bugün

Günümüzün en büyük sorunu depresyon

Eğer dışsal bir nedenden dolayı depresyondaysan, depresyona neden olan durumun kendisi değil, ona yüklediğin anlamdır. Bunu istediğin anda değiştirebilme gücüne sahipsin.
Markus Aurelius

Bir çok duygunun sağlıksız kullanımı sonucu oluşan depresyon, insan sağlığını tehdit eden bir ruh halidir. ilginçtir ki, kendisiyle ve doğayla uyum içinde yaşayan “ilkel” toplumlarda depresyona rastlanmaz. Depresyona modern toplum sorunu da diyebiliriz.

Depresyon, mutluluk eksikliğinden kaynaklanmaz. Her insan zaman zaman moral bozukluğu ya da enerji düşüklüğü yaşayabilir. Enerji düşüklüğünün hemen ardından canlılık ve enerji yüksekliği hatta epeyce bir canlılık gelebilir.
Gerçek depresyon ise tüm enerjiyi emer ve kişi parmağını dahi kımıldatacak gücünün olmadığını hisseder. Sanki tüm dünya ile bağını koparmış gibidir.

Günümüz dünyasında düşünce ve duygu ayrımı yapılıp zihinsel faaliyetler baş tacı edilirken, duygular aşağılanıyor ve yok sayılıyor. Oysa insanın sağlıklı olabilmesi için fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal boyutlarının uyumlu ve dengede olması gerekir.

Duygularımızı yok saydığımızda soğuk, mesafeli olur, kendi kurduğumuz fikir dünyasının içine hapsolup iç dünyamızın zenginliğinden uzaklaşırız. Ruhsallığın desteği olmazsa, bütünle bağlantımızı keser kendimizi derin bir yalnızlığa mahkum ederiz. Ve böylece adım adım depresyonu çağırırız.

Aslında depresyon, enerjiyi yeniden toplama zamanının geldiğini hatırlatan bir armağandır.

Depresyon, iç dünyamızda bir savaşın olduğunu gösterir bize. Bu savaşta düşman gördüğümüz, kızgınlık, suçluluk duygusu, yalnızlık v.b. herhangi bir onaylamadığımız duygumuz olabilir. Tabii bunu bilinçli yapmayız. Aslında duygularımızla barışık olmadığımız için onlarla savaşırız. Unutmayın yaratmasını bilen yok etmesini de bilir.

Depresyon ruhun hastalanmasıdır. Ruh kendini ifade edemediğinde hastalanır. Bugün çeşitli tekniklerle (hipnoz-NLP-EFT- Regresyon) duyguları boşaltıp yeniden özümüze dönmeyi gerçekleştirebiliriz.
ilk bakışta ''depresyon'' kelimesi bütün dillerde benzerdir.Ne var ki Türkçede depresyon bir fiilden ziyade bir ''mekan'' gibi algılanır.Bu sebepten dolayı ''bunalım-da-yım'' denir.Bunalım bir yer adıymış gibi...içine girilen karanlık bir oda.Adım atınca kaybolunan bir koca kıta...
güncel Önemli Başlıklar