bugün

banko arkasındaki pek çok banka personelinden daha akıllı cihaz. *
(bkz: atm)
kapalı bankamatikler; kışın ısınma,yazın serinleme mekanıdır. evsizlerin evi,tuvaleti gelenlerin ihtiyaç molası yeridir.
periyodik olarak uğranan,kimi durumlarda küfür ederek kimi durumlarda ise yürüyüşün değişerek yanından uzaklaşılan yer..
Türkiye'de ATM'ye Bankamatik denir. Halbuki sadece iş Bankasının ATM leri Bankamatiktir. Her bankanın atm'sinin kendine özgü ismi vardır.*
alaka açısından; (bkz: ürün adı gibi anılan markalar)
işbankasına ait atm'lere verilen isim olmakla birlikte ilk olmanın avantajını kullanarak ürün adı haline gelmiş markadır.
bazı bayanlar tarafından para ihtiyaçlarını karşılayan zengin erkeklere verilen isim.
ilk kez iş Bankasının 25 Aralık 1987 tarihinde Ankara/Yenişehir'de hizmete sunduğu ATM makineleri.
"kankamatik" dense daha doğru olabilecek para çekme makinesi.
(bkz: selpak)
(bkz: aygaz)
bugün hesabımda 199.99 lira bulunduğundan 1 kuruş için 10 liramı vermeyen yaratık.
Ey Oğul,

Keferenin "ATM" (automated teller/transaction machine) veya "ABM" (the automatic banking machine) dediği bu cihazlardan bir tanesi ilk evvel 1961'de Nevyork şehrinde bir bankaya takılmış idi. Bu cihaz sadece para yadırmak için kulanılur idi, para vermezidi. 6 ay sonra, talep yok diye söküldü canım alet. Sonradan, isveç ve ingiliz keferesi mühendisleri ayrı ayrı çalışıp kendi memleketlerinde bu makinelerden üreddiler. 60'larda bu iki memlekette de kullanılır oldu bu acib makineler.

Vesselam
Son dönemde reklamlarında Mehmet Ali Alabora'nın oynadığı banka uzvu..iş Bankası'nın Türkiye'ye tanıştırdığı bir bankacılık hizmeti olup adeta Selpak gibi bir kategori ismi olmuştur. Garanti Paramatik falan da vardır mesela ama kimse paramatik'den çektim demez parayı..bankamatik'den çekmiştir.
dakikalarca sıra bekleyip tam sıra geldi ohh be denceği anda 'hizmet veremediğini' belirten alet. hep mi bana denk gelir ya.
kapitalizmin çelik dişli ağızı.
parayı bi kapışı var yuh dedim.
--spoiler--
vakıfbank-"bankomat"

garanti bankası-"paramatik"

yapı kredi bankası-"tele24"
--spoiler--
önünde uzun kuyrukların oluştuğu, ingilizcesi "automated teller machine" (ATM) olan yavru banka.
varlığı dert yokluğu yara.
Başımın tacı ruhumun ilacı olan, beni moloz banka görevlisiyle yüz yüze gelip derdimi anlatmaktan kurtaran süper bir alettir. Her şeyi yapabiliyorsunuz anacım.
pratik bir makinadır. sabahın 5'i de olsa para çekmenizi, havale yapmanızı ve birçok işlemi gerçekleştirmenize olanak tanır.
(bkz: we love atm)
Belli bir şirkette çalıştıktan sonra emeğimizin karşılığını almak için başvurduğumuz 7/24 açık icat. Lakin günümüzde kullanmasını bilmeyenler mevcuttur. Bir gün x kişisi ilk defa maaş kartıyla tanışıyor. Haliyle ne olduğunu nasıl kullanıldığını tam bilmiyor. Akıllının biride bu x arkadaşımızı işletiyor.
işleten arkadaşa x danışıyor.
X- ya abi bunu bana verdiler ama nasıl kullanılıyor bla bla. . . .
işleten arkadaş- bunu o cihaza sok ve hazır ola geç ve de ki sayın adını soyadını söyle paranı iste o verir.
X gider bankamatiğe kartı sokar aynen geçer bankamatiğin karşısına ve ben bilmem ne bilmem ne lütfen paramı verin. Para haliyle gelmez. Bir daha dener 3 4 derken sinirlenir arkadan birisi gelir ve der sen napıyosun kardeşim ya o öyle olmaz der ve olayı izah eder.
aygaz, kot, vb. gibi ilk örneğin nesnenin ismine maloduğu cihazdır. aslında atm manasında kullanılır.
bankamatiklerde 15 adet iphone 4 sizi bekliyor! 8-28 ağustos tarihleri arasında bankamatiklerden kampanyamıza başvurup,
referans kodunu, iphone 4’ten birini kazanma şansını yakalayın.
20 tl çekmek için 5 tl isteyen soyguncu.