bugün

sigara bıraktırma ilacı. pfizer tarafından lanasmanı eylül sonunda yapılmıştır. pazarda rakipsiz olması avantajdır. milyonda birleri saymaz isek yan etkileri hafiftir. yapılan klinik çalışmalarda 3 ay 3 paket kür tedavide %50nin üzerinde başarıya ulaşmıştır. bir aylık kullanım bedeli günde bir pakt marlboro içen insanın cebinden çıkan paraya eşdeğerdir.

şu anlık pazarlama jargonunda (bkz: bcg matrix) bir "question mark" olan bu ürün ilerleyen zamanlarda Türk insanının sigaraya olan düşkünlüğü ile paralel olarak bir "star" ve "cash cow" olabilir. sskdan geri ödemesi olmaması da ürünün dezavantajıdır. yurtdışında chantix adı ile satılmaktadır.
insanlık için büyük bir adım.
Sigarayı bırakmamı sağlayan mükemmel ilaç. Nasılmı?

Hapa başlamadan sigarayı bırakma günü belirliyorsunuz ben 10. günü son gün olarak belirledim. 1. gün hiç birşey yok sadece sigarayı yaktıktan 5.5 dakika kadar önce sigara içmiş hissi, 2. günde aynısı, 3de, 4 de, 5 de, 6 dan sonra sigara içmeseniz saatlerce içmediğinizi farkediyorsunuz ama yer etmiş bir kere bazı anlara (yemek arkası, yoğun iş probleminin arkasından vb) yakayım bir tane diyip yakıyorsunuz. 7. günden sonra garip garip rüyalar görmeye başlıyorsunuz hele bazı rüyalar oluyorki psikolojiniz bile etkileniyor, sigara içme isteğiniz iyice azalıyor ve sigara yaktığınızda sanki 1.5 dakika önce sigara yakmışsınız gibi bir tat oluyor ağzınızda. 8. gün hala azaltmadım günde neredeyse 1 paket içiyordum ki zaten günde 1 paket içerdim iyice karamsar olmaya başladım bırakamıycam diye 9. gün kendi kendime biraz içmeyeyim ne olcak bakalım dedim ve bir süre içmedim hiçde cnm istemedi. Sonra anladımki; usta bu sadece hapla olmuyor birazda kafada bitiyor 10. günde 10 tek kadar sigara içtim ve bir daha içmiycem dedim. 11. gün hiç sigara içmedim sadece birazcık sinir vardı bende. 12 gün yani sigarayı bırakmamın 2. günü az birşey sersemlik 13. gün ise neredeyse hiç birşey yoktu. Ben ki 1 gün oruç tutar ogün içinde sinirden dolayı bir yada iki kişiyle kesin kavga eder yada tartışır gün sonundada yaşanılan olayları rüya gibi hatırlardım. Neyseki hemen hemen hiç açısız sigarayı bıraktım tabiki ilaca devam ettim, 28 gün kullanıyorsun ilk başlangıç paketini. Derken 14, 15, 16,,,,,,,38 gün geçmiş. ilaç psikolojimi bozdumu kesinlikle hayır, mide bulantısı çektimmi kesinlikle hayır sadece saçma rüyalar gördüm, ilacı bitirdim ve devam paketi yerine irademi kullandım. 38 gündür sigara içmiyorum inanırmısınız sigara içmemek mükemmel bişey. Anlıyacağınız vereceğiniz paraya acımayın ilaç çatır çatır sigarayı bıraktırıyor. Darısı sizlerin başına sevgili sözlük halkı.

Özet geçiyorum: Bırakmayı gerçekten istiyorsanız hapı kullanın kesin çözüm alırsınız.
yaklaşık 10 yıldır sigara içiyorum. sigarayı bırakma nedenim hiç sağlıktır, ciğerdir, kokudur falan olmadı. sigaraya her para verişimde bunun yerine yiyebileceğim dönerleri, kebabları falan düşündüm.

bu yıl içerisinde lark, camel, winston, anadolu,west gibi sigaralar tükettim. son yıllarda belimizi miken zamlarla beraber kaçak tütüne başladım. şimdi kaba bir hesapla sigara maliyetinden nasıl kurtarabilirim sabah akşam bunu hesaplıyorum.

bu champix 179.55 imiş. günde 1.5 paket west tüketeker nikotin ihtiyacımı karşılayan biri olarak aylı muhasebesi 1.5*4.50*30=202 tl ediyor. yani 22 tl daha az ödeyerek sigarayı bırakabilme ihtimali. ha elimde 180tl toplu para var mı? yok. o ayrı mesele.

