bugün

Kadin hanimlarin cok kullandigi cumledir.
baydınız bayanlar denilmelidir.
bayan mı diyeceğiz kadın mı diyeceğiz tamam da ya kızsa sorunsalı..

(bkz: geneleksel ben kızım tamam mı şenlikleri)
Kendi çağdaş sisteminde sadece Seks objesi olduğunu unutan kadının kendini toplumda yeniden tanımlama gayretidir. Bü şekilde bir erkeğe dıklenen kadını iyi araştırın evlenmek gibi bir derdiniz varsa.
Dişi birey diyorum ben polemik olmuyor.
Böyle bastıra bastıra "baaaaayannnnn" diyorum ben. Götü yiyen bunu desin bana hadi bakalım. Kimin kime ne diyeceğini karışamazsınız.
(bkz: Ne diyem mahmut mu diyem)
Haklı isyandır. Gerçekten önemlidir. Boş yere mesele yapılmaz mesele yapılması gerektiği için mesele yapılır. Toplumda kullanılan dil sosyal hayatı büyük ölçüde etkiler. Toplumun kadını algılama şeklini de dolayısıyla etkiler. "Kadın" demeyi ayıp olarak gördüğü için "bayan" kelimesini kullanan bir toplumda kadının özgürleşmesi mümkün olmuyor. Sen eğer insanı cinsel durumu açısından bakire olup olmamasına göre "kız" ya da "kadın" diye ayrı kelimelerle isimlendirip ona göre hitap ediyorsan ve karşındakinin cinsel durumunu bilmediğin için bu tercihi yapmaktan çekinip de "bayan" demeyi uygun buluyorsan sen iflah olmaz bir cinsiyetçisin kardeşim. "Ben onu düşünmüyorum ki. Ben daha kibar olsun diye 'bayan' diyorum." diyor olabilirsin. işte bu da toplumun senin üzerindeki etkisi, Toplumdaki cinsiyetçi algının sana yansımasıdır. Bunu değiştirmek yine senin elinde.
(bkz: #31253290)
evet, dediğin gibi bayan sözcüğü hitap şeklidir. bizi rahatsız eden durum hitap anında söylenmesi değil.

yanlış olan şey, cinsiyetimin adının kadın olmasına rağmen bu kelimeyi kullanmaktan çekinmek. bunun yerine bayan kelimesini kullanmak. erkek sözcüğü göğüsler gerile gerile söylenir. hiçbir zaman bay demeyiz.

"ben bayanım" yerine "ben kadınım" diyebilmeli insan.
feministlerin kurduğu cümledir efenim.
baymayan bayanlar yazabilir.
http://www.bayandegilkadin.com
Kız-erkek
Kadın-adam

Sorun neydi..
Kadın değil bayan diyeceksin diyen bir kadın tanıyorum.
ne diyem mahmut mu diyem'cilere gelsin bu entry.

bayan kelimesi inceden kadın cinselliğinden korkan, kadın deyince aklına "sevişmiş dişi" gelen, kafasında tabuları olanların türkçemize sızdırdığı bir kaçış kelimesidir.

kullananların çoğu farkında değildir ama böyledir.

doğrusu kadındır.
kadın cinsiyettir, hitap ederken tabii ki bayan kullanılır.
Feminist kadınlara ilaveten çıtkırıldım gözükmek istemeyen dişi bireylerin de kullandığı cümle.
Dişi–erkek
Kız–oğlan
Kadın–adam
Bayan–bay.
Özellikle kibarlık yapılmasına gerek yok.
Karı diyecen .
diyeni sksinler afedersin.
böyle diyenlere ben erkek fatma diyorum.
kadın kadındır çiçek babandır. demişti bir kadın bana. sanirim o an yarim saat anlamaya çaliştim cümleyi.
Efenim sinir oluyorlar kadinlar.
Kadın diyeceğiz bizde yapacak birşey yok.
en güzeli hatun diyelim bence zaten kadın kelimesi de hatundan türeme hatun katun kadın..
Evet hanimefendi.
görsel
güncel Önemli Başlıklar