bugün

-arıların bal yapan türüdür. bal yapmayan türü için; (bkz: eşek arısı)
-aynı zamanda her çiçekten bal alan, yani her güzele asılan erkekler için de kullanılır.
boku çok lezzetli olan hayvan.
bal arılarının en ünlüsü arı maya dır. bugune kadar yaklaşık 100 dizi film projesine imza atmış olan maya, erkek arıların göz bebeğidir.
ben bal arisi gibiydim,senden önce
bak pervanelere döndüm seni görünce. * *
Dünyada yaklaşık 25.000 arı türü vardır. Bunlardan sadece 9'u balarısı türüdür. Arıların görüp insanların göremediği bir renk vardır. Buna arı moru denir. Sarı ile mor ötesinin bir karışımıdır. işçi balarıları,suyu balözünden ayırabilemk için kanatlarını çırparlar. Hareket eden hava,suyu buharlaştırır. Yüzde 18'den az oranda su içerince,balözü bal halini alır. Bir kraliçe balarısı günde 1,400 yılda ise yaklaşık 500.000 yumurta üretir.
yılda yaklaşık 1600 kişinin ölümüne yol açan böcek.
insanlar tarafından ürettiği yenilen, tek böcektir.
bir çiçekten öbürüne konan, en iyi poleni arayan canlıdır. bu yüzdendir ki, şarkıda pervane ile kıyaslanır: "ben bal arısı gibiydim senden önce, pervanelere döndüm seni görünce..." bal arısı gibi her çiçekten bal alma yolunda değilim artık, tek bir ateşin etrafında yana yana kül olmaya hazırım der yani... ne güzel der!
kendilerine eşek arısı saldırdığında inanılmaz karşı saldırıya geçen minnacık böcek.

eşek arıları bunlara saldırdığında, hepsi birleşip eşek arısının tepesinde onun üzerini kaplayarak, vücutlarını inanılmaz şekilde titretiyor ve eşek arısının aşırı ısınmasını sağlıyorlarmış. ısı 46 dereceye geldiğinde,vücutları eşek arısına kıyasla ısıya daha dayanıklı olan bal arıları bal yapma görevine dönerken, eşek arısı mefta oluyormuş.*

edit: bu hareketi yapanlar, japon bal arılarıymış efenim.*
lazcası putuci olan sevimli hayvan. işi gücü bal yapmaktır, çiçeklere konmaktır. dünyanın en temiz hayvanı diyebiliriz. insanı soktuğunu pek görmedim. elime de konmuşluğu var. dediğim gibi, bu hayvanın tek derdi işini yapmak. o yüzden, sokmakla falan uğraşmıyor. vuralım tahtaya, sonra sokar falan.
Savaşırken iğnesini soktuğunda ölen ancak eşşek gibi çalışmaktan bunun farkına varamamış yararlı hayvan familyasından bir minicik.
seni gidi bal böceği
kim çözecek bu bilmeceği... *
bir ateistin dediğine göre doğanın bir yerinden durup dururken fırt diye çıkıvermiş bir canlı türüdür. dağda taşta öylece bakınırken ulan benim kanadım mı varmış vay piç diyerek uçmayı öğrenmiş. sonra uçarken canı tatlı çekmiş. düşünmüş düşünmüş önce bir sürü deneyler falan yapmış. bir günde kaç milyon çiçek gezeceğini hesaplamış. tarifleri hazırlamış. efendime söyleyeyim nihayette ortaya tatlı bir madde çıkmış. bu bal arısı oturmuş yeni dizayn ettiği altıgen kovana düşünmüş düşünmüş. ulan ben buna bal diyeceğim demiş. ama ben bunu yiyemem lan nasıl olsa insan denen varlıklar sever diyerek sevinmiş. sonra seyahate çıkmış malum daha milyonlarca talebe bulup hepsine öğretecek bunu... işte böyle. *

ateist.
Son zamanlarda popülasyonlarının azalmasıyla 4 kilo sahte balcıların reklamlarının artmasının aynı zamana denk gelmesi
insanı kıllandırmaktadır.
tanım:arnın bal yapanıdır.
o değilde az önce okudum, resmen hüzün çöktü üstüme... Bal arıları, baz istasyonları arıları yok ediyormuş. Yayılan zamazingo zavallı hayvancıkların algı, haberleşme, yön bulma yeteneklerini bitiriyor muş. Sofradaki yediğimizin üçte biri onlar sayesinde, hatırlatayım dedim.
partenogenez ile ürerler.

döllenme olmadan erkek arı oluşumu.

yumurtadan.
http://upload.wikimedia.o...ing_Pollen_2004-08-14.jpg
Zehirlenmiş heralde. Sürekli kusuyor.
ağzında bal olan arının kuyruğunda iğnesi vardır.

adımın da anlamıdır.
Karnı tamamen tok olan bir bal arısı 40 dakika donra açlıktan ölür.
(bkz: arı maya)
bal arıları Yarım kilo bal yapabilmek için iki milyondan fazla çiçekten bitki özü toplamaktadırlar.

Bal arıları aslında predatör (böcek yiyen) bir familyanın alt üyesidirler ve artık böcek yemeyi bırakmışlardır. Aynı familya içerisinde diğer arı çeşitleri yaban arısı, eşek arısı, marangoz arı(Xylocopa, Carpenter bee), bombus gibi türler de bulunur.

Bal arısı ana arı, erkek arılar ve işçi arılardan oluşur. Yavruları ana arı yapar. Döllenmiş yumurtalardan işçi ve Ana arılar, döllenmemiş yumurtalardan erkek arılar meydana gelir. Ana arı ile işçi arı arasındaki farkı larva döneminde yapılan beslenme oluşturur
sırları halen bilim tarafından bulunamamış gizemli hayvanlar.
kovanlarda toplu halde yaşam sürdüren keskin bir koku alma duyularına sahip genelde sarı renk tonlarında olan baş ve göğüs kısımlarında yer yer kıllar hakim zarkanatlılardan bir canlının ismidir.
bilimsel adı ise ''apis mellifera'' dır.

hava kirliliğinin bal arısı popülasyonu üzerine etkisi:

-güncel bir araştırmadır.

bal Arısı popülasyonlarının azalmasını etkileyen önemli bir unsur da hava kirliliğidir.

Bal arıları, havaya karışan floral koku moleküllerini tespit eder.

besin için harekete geçmesi koku moleküllerinin onlara bir şekilde ulaşmasıyla mümkündür.
Hava akımları, kaynağından çıkan bu molekülleri metrelerce uzaklıkta bulunan arı kovanlarına ulaştırabilir.
Arılar, Algıladıkları Kokunun geldiği rotayı takip edip, nihayet besin kaynağına ulaşırlar.
Yumulurlar birbirinden güzel renkteki çiçeklere.

bu arada birkaç dip not düşelim;

Her böcek kokuların belli bir türünü algılama eşiğine sahiptir.
Genelde kokuların düşük konsantrasyonlu olduğu bölgeden yüksek konsantrasyonlu olduğu bölgelere hareket ederek besin ihtiyaçlarını karşılarlar.

Pek çok arının kovanı besin kaynaklarından yaklaşık 3000 feet (yaklaşık 915 metre) uzaklıkta bulunur.

Bitkideki karbonlu ve hidrojenli bileşikler, belirli hava kirleticiler (ozon vs..) ile kimyasal reaksiyona girer ve bu bileşikler parçalanır.

Bu parçalanma reaksiyonu, bitki kokularının yıkım oranını arttıran hidroksil ve nitrat radikallerini de içeren çok sayıdaki hava kirleticilerinin oluşumu ile sonuçlanır.

Bu duruma bağlı olarak da bal arıları daha az besin toplar.
Rotalarını şaşırabilir
Besine ulaşmak için daha fazla enerji ve zaman harcar.
Tüm bunlar bal arısı kolonilerini olumsuz bir şekilde etkiler.

Velhasıl kelam Havası kirlemiş bir ortamda bitkilerin salgıladıkları kokuların konsantrasyonları şiddetli bir şekilde etkilenir.
Bu durum ise Bitkiler ile bal arıları arasındaki etkileşimi olumsuz yönde etkiler.
Eve gelenleri balla besledigim hayvan. Ulan kusmugunu yiyor bir de.