Not: pfizer'e çalışmıyorum a.q
bugün kullanmaya başladığım sigara bırakmaya yardımcı olduğu iddia edilen ilaç. (geçmişte zyban kullanarak 15 gün kadar sigayı bırakmıştım. ancak yan etkilerden ağzıma sıçılmış, sigarayı da bırakmış olduğumu düşünmüş olduğum için ilacı kullanmayı bırakmıştım. akabinde aynen yengen. vur dibine 2 paket parlıament'in. hastayım night blue ve kısa olanına. çok seviyorum ve ciddi düşünüyorum kendisiyle. bizimkisi 15 senelik bi ilişki. )
neticede bi de bunu deneyeceğim. bu sefer daha bilinçli ve kararlıyım.
step step bu entryi editleyeceğim.
bugün 1.gün. ilacı sabahtan aldım. şu ana kadar hissedilen bi yan etkisi yok. sigaranın da amına koyuyorum afedersin. du bakalım ne olcak.

sigarayı bıraktıktan 2 gün sonra editi:
işten güçten fırsat bulup editleyemedim burayı. uzun zamandır da sözlüğe giremiyordum. özel mesaj kutusu dolmuş taşmış. ( ülen başka bi şey yazsam yüzüme bakmazsınız. )

asıl konuya gelirsek;

sigara içmeye son güne kadar devam ettim. ilacı almaya başladıktan sonra 14.gün içerisinde bir gün belirliyosunuz ve o gün sigarayı bırakma gününüz oluyor. ben bu sigarayı o kadar seviyorum ki 14.günü kendime sigarayı bırakma günü olarak belirledim.

özellikle ilk 10 gün ilacın hiçbir etkisini görmedim. sigara içme isteğimde en ufak bi azalma olmadı. 2 paket içmeye devam ettim yani. bir de şunu belirtmeliyim daha önceden zyban kullanmış biri olarak hep sigaranın tadının bozulacağı günü bekledim. zira zybanın öyle bir etkisi var. bok gibi oluyor sigaranın tadı. hatta bok iç daha iyi. ama champix de öyle bir etki yok. dediğim gibi ilk 10 gün hiç bir etkisini göremedim ilacın. sadece biraz daha fazla uyudum. bir de ilacı aldıktan 10 dakika sonra otomatik bir mide bulantısı oldu. 1-2 dakikalık o da. ( bu saydığım iki yan etki de psikolojik olabilir. )

uzatmayalım. ben bu ilaç hikaye galiba diye düşünürken 10.gün işlerin değiştiğini farkettim. şöyle ki; gece balkonda kökleye kökleye içip akabinde uykuya daldığım günün son ve en değerli sigarasını içmek için hamle ettiğimde o gün ne kadar az sigara içtiğimi farkettim. ufak bi hesaplama sonucunda o gün en fazla 10 sigara içtiğim sonucuna vardım. matematik bunu emrediyordu. evet olsa olsa 10 sigara içmiştim koca gün boyunca.

devamı kolay oldu zaten. 14.güne geldiğmde tamamen zoraki 8 sigara içtim. jübile sigarasını da görev bilinciyle içtikten sonra 2 gündür temizim.tek sigara içmedim.

canım sigara içmek istiyor mu? tabiki istiyor. ama işte ilaç da burada devreye giriyor. aslında ilacın bütün olayı bu sanırım. canınız sigara içmek istiyor. özellikle alkolle veya seksten sonra. yada sabah kahvaltının ardından çayla. ama bu istek bastırılamaz , önlenemez bi şekilde olmuyor. biraz kasınca gidiyor. sonra tekrar ve tekrar . ama dediğim gibi mücadele etmek çok kolay. ilaçsız da sigara bırakmayı denemiş biri olarak söyleyebilirim ki yoksunluk belirtileri minumuma iniyor ve baş edilebiliyor. salt irademle bırakırım diyen arkadaşlara saygım sonsuz ama ne gerek var anırmaya.

