bugün

genelde vatan haini olurlar, evet.
adını unutttum pensilvanya'da yaşayan bi ibne varmış. gözyaşları dünya'yı büyük bir kaosa sürüklüyormuş. ilerde sırf bunun yüzden sel mi ne olcakmış. ben sırf bu yüzden sevmiyom.
insanın arkasından iş çevirmeleri, lükse ve giyime düşkün olmaları( özellikle kızlar marka takıntıları yüzünden ailelerinden gizlice kredi kartı çıkartırlar), iki yüzlü, kendi çıkarını düşünen, dinin arkasına sığınan ama sadece şov yapmak için dine bağlı davranmaları, insanın güvenini boşa çıkarmaları, paragöz olmaları, mahallesindeki açları değil de kenyadaki açları ön plana koymaları, başı açık insanlar için ön yargılara sahip olmaları, güleryüzü sadaka olduğu için değil de çıkarları için kullanmaları. not: çok küçük bir azınlığı böyle değil, ama çoğu böyle.
baslarinda ki tipi hic sorgulamadan ne derse desin dogrudur diye kabul etmeleri.
Kpss sınavında hak yemeleri.

not: hayatimda kpss ye girmedim ama bana dokunmayan yilanin da amk.
(bkz: anlatsam roman olur)
kendi cemaatleri harici yaşayan insanları dışlamaları. sanki bir tek müslüman sensin. sanki senle konuşmayan, cemaat yapmayan müslüman değil.
Kendi içlerinde örgütlenmiş olmaları ve çok kapalı olmaları olabilir. Adamlara naber diyorum iyi diyorlar. Ben de iyiyim eyvallah.
Kendi içlerinde örgütlenmiş olmaları ve çok kapalı olmaları olabilir. Adamlara naber diyorum iyi diyorlar. Ben de iyiyim eyvallah.
pislikler, amsnklerm.
din kurallarını kendileri koymuş gibi hareket etmeleri. kendileri yapıtıkları takdirde bunu kendilerince meşru bir gerekçeye dayandırıp aynı davranışı başka insanlar yapınca onları suçlamaları.
örneğin insanlara israftan kaçının derler, ama en lüks araçlara biner, en pahalı marka kıyafetleri giyer, bizim çok paramız var imajı vermeye çalışırlar.

insanlara adaletli olun derler ama kendileri ihalelere fesat karıştırmaktan geri durmazlar. insanların yardım paralarını deniz fenerlerine akıtırlar.

insanlara kul hakkı yemeyin çok günah derler ama kadrolaşmanın babasını yapar, herhangi sınav sorularını kendi elemanlarına dağıtırlar.

ve bunları bir cemaatçiye sordugunuzda ise size şöyle cevap verir. "bizim cemaatimizin elemanları allah korkusu olan iyi insanlar, bu nedenle ülkenin iyi yere gelmesi için bizim kendi iyi adamlarımızın iyi yerlere gelmesi, iyi paralar kazanması lazım. yani her şey ülke için"

yerseniz.
-torpilli olmaları.
-gerçeklere gözlerini kapamaları.
kutuplaştırıcı ve milli değer düşmanı olmaları.
mantığını yitirmiş, sorgulama yetisini kaybetmiş, espri düzeyleri yerlerde olmaktan çıkıp magmaya doğru ilermiş olmalarındandır
Bazı şeylere sorgusuz sualsiz, körü körüne inanıyor olmaları bu nedenlerden biridir.
başkasının zikiyle gerdeğe girmeye çalıştıkları için.
cemaat disindakilerin sevmeme nedeni.
torpilin kul hakkı olduğunu bildikleri halde kıvırmaları olabilir.
düşünmeyi sevmedikleri için sevilmiyorlar. *
riyakar olmaları en büyül nedendir.
sevilmeme nedeni; cemaatci deyince sanki insanlarda gelişime kapalı, ön yargıları olan, işi gücü din olan yobaz insanları düşünüyorlar fakat öyle değil. cemaat yurdunda kaldım senelerce ve kesinlikle öyle birşey yok, benim aklımı da boyamadılar efenim. her söylenene inanmayınız.
bi kendilerini müslüman sayan team.
Nur cemattini ele alalım;

- Beyin yıkma ve yağlama da üstün olmaları.
- Fethullah gülen adlı şahsı adeta bir peygamber olarak görürler.
- Mustafa Kemal Atatürk'ü kötülerler ve fethullah'ı överler, mustafa kemal'i sevmeme sebeplerinin en başında alkol alması gelir ve kefere diye isim takarlar Atatürk'e yani kafir derler.
- Abiler adlı bir grup insan, gelen erkek öğrencilere kızlardan uzak durmasını sevgili olmamasını ve elini dahi tutmamasını aşılarlar ve özel hayata müdehale ederler.
- Onların içine girdiğiniz zaman köle olmak zorundasınız abi denecek şahısa hizmet edersiniz ve sözünden çıkamazsınız.
- Abilerin olduğu eve gittikten sonra herkes bir tabaktan zıkkımlanır bir bardaktan su içer, böyle pis heriflerdir işte.
dar görüşlü olmaları başlıca nedendir. kafalarında bir fikir varsa asla değiştiremezsiniz. ayrıca çevresinde kendi görüşlerinden olmayan insanlara da saygıları yoktur. hemen karşıt görüşte birine kafir derler. mesela şortlu bir kız görseler veya dövmeli bir erkek görseler kafir derler. yalan dolan ne varsa hepsi de bunlardadır.
menfaatçi olmaları, kendilerine yapılan kıyaklar sonucunda ideolojilerini değiştirmeleri, satmaları, aslında hiç olmadıkları bir kimliğe bürünmeleri. güzel bir iş ver uzaktan kumanda et. malesef türkiye şartlarında çok geçerli bir durum. üniversitede ilk yıl playboy takılıp sonrasında cemaatin ev,para vermesi sonucu 180 derece dönen insanlar tanıyorum.