bugün

neden ve nasıl oluştuğu tam olarak açıklanamayan illet.
sancısının kadıların doğum sancısına denk olduğu söylenir.
eğer böbreğinizde taş varsa ve harekete geçmişse; yapılacak ilk şey ağrı olan bölgeyi sıcak su torbası ile ısıtmak, bol bol su içmektir (hatta bu arada içebiliyosanız bir çay bardağı zeytinyağı yaralıdır) yerinde yatmayıp hoplayıp zıplamak da taşın idrar kanalı içinde hareketlenmesini sağlayabilir. taşın düşmesi gecikmişse doktorunuz size muhtemelen hytrin gibi bir prostat ilacı verecektir (kanalların genişlemesi ve taşın daha rahat hareket edebilmesi için). avakado ağacı yaprağı, mısır püskülü, rezene, anason, ıhlamur gibi maddeler de suyla karıştırılarak içildiğinde benzer etkileri gösterecektir.
rowatineks adlı ilaç da yabana atılamaması gereken bir faktördür bu hastalıkta, kesinlikle pas geçmeyin.
daha serbest çağrışanlar için
(bkz: hamam tası)
(bkz: sefer tası)
kisinin aile bireylerine hayati zehir etme yontemlerindendir. gecenin bir vakti evin erkek cocugu sehrin sokaklarini tekel birasi arayarak arsinlar. bobrek tasini dusurenden cok bu genc insan evladi aci cekmektedir aslinda. zira bahsi gecen bira normal zamanlarda karsiniza ciksada boyle anlarda asla bulunmamaktadir.
(bkz: harry potter ve bobrek tasi)
acısı doğum sancısına eşit olan, yerleri yumruklatan insanı insanlıktan çıkaran, kan kusturan bela.
çok fazla armut yiyen insanlarda görülebilecek bir rahatsızlık.*
işe biyolojik açıdan yaklaşmak gerekirse şöyledir ki parathormon adlı hormon fazla salgılanırsa görülür.
bilinen en eski hastalıklardan biriymiş. ayrıca (bkz: buscopan)
üç ampul ard arda damarlarına enjekte edilmesine ve artık günlük dozajın aşılmasına rağmen insanı ailesinin yanında "ne b.k a yarar bu ağrı kesiciler * " diye bağırtan genellikle mercimek tanesi büyüklüğünde şirin mi şirin mahluklar.
insana çantada bir ampul ağrı kesici ve enjektör taşıtıp eroinman sanılmasına yol açarlar.
hatta paranoyak edip engebeli yollarda içinde bulununan araç daha fazla sarsılmasın diye dua ettirirler.
allah cümlesini tüm insanlığın metabolizmasından uzak tutsun...
kişinin hayatını zehir eden, kafasına esen saatlerde gelen bir daha da gitmeyen, çektirdiği azap yüzünden herhangi bir anda en ufak bir acı hissetmeniz durumunda panik yapmanıza yol açan, rezil varlık. böbrek taşınız var ise şayet düşmeden, birden fazla sayıda altın vuruş yapması da muhtemeldir. isviçreli bilim adamlarından çaya batırılan bisküvinin dağılma eğrisini çizmeleri yerine, altın vuruş yapan böbrek taşını etkisiz hale getirici yöntemler bulmalarını diliyoruz.
(bkz: acı) *
otuzbeş yaşımdan sonra acil servisle tanışmama vesile olan illet, dayanılacak bir acı değilmiş.
-proteinden zengin beslenmek.
-idrar yolları enfeksiyonu.
-az su içilmesi.
-uzun süre hareketsiz kalmak.
-yüksek miktarda d vitamini alınması.
-hiperparatiroidizm gibi nedenlerle kalsiyum, fosfat ve ürik asitin böbrekte tortulaşmasıyla oluşan yapılardır.
insanoğlunun aslında ne kadar aciz olduğunun kanıtıdır. mercimek kadar bir taş dağ gibi babayiğitleri yerlere serer, duvarlara tırmandırır, ağrıdan ağlatır. ve en önemlisi; bir erkeğe doğum sancisi hakkında fikir verebilen tek şeydir.
idrar yaparken kıpkırmızı bir görüntü görerek dizlerinizin titremesine neden olacak illet. allah kimsenin basına vermesin.
eğer doğal yollardan düşürülebilinecekse tek ilacı su olan dert. günde 10-12 lt su içildiği taktirde 2 gün içersinde düşebilir. idrar yolllarını açmak ve ağrı kesmek için purinol, meteospasmyl ve voltaren üçlemesi kullanılarak rahatlama sağlanır.