netice olarak ilacı iyi ki kullanmışım diyorum. zybana oranla daha iyi sanki.( zyban daha etkili ama bünyede inanılmaz yan etki yapıyor. )

2 gündür içmiyorum ve bunun bi bok demek olmadığını biliyorum .ilacı sonuna kadar kullanmak lazım ve özellikle ilk 6 ay ben sigarayı bıraktım dememeli insan.

buraya inşallah başladım amına koyım editi girmicem.

sigarayı bıraktıktan 1 hafta sonra gelen edit:

ilk iki günün aksine 3,4 ve 5.günler çok zordu sözlükçü arkadaşım.resmen ağzıma sıçıldı. çok gel-gitler yaşadım. ama bu anlattıklarımdan champix'in hiç bi faydası yok sonucu çıkmasın. bilakis, eğer champix olmasaydı kaybederdim ve ve kesin bir tane yakardım gibime geliyor. onun sayesinde entryinin başında da belirttiğim gibi krizlerin hem süresi hem de yoğunluğu azalıyor.

6.gün dönüm noktası oldu benim için. o kadar bunaldım ki sigarasızlıktan bari dedim evi şöle bi yaldır yaldır temizleyeyim. unuturum zıkkımı. 1 saatin sonunda çektiğim bi koltuğun altından eski yarim çıkmasın mı?? ağzına kadar dolu bi paket hemde. her zaman ki gibi çok alımlıydı ve vermeye hazırdı kendini bana. (bkz: parlıament) ( senin ben amına koyım emi.)

aldım elime, evirdim-çevirdim kısa bi kararsızlktan sonra pencereden aşağıya attım. o andan beride canım sigara içmek istemedi pek. ( bi de şu an istiyo anasını satayım. çayımı içerken dumanı içime çeke çeke şöle oehhh. )
neticede iyi gidiyorum. 1 hafta olmuş. özetlersek; artık canım çok daha az sigara istiyor. ( özellikle son 2 gündür çok çok azaldı istek. çok uzun saatler aklıma bile gelmiyor. ) bayramda araba ile tek başıma 8 saat yol gideceğim. çok zorlu bi sınav olucak. saatlerce tek başıma direksiyon sallerken de içmezsem, bi daha da içmem heralde. dur bakalım nolcak??

sigarayı bıraktıktan 5 hafta sonra gelen edit;

olucak sanırım. her gün gelen 5-10 dakkalık yoklamaları saymazsak aklıma bile gelmiyo sigara. champix'ide biraktım. bırakma sebebim; eniştenin gazlaması. kendisi bana ilacı bıraktıktan sonra sigaraya başlayacağımı tarih de vererek -ilacı bırak 15 gün sonra sigara ağzında amına goyım - belirtti. kendisinin verdiği süreyi çoktan geçtim. 20 gündür ilaç da yok. ve çok daha iyiyim.
kısa tutayım bu editi. son bi not; allen car'ın kitabı da çok iyi geldi bana. mutlaka okuyun derim.

sigarayı bıraktıktan 139 gün sonra gelen edit;

bırakalı bu kadar olmuş. vay anasını. ( gün gün saydığım falan yok. entry için yaptım bunu.)
kısa ve net şunu sölemek istiyorum.
sigara aklıma bile gelmiyor.sigarasız yaşamak çok güzel. ve sigarayı bırakmak çok kolay.

( kısa tutuyorum.lütfen son 3 cümlemi bir kere daha okuyun. sigarayı bırakmakla ilgili bi entry döşeneceğim mutlaka ama lütfen son 3 cümlemi bir kere daha okuyunuz tiryaki arkadaşlar. lütfen )

sigarayı bıraktıktan yaklaşık 8 ay sonra gelen edit:

sigara hakkında tek düşündüğüm şey; bir zamanlar nasıl delicesine içebildiğim ve şimdi nasıl hiç aklıma gelmediği? oturup bazen bunu düşünüyorum inanın. gerçekten böyle. vardığım sonuç; biraz champix biraz da korku. başlayacağımı hiç sanmıyorum.

sigarayı bıraktıktan 1 sene 1 gün sonra gelen edit:

tesadüfen fark ettim ki bugun 1 seneyi tamamlamışım. değişen bir şey yok. hayatımda aldığım en doğru kararlardan biri sanırım champix kullanmak ve sigarayı bırakmak. o değil de ben bu vilayetini siktimin sigarasını nasıl o kadar içmişim *

sigarayı bıraktıktan tam 2 sene sonra gelen edit: içmeyin la şu zıkkımı )))
sigara bırakma polikliniğinde doktorun tavsiyesiyle denemeyi düşündüğüm ilaç. ha bıraktırır bıraktırmaz bilmem ama kesinlikle denemekte fayda var.

Aylar sonra gelen edit: denemeyi düşünmüştüm ama sadece düşüncede kalmış anlaşılan. bir yıl geçmiş ilk entryi yazalı. iki gün önce yine sigarayı bırakma isteği belirdi bende, sanırım bu sefer champixle kolkola halledicez bu işi. birde niyeyse hep ekimde düşünmüşüm bırakmayı. bırakırsam ekime, bırakamazsam kasıma kadar deyip ayrılıyorum.
edit: hala deneyemediğim ilaç olarak tanımlanıyor bende.

edüt: bıraktım sigarayı. bu ilacı kullanmadan hemde. hipnoz yöntemiyle bıraktım ve 35 gün oldu.
ilk 14 gün boyunca sigara içilerek sigarayı bırakmayı vaad eden ilaç. ilk 13 gün içip 14.gün bırakılıyor galiba ama ben 14.gün de içip 15.gün bıraktım. valla dün, yani 15.gün bir ara içesim geldi ama nedense içmedim. ilacın etkisimi yoksa nedir bilmiyorum. ancak bırakmış olduğumu hissediyorum.

ben kısaca bir iki tavsiye vermek istiyorum.

bence ilacı içmeye başladıktan sonra kendinizi tam olarak sigarayı bırakıyorum eyvah diye moda sokmayın. ben sigarayı sevdiğim için içiyordum, yani fiziki bir bağımlılığım yoktu. canım isteyince içer istemeyince sigara kokusunu duyunca tiksinirdim. ama şaka maka 14 sene paket alarak içtim bu mereti yani bir şekilde demekki bağımlıydım. son 3 aydır ise 1.5 paket banamısın demiyordu. o yüzden aslında benim için bunu bırakmak zor bişeydi. lafı şuna getireceğim, dün yani 15.gün sigarayı bırakıyorum mantığı ile değil ulan arada sırada içerim mantığı ile uyandım. ve sevgili okurlar inanmayacaksınız cebimde doluya yakın bir paken kent siyah slim ile gezdim. bir ara yakıyordum, unuttum sonra yakamadım kaldı öyle. bir müşterimi ziyarete gitmiştim adam bana sigara ikram etti hayır dedim. ancak bunların ne kadarı kendi iradem ne kadarı ilaç etkisi bilemiyorum.

sakın olayı büyütmeyin alın ilacı başlayın, o kadar. çünkü hakikatten gerisi geliyor. psikolojik olarak hazır değilim falan filan diye düşünmeyin. bu iş için kesinlikle psikoloji uygun olmuyor. direkt bırakın yani.

ben yan etki falan hissetmedim, belki saçma sapan rüyalarımın nedeni budur. şu an sağlam bir kahvaltıdan çıktım ancak canım istemiyor.

yani sonuç olarak sanırım işe yarıyor. ama ne kadarı kişisel ne kadarı ilaca bağlı bilemiyorum.

18.gün akşamı gelen edit: enteresandır, 3 gündür cebimde sigara paketi ile geziyorum ancak nedense içme isteği gelmiyor. az önce akşam yemeğimi yedim ve sigara paketi de masada 10 cm uzağımda yer alıyordu.
kız arkadaşım kullanıyor, ben bu güne kadar doğum kontrol hapı sanmıştım.
kulanılan ülkelerde,kulananlarda intihar etme istegi dogurdugu için hakkında bir sürü dava açılmış sigara bıraktırıcısı.Ülkemizde ise bu ilaç saglık bakanlıgı tarafından tavsiye edilmedigi halde rahatlıkla eczanelerde satılıyor.
çevremden yapılan yoğun baskılar neticesinde dün akşam aldığım ilaç. bu sabah başladım kullanmaya. hapı yutarken, bugün yeni hayatımın ilk günü dedim kendime, bu fırsatı sakın kaçırma emi!

yaklaşık 20 yıldır sigara kullanıyorum, son 10 yıldır günde iki paketin üzerinde kullanıyorum. her sigaramı aşkla yakar nefretle söndürürüm ama bir defa bile bırakmayı denemedim. denemedim çünkü bırakamayacağımdan emindim, çünkü iradesi zayıf zaafları kuvvetli biriyim. başarısız denemelerden korktuğum için hiç denemedim bırakmayı.

Umarım bu ilaçla yeni bir hayata, kölelikten efendiliğe geçiş yapabilirim.

not: bugün 2. gün ve ben daha fazla sigara içiyorum... bir terslik var sanırım.

iki yıl sonra netice : bu da işe yaramadı !
Sigarayı bırakmamın üzerine 8 ay geçmiş yorum bırakmamın üzerindense 7 ay, En iyisimi bir entry daha şey edeyim dedim.
8 ay sonraki görüşlerim; Arkadaşla bir konu üzerine konuşuyoruz ben bir şeyler anlatıyorum derken zil çalıyor veya telefon çalışıyor veyahut başka birisi ayaküstü gelip alakasız bir konuda soru soruyor muhabbet en kötüsünden 1 dakika en iyisinden 10 saniye kesiliyor sonra arkadaşla tekrar birbirimize bakıyoruz. Arkadaş eeeee diyor ben ise ne anlatıyordum diyorum.
Bir konu üzerine konuşuyoruz ben bir artistten veya şarkıcıdan yada başka bir arkadaşımdan örnek vericem lakin kimden örnek vericeksem ismini hafızamdan çıkartıp dilime getirebilmem 10 veyahut 20 saniye sürüyor bazen hiç gelmiyor.
Artık daha fazla sinirli, bencil ve tahammülsüzüm ve bir bıkkınlık söz konusu bende eskiden çatır çatır tartışacağım konularda şimdilerde ise amaaaannnnnnn diyip geçiyorum.
Eskiden yoğun çalışmanın ardından sersemlerdim gider bir sigara içer biraz kafamı dinler geçerdi şimdi illa uyumam lazım.
Fakat bu hafızayla ilgili kötü etkiler ilk zamanlara oranla hafifledi kafam daha iyi çalışıyor hafızam eskiye oranla daha kuvvetli herneyse Sonuç olarak sigara içmemek herşeye rağmen çok güzel.
bugün itibariyle başladığım sigara bırakmaya yardımcı ilaç. 20 yıldır hiç bırakmadan günde 1 paket sigara içen biri olarak deneyimlerimi burdan paylaşacağım.
Gelişmeleri geçen her gün için gireceğim.
Bırakma günü olarak 13. günü seçtim(ilaç içinden çıkan prospektüs 8. günle 14. gün arasında bir gün seçmenizi istiyor)
14-02-2011
1.gün ilk küçük tabletimi afiyetle yuttum, takribi 8 saat geçti henüz hiçbir yan etki yok.
Gece uyumak için bir miktar çaba sarfettim ancak sonrasında uykumu çok güzel almış olarak uyandım.
15-02-2011
2.gün 2. drajemi aldım. henüz gözle görülür bir yan etki yok. Bu arada http://www.liferewards.com.tr programına katıldım sabırsızlıkla 1 haftanın geçmesini bekleyeceğim.
16-02-2011
3.gün dün gece gördüğüm ilginç rüyalardan sonra 3.drajemi sabırsızlıkla aldım. Rüya mı gerçek mi ayırt edemedim ya ilginçtir. ok atıp 1 km uzaktaki arıyı vurdum* bunun haricinde bir yan etki yok.
Eveet akşama doğru içtiğim sigaranın tadının değiştiğini farkettim. şu saat itibariyle sigaranın tadı bildiğin bok. yarın devam edeceğim...
17-02-2011
4.gün pek iyi uyuyamadım ilacın etkisimi bilemiyorum. 4.drajemi aldım.Bu gün çift doza geçiyorum yani sabah 0.5mg akşam 0.5mg şeklinde olacak. En son içtiğim sigaranın ağzımda bıraktığı tat inanılmaz kötüydü sanki kömürle samanı harmanlayıp dilime sürmüş gibiydi ancak hala azimle sigara içmeye çalışıyorum ama çok dayanabilecek gibi değilim bu tatla bu iş pek yürümez gibi...
18-02-2011
5.gün içtiğim her sigara ağzımda berbat bir tat bırakıyor. zorlaya zorlaya içiyorum. arkadaşım bu ne ızdıraptır. bir kaç gün daha dayanırım diye düşünüyorum.

arada geçen diğer günleri atlıyorum zira öncekilerden tek farkı sigara tadının giderek kötüleşmesiydi.

21-02-2011
EVEEET mutlu son! sigara içme girişimlerim bugün itibarıyla sonuçsuz kalmış ve sigarayı bırakmış bulunuyorum. sabahtan bu saate hiç içmedim hiçte canım istemedi. umuyorum hayatımın sonuna kadarda istemem ve içmem.
Hoşcakal dostum...

edit: 27 gün olmuş sigara içmeyeli zaman ne çabuk geçiyor...
bu ilacın yan etkilerini biliyor olsaydım, zararlı olduğunu dahi bilsem alır kullanırdım. neden mi? ilaç etkisindeyken gördüğüm rüyaları hiç yaşamadım. o kadar gerçekçi ki şöyle, bir pazartesi sabahı rüyamda cuma günü işten istifa ettiğimi görüp o gün işe gerçekten gitmedim ta ki iş yerinden patron arayana kadar. ayrıca gün içinde ne kadar seks yapmış olursam olayım 24 saatin rahat 18 saatini ereksiyon halinde gezmem de bonusu olsa gerek. yani sigarayı bıraktım ama champixi bırakır mıyım bilmiyorum.
sadece ilacın kendisi değil, kullanan yazarların entryleri de sigarayı bırakma arzusu uyandırır.

o kadar kolay gözüküyor ki ilacı almadan bırakırım lan ben niye para vereyim diyor insan.*
şu anda ketem de halka ücretsiz olarak verilmektedir bugün ilacı aldım cebinizden beş kuruş para çıkmıyor bunun için önce keteme gidip bir form dolduruyorsunuz bu forma göre sizin hangi ilaçla tedavi olacağınız belirleniyor 3-14 gün arasında bir tarihte de gidip ilacınızı alabiliyorsunuz sigara bırakmayı düşünen bütün arkadaşların en yakın ketem e gidip ilacı almalarını öneriyorum.**
Sigarayi biraktirmak icin kullanılan bu ilac kalp krizi olasılığını arttiriyormus. bakalim saglik bakanligi ne diyecek merakla beklenmekte. buyrun;

http://saglik.milliyet.co....2011/1410496/default.htm
sigarayi biraktirmak icin kullanılan bu ilaç kalp krizi olasılığını arttırıyormuş.
(bkz: mavi ekran)

sigara içmek kalp sağlığı için bire bir zaten.sigara devlerinin götü tutuştu.ben net bunu anlıyorum. bu ilaç mucize. alın kullanın. ve sigarayı kolayca bırakın. başka da bi şey söylemeye gerek yok sanırım.
murattiden başka sigara içemeyen ve murattiyi de günde iki paketten az içmeyen; türlü türlü bitkisel hapları,mora terapiyi,allen carr dvd sini izlemeyi ve kitabını okumayı deneyen ve sigarasız en fazla 3 saat geçirebilen bünyemin son umududur.

1. gün: iki pakete devam
2. gün: den den
3. gün: den den
4. gün: den den
5. gün: den den
6. gün: den den
7. gün: den den
8. gün: den den :(normalde bırakma günüm bu gündü ama ayrılmayı göze alamayınca türlü bahanelerle erteledim 11. güne)
9. gün: 1 pakete düştü
10. gün: 35 adet.
11. gün: sıfır sigara ve tertemiz bir gün. bırakın yıllarca içmemi, iki gün ertelediğime bile pişman oldum.
12. gün: yine sıfır sigara,ancak okula gittiğim için ders aralarında canım istemedi değil.ama ilaç sayesinde eskisi gibi böyle durumlarda hızlı konuşma,sinirlenme,hızlı kalp atışları yok ve istek daha kısa süreli.
13. gün: istekler daha kısa süreli üstelik fark edilemeyecek düzeyde şiddete sahip. çok şükür yine sıfır sigara.
28 günün sonunda ilaç bitti ve çok korkmama rağmen istek falan yok.her şey çok güzel yani.artık gün falan da saymıyorum ama bir aya yakın oldu sanırım.

benim gibi sigaraya aşık ve son derece iradesi zayıf bir kişide bile istek uyandırmıyorsa sigara, bu ilaç şiddetle tavsiye edilir. biliyorum henüz çok erken ama bu ilaç sayesinde gerçekten inanıyorum bu kez.

eğer bırakmayı düşünüp de bu ilaçla ilgili merak ettiği bir şey olan varsa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.bilginize.
37 yaşındayım, 13 yaşından beri sigara içiyorum.
19 gün önce başladım, toplam 3 paket sigara içtim 19 günde.
maddi olarak bakarsanız, günde 5 tl sigara dersek 19 günde 95 tl eder, 3 paket aldım 15 tl, yani ilacın 80 tl sini çıkarmış oldum. tabi temiz nefes ve kokusuzlukda yanında hediye.
çevremdekiler sordu ilaçın zararı olursa, * dedim sigara zararsız aq haklısın.
Yılbaşının hemen ertesi amca yeğen kullanmaya başlayacağımız ilaç. Yazarların yorumları ilacı kullanma azusunu katlamıştır.
Şu an ki psikolojim sigarayı bıraktığımda çok büyük bir boşluk yaşayacağım yönünde. Ortaokul 6'da başladığım sigara ile 11 yıllık bir mazimiz var. Her yaşadığım dumurda başımı omzuna yasladım, sırlarımı paylaştım, maçlarda totemimi onunla yaptım, onunla batak oynadık sabahlara kadar, güldük ağladık. Bir dost kaybedecekmişim gibi geliyor, bakalım.

- kullanmaya başladım, şu an ikinci gündeyim. ilk gün ilacı aldıkta 4-5 saat sonra sigarada çok hafif bir tat değişimi hissettim. hani sigaranız ıslanır, kuruyunca içersiniz ya, onun gibiydi. strestli geçen yoğun 2 günde bunun dışında pek bir etki yaşamadım.

- 3.gün bir etki yok hala, yarın çift doza geçiyoruz bakalım.

- 4.gün bitiyor, çift dozdayım, hala bir değişiklik yok, püfür püfür içiyorum.

- 9.gündeyim, dün çift doza başladık. champix'in hissettiğim tek etkisi, hani 1-2 saat sigara içmezsiniz, sonra canınız deli gibi sigara ister ve o sigarayı içtiğinizde müthiş bir tamam oldu hazzı duyarsınız, işte o deli gibi sigara içme arzusu kayboldu sanki. içmeden önce ve içtikten sonra fark yok gibi. bırakma günü olarak 10.günü belirlemiştim kendime ve inanıyorum ki bırakacağım. çünkü bugüne kadar, içmeyeceğime hiç bu kadar inanmamıştım, öyle bir his var içimde. şu ana kadar sigarayı pek azalttığımı söyleyemem, arada midemi bulandırıyor.

- 17.gün, sigarayı bıraktım umarım içmemeye devam ederim.
beyler bu ilacı kullanıp türlü yan etkilerine maruz kalarak ve bunları atlatmış birisi olarak sizlere bir iki tavsiyede bulunacağım...

öncelikle ilaca yeni başlayacaklar; "1 kutu ilaçla sigarayı bırakamazsam 2. devam paketine geçerim, o da olmadı 3. devam paketine geçerim" kesinlikle demeyin. kendinizi zorlayın ve ilk pakette bırakarak bu kimyasala kendinizi daha fazla maruz bırakmayın...

ben 1 pakette bıraktım ve bıraktıktan sonra bir takım hafıza problemleri yaşamaya başladım. unutkanlık aldı başını gitti, hafızam fazla zayıfladı ve beynimin çok çabuk yorulduğunun farkına varmaya başladım.

derken tesadüf bir şekilde benexol b12 vitamin hapını kullanmam ile hafızamın düzeldiğinin farkına vardım ve bir süre bu hapı kullanarak hafızam mükemmel bir şekilde eski halini aldı...

çabuk sersemlediğimi, kafamın artık eskisi gibi her şeyi kaldırmadığından şikayetçiydim fakat meğerse bu ilaç ya da sigarayı bırakmamdan değil, sinüzitin olmasından kaynaklanmaktaymış.

dediğim gibi ilacı kullanıp sigarayı bıraktıktan sonra benexol b12 vitamin hapından 2-3 kutu bitirmenizi tavsiye ediyorum...
9 yıldır sigara içiyorum. 2011 yaz mevsiminde irademle iki hafta sigarayı bıraktım. Hiç kolay olmadı. Anlık sigara krizleri geliyor. Önemli olan o 3-5 dakikalık krizleri atlatabilmek. Bunun için de ada çayı, bitki çayı, meyve çayları, su, taze sıkılmış portakal suyu tükettim. Siyah çayı kahvaltı dışında içmedim.. Tam bıraktım diye düşünürken merak ettim, acaba şimdi sigaranın tadı nasıl olur diye, uzun zamandır da içmiyorum ya. Bir tane yaktım ve başım felan döndü, hoşuma gitti.. Sonra bir baktım tekrar başlamışım. 7 nisan cumartesi yani dün akşam dayım ile konuşurken bana champix'i gösterdi. Doktorun verdiğini ama içinde daha fazla sigara içme istegi oluştuğunu söyledi. Dayım 3 aydır içmiyor ameliyat dolayısı ile bıraktı, yardımcı olması için bu ilacı içtiğini ama ters etki yaptığını söyledi. Ilk başta istemedim, bırakmayı düşünmüyordum. ama bu ilacın benim için bir sebep olacağını ve kız arkadaşıma da süpriz yaparım diye düşünüp kullanmaya karar verdim. Fakat birazı içilmiş, beyaz ilaçlar yok. yanlış ama ben de direk maviler ile başladım. 8 nisan pazar günü yani bugün, biraz önce salladım bir tane mavi. Diğer arkadaşlar gibi editleyerek durumu bildireceğim. Hedefim şu saatten sonra hiç içmemek.

9 nisan pazartesi.. Bugün iki tane sigara içtim. Normalde günde 14 sigara içiyordum. Ama sigara krizleri yaşamıyorum. Eskiden sigarayı bırakmaya çalıştığım zaman yoğun ama kısa süreli krizler yaşıyordum.. Ve çok aksiyonlu rüyalar gördüm. Gerçekle ayırt edilemeyecek kadar ince.. Şuna karar verdim, elimde çeyrek paket sigara var. O bitince bir daha ağzıma sürmeyeceğim.
dipnot: kız arkadaşım beni terketti. Onun için biraz zorlanıyorum ama bu ilacın yardımıyla başaracağım..
17 nisan salı.. Sanırım direk mavi haplardan başladığım için yan etki yaptı. Mide bulantısı ve kusmalar yaşadım. Onun için kestim ilacı kullanmayı ve sigaraya devam. Ama doğru kullanıldığı taktirde kesinlikle fayda edeceğine inanıyorum. Bence demeyin.
nette araştırıp aldığım ve bugün kullanmaya başladığım sigara bıraktırıcı. *
çevremde sigara içiyorum diyen herkesten fazla sigara içen biriyim. umarım etkili olur.

2 saat kadar oluyor ilk kapsülü yutalı. belki psikolojik ama sigara içerken mide bulantısı var. sigara içme isteğimde bir azalma yok. *

geciken edit: (#16107177)
cigaralığı da bıraktırmıyorsa eğer, kesinlikle denenmesi gereken ilaç.
Sayesinde sigarayı bıraktım ilaç diyebilirim.
Normalde 30- 40 arası sigara içen biri olarak 3 gündür temizim.
0, 5 mg alırken pek bir şey fark etmiyorsunuz, ilk haftanın sonuna doğru sigaranın tadı ilginçleşiyor, eski tadı alamıyorsunuz.
8. günden itibaren 1 mg doz almaya başladım. olan istek de bitti, bırakma günü olarak 11. günü yazmıştım.
ilk gün zorlandım, sonuçta sigara içmek bir alışkanlık , öyle "haa " deyince vazgeçemiyorsunuz alışkanlıktan....
sonuç olarak uyandığında ilk önce sigaraya sarılan ben için sonuç verdiyse, o verilen paraya değer.