bugün

luis aragones'e, werner lorant'a, mustafa denizli'ye hatta ve hatta yaşattığı şampiyonluklara rağmen fenerbahçelilere en büyük acıları yaşatan christoph daum'a sabreden fenerbahçe taraftarı kendisine sabretmeye devam etmelidir.
Belli ki Türkiye Kupası umrunda değil, lige asılmak istiyor. Yoksa bu taktikle, bu kadroyla maç falan kazanılmaz. bunlara birde oyuncuların hırssız olması eklenince... gerçi tabi birde şu var. tam takım çıksa acaba kazanır mıydı maçı?
fenerbahçe taraftarına en büyük kıyağı çekmiş ve finalde ve son maçta iki kupayı kaybetmektense en başta kaybetmeyi tercih etmiştir.
(bkz: i couldn t)
türk teknik direktörler arasında karizması en düşük olan hoca.
fenerbahçemin kupa çilesini daha grup aşamasında sona erdireceğe benziyor. e böylesi aykut için de daha iyi tabii. bu memlekette daum gibi finalde kaybedersen grup aşamasında elenenden daha fazla suçlanıyorsun. şampiyonluğa haftalar evvelden havlu atarsan kimse gıkını çıkarmıyor. ama es kaza son hafta şampiyonluk kaçarsa tek suçlu sen oluyorsun.
sayesinde babam ile aramda acayip bir diyalog geçmesine sebebiyet veren teknik direktör.

baba: bu nasıl hoca heykel gibi duruyo, taktik vermiyo öyle bakıyo ...
crypto: baba oyunu okuyo o.*
baba: onun okuyacağı oyun....biiiiippppppkiyimm *
ev halkı: axaaxaxaxa

edit: hata
trabzonspor'a verilen penaltıları diline dolayan tipik fenerbahçeli. ibb maçında ibrahim akın'ın futbol hayatına kasteden ama atıl(a)mayan alex'i, sivasspor maçında ceyhun eriş'e yumruk atıp atıl(a)mayan mehmet topuz'u falan göremedi sanırım.

gerçi şenol güneş şu sözlerle kendisine yılın ayarını vermiştir: "fenerbahçe'nin başarısı benim başarısızlığımdan geçiyorsa zaten fenerbahçe bitmiş demektir."
hala güveniyorum, güvenmek istiyorum. o koltukta daum veya aragones'in yerine onun oturduğu gördüğüm için mutluyum. büyük sabır ve inanç gerekiyor aykut kocaman'ın başarılı olabilmesi için. umarım fenerbahçe taraftarı bu sabrı ve inancı gösterir...
efendi, idealist kişiliğinden ve sakaryalı olmasından dolayı sevdiğim bir nebze de başarılı olmasını umduğum teknik direktör. ayrıca dün akşam ntv de ki konuşmalarından anladığım kadarıyla fenerbahçe'nin bay tahmini. bay tahmin futbolcular üzerinde ki tasarrufları, transfer ve takımın performansı ile ilgili vermesi gereken kararları geleceği öngörmeye bağladı. kafasının farklı çalıştığı kesin. hani galatasaraylı olmasam uzun yıllar febe'ye başarılar getirsin, uzun yıllar febe'nin başın da kalsın diyeceğim ama yok yok unut gitsin sözlük.
kendisine sonuna kadar destek verilmesi gerektiğini söyleyenler, bu takımı hep perişan bir halde alıp ayağa kaldıran daum'a her fırsatta çemkirip, hakaretler yağdırıyorlardı. nasıl bir adalet teraziniz var sizin. şimdi beğenmediği brezilyalıları da kendi transfer etti. bu takıma daum'un istediği tek bir adam alınmadı geçen sezon. buna rağmen sanki aykut takıma bu sezon gelmiş gibi daha zamana ihtiyacı var diyebiliyor bazıları. bu sezon yaptığı onca transfere rağmen tarihinin en kötü sezonunu yaşayan galatasaray'ı saracoğlunda yenemedi bu takım. başka bir şey söylemeye gerek yok.
gereksiz tartışmalara dün ntv'de son noktayı koymuş adamdır.
benim için en geçerli olanı söylemiştir: hiçbir fenerbahçeli endişe etmesin gerektiğinde bu koltuğu fazlaca işgal etmem, tribündeki adam kadar ben de başarılı olmak istiyorum, benden daha fazla herhalde kimse istemez bunu. türkiye'de büyük takımda türk hoca olmak çok zor, çünkü hep yabancılar burada olduğu için türk hocalara her türlü kulp bulunup takılıyor minvalinde ince bir gönderme de yapmıştır. özellikle takımın kondüsyonu yok zırvalarına da gülmüş ve "işin fiziksel değil daha çok mental olduğunu" söylemiştir. konuştuğu penaltı mevzularına da doğru bir teşhisle hakemlerin bir standardının olmadığını söylemiştir ki, bence %100 haklıdır. yoksa sezon sonunda bakın büyük takımlar arasında pek bir fark çıkmaz yanlış ya da doğru kararlar bakımından. 3 aşağı 5 yukarı yapılan hatalar sayısal olarak yakındır her biri için.
kendi adıma defalarca yazdım yine yazıyorum; bu adam bu takımı ikinci yapsın ağzımı açıp laf söylemem. muhtemelen fenerlilerin büyük bir çoğunluğu da söylemez. takımı ikinci yarıya çok daha iyi hale getireceğine inancım sonsuz. devre arası için de operasyonu başlatacağının da sinyalini vermiştir. gereksiz adamları ve formanın ağırlığını taşıyamayacak olanları göndereceğinden şüphem de yok. şampiyon olunur ya da olunmaz orası ayrı ama bu adam seneye de takımın başında olsun. sonra bakalım ve kararımızı verelim. bu camia kimlere ses etmedi ve tahammül etti. 3 kere gol kralı olmuş adamımıza mı konuşacağız ