bugün

kişinin sadece depresyona girdiği zaman giydiği hırka.*
bir lokma bir hırka mantelitesinin ulaştığı gotiksel giysidir.
depresyon endikasyonu olarak insanların üstünde "ben depresyon geçiriyorum ey ahali" fenotipi gösterir. patolojiktir.

(bkz: hayattan elini eteğini çekmek)
Genellikle bol tabu sahibi toplumlarda önyargı malzemesi olmaya açık küçük kapalı toplulukların kendi kendilerine bulaştırdıkları depresyonun -ki depresyon bulaşıcı olabilir- dışavurumu ile ilgili törensel davranışlarının bir sonucudur. Bir karşı çıkma hali, bir başkaldırıdır. Madem beni dışladınız ben de kendi içime kapandım sıkıyosa çıkarındır. Nadir olarak ise az çok anne-baba baskısından kurtulabilmiş -ki bu tip toplumlar baskıcı olmaktan pek zevk alırlar- fakat toplum ve onun bakışaçısıyla henüz zıtlaşmamış ve henüz bağlarını koparamamış gençliğin özenti hayatlarına geçirdikleri bir kılıftır. * * * *
kurt cobain ile özdeşleşmiş olan hırka tipi**.. sadece erkeklere özgüdür..
itü de imal usulleri dersi veren meriç temizkaya isimli hocanın üstünden yaz kış çıkarmadığı hırkasıdır bu. daha hiç evlenmemiş, yaşının epey geçmiş ve yakın zamanda bir izdivaç bulmasının hayli zor olduğu düşünülürse depresyonda olduğu da söylenebilir. *
sadece bana ait olduğunu zannetttiğim bugün sözlükte görünce baya şaşırdığım hırka türü. turuncu ve uzundur, öss stresime tanıklık etmiştir, bitanedir.
tutunamayanlardaki oblomov hırkasıdır.
erkek olanlar kahverengi rengi tercih ederler genelde, beşiktaştaki iskelenin oralarda çay içerken sıkça rastlanır bu hırkayı giyenlere. şampuanı henuz keşfetmedikleri için yağlı saçlarla dolaşırlar, yanlarında da mor ve kırmızı saçlı ellerini kazağın kolundan göstermemeye dikkat eden enteresan kızlarla dolaşırlar. hafiften kokarlar hatta. doğal olarak depresyon hırkalarıda kokar genelde.
kurt cobain hirkasi da denir. bunun yaninda "anane hirkasi" diyenleri de gorulmustur..
(bkz: melanet hırkasi)
(bkz: sıla tokası)
yün parçalarını , ruh haline göre giyen çıkaran bünyelerin ciddi depresyonda olduğuna dalalettir..
neden depresyon montu, depresyon paltosu değildir de depresyon hırkasıdır hiç düşündünüz mü? çünkü evinizde mont/palto giymezsiniz. çünkü depresyondaki zat gününü dışarda geçirse bile aklı evindedir, dışardan bir an önce kopmak ister. çünkü huzursuzluğuna ortak istemez.

yahut neden depresyon ceketi yoktur da hırkası vardır bunu düşündünüz mü? çünkü hırka kişinin şeklini alır, kişi ise ceketin şeklini.
ruh haline göre renk değiştirebilen hırkadır, ağlandığı zaman kıyı köşesiyle burunu tahriş etmeden kolayca salyasümük ne varsa temizlediği test edilmişir. * *
zor zamanlardan kaçıştır, insanı görünmez yapar, kötü psikolojiden uzaklaştırır, sarıp sarmalar, öyle çok renkli değildir tek renktir fazla ilgi çekmez, sadıktır hiç kaybolmaz, dinlendirici kokusuyla insanı rahatlatır.
yoga atleti gibi bişey olsa gerek.
genelde, dizlere kadar inen, bol hırkadır. battaniye altındaymış gibi korunduğunuzu hissedersiniz. yumuşacık kabuğunuzdur o hırka sizin. dünyadan gizlenirsiniz sanki. ağlayarak bir koltuğa kıvrıldığınızda ve uyuyup kaldığınızda, hazır battaniyenizdir. üzerinize battaniye bile alamayacak haldesinizdir çünkü. depresyondur bu. hiçbir şeye benzemez.
(bkz: melanet hırkası)
(bkz: kurt cobain)
emo gençliğin giydiği "görünmez" hırkadır.
(bkz: oblomov hırkası)
70'lerdeki hippi gençliğinin; yaz, kış kullandıkları bol ve renkli fakat soluk hırkadır.
(bkz: melanet hırkası)
cobain giyerdi bunlardan.
(bkz: stres küpesi)