çöküş kaçılmazdır.
Dolar düşmez. Bizde bunun altından nasıl kalkarz büyük
Soru işareti.
çare ince.
dolar nasıl düşülür?

-elinize bir dolar alın.

-o doları havada bırakın.

işte dolarınız düşmüştür. sevgiler saygılar.
güncel Önemli Başlıklar