ama dediğim gibi en büyük ilacı sudur.
sabah uyanmamla beraber 26 senelik fani hayatımda yaşadığım bütün ağrı ve acıların 3'le çarpımının karesi kadar ızdırap çektiren puşt. nasıl tarif edilebilir bilemiyorum.

5.3 mm çapında, ıspanaktaki kumlarla beslenen su ile soğuyan, idrar torbasının
geri tepmesi ile tek tek ve seri olarak belanızı s.ken, böbreğin en yakın muhabere taşıdır. evet hocam budur tarifi.

yorumları okudum, kadınların doğum sancısı kadar şiddetli oluyormuş ağrısı. ne diyelim allah analı babalı büyütsün. anası kim bilmiyorum, yetim yavrucak. ama nur topu gibi maşallah. ismini bile koydum. fred çakmaktaş. hey yavrum benim.

ahanda ninnisi

ağrılarım birikti sığmaz içime
bin sitem etsem de azdır bu ibneye
gülmeyi unutan yaşlı bünyeye
mutluluktan bir haber ver böbrek taşı
eswl yöntemiyle böbrek ve idrar kanalı taşlarının, vücudun dışından yollanan şok dalgaları ile parçalanarak kırılmasıdır ve kırılan bu taşların, normal idrar yolu ile vücuttan atılması mümkün olsa da ağrısız olduğu söylenen bu yöntemle bile hem işlem sırasında hem de sonrasında hasta ağrıdan kıvranabilir.
insana insanca yaşaması gerektiğini hatırlatan olgu.
insanı insanlığından çıkarıp tabiri caizse sürüngene çeviren illet.
Eğer böbrek taşı düşmeyecek yerde ise kesinlikle bol bol su içilmelidir ki büyümesin.
dun gece çişimi ederken kanimsi bi sivi geldi idrarla beraber,hemen hastaneye kostum gunlerdir de belim belim diye kivraniyordum,böbrek tasi dediler,ilac versek fayda etmez sen en iyisi bol bol su iç bir de maydonozu kaynak onun suyunu iç düşer o kendiliğinden dediler.maydonoz suyunu içtim sabahtan beri de su içiyorum ama gel gelelim bu aciya dayanmak mümkün değil.
an itibariyle bu meredin ikinci tecrübesini yasadıgım hadisedir. o minicik tas insani hayatindan bezdirir.
eswl(taş kırma) yönteminin yanı sıra kapalı böbrek taşı ameliyatı olarak tanımlanabilecek perkütan cerrahi(PCNL)yöntemiyle taşlardan kurtulmak mümkündür. hatta taş kırdırma ve düşürme süreçleri ile uğraşmak istemeyenlere PCNL şiddetle önerilir, ama deneyimli ellerde olduğunuzdan emin olunuz.
bizim sülalede genetik olarak bulunan rahatsızlık abimin bu rahatsızlıkla hastaneye gittiğinde doktor reçetesine ilaç olarak verdiği bira aklımdan hiç çıkmayan bir durumdur.

doğrudur bira böbrek taşını döker lakin bir reçetede görmek ayrı bi komik durumdur.

babamdan gizli gizli alkol alan abim bu sayede göğsünü gere gere ve buzdolabını bira ile doldurarak 2 ay boyunca zevk-i sefa yapmıştır.
kalsiyum ve flor elementlerinin birleşmesi ile oluşan hededir.