bugün

kız yüksekten bakmış biraz bence. ben sefil halimle bile çok mutluydum. hala biraz öyleyim. para mutluluk getirmez.
ölüm=parasızlık mıdır? yoksa yaşarken parasız kalmak zaten bir ölüm müdür? rant nüfuzu damarımızdaki kan olmuş, dolaşıyor, karışmış bize. bizden olmuş...

evet, ailesinden utanıyormuş bu genç kız buna istinaden intihar etmiş diye düşünülse de yalnıştır. herkesi anlamak lazım. peyderpey mutlu olduğumuz şu hayatta varsa elimizde verelim, kendimizi manevi rahatlığa karşımızdakini maddi rahatlığa ulaştıralım.

o yapmaz bu yapmaz, kim yapar o zaman. herkese devlet pek tabii yardım edemez. biz girelim devreye. yardım edecek paramız olmaması değil durum zira bizim artık yardım edecek vicdanımız bile kalmamış.

insanların psikolojik bunalımlarını dinleyip yol göstermek, intihar haletinden kurtarmak asıl zenginliktir.

gelişen teknoloji ve moda denen olguya ayak uydurmak artık bir yaşam tarzı olduğu için, bu modanın! dışında kalanlar çember dışı edilip yaftalanıyor. bu kerte de gençler için ölümler çıkış yapısı oluyor. etkilenmeye en elverişli mizaç onlarda çünkü.

parasızlık ve paranın varlığı insanların başına çok daha büyük belalar açacak. vicdan, mantıklı düşünme, doğruyu yanlışı birbirinden ayırma kabiliyetine sahip olmadıkça hem canımız yanacak hem yakcaz.

paranın esiri olmasaydık diyip cümlenin başına ''keşke'' getirerek hayıflanmamız da bir fayda vermeyecektir belli zamandan sonra.

bu dönemde parasız yaşamak büyük düşman, parayla yaşamaksa en büyük düşman...
(bkz: bizde niye yok).
(bkz: bizim durum iyi olsa dükkan sizin)
-fakirim
-fakirsin
-fakir.
bizler yöneticilerimizin yani efendilerimizin köleleriyiz, ülke içinde bir kaç milyon insana hizmet etmekten başka bir şey yapmıyoruz.kızanlar olabilir ama maalesef bu böyle.
tv deki dizilerde programlarda halka özendirilen yaşamın olusturdugu etkidir. insan o refaha bir de kendi hayatına bakınca sonuc bu oluyor.
sözlük formatını kabullenmeyip, içinde bulunduğun şartlara dahi sahip olamayanları düşünemediğin için olabilir mi diye sorulması gerekendir.
fakir insan malı az olan degil, arzusu cok olan insandır.. ve arzu ettiği şeyleri elde edememenin sonucudur..
bir nevi isyan cümlesi her koşulda şükretmeyi bilmek lazım.
Allah (C.c) Parayı istedigine ilmi isteyene verirde o yüzden.
allah a inanmak ama güvenmemek fikrinin yayıldığını gösteren isyan.

"bizim neden maddi durumumuz iyi değil, neden bize sayısal loto çıkmıyor?" şeklindeki isyan direkt yaradanadır.

burada yazmıştım: #11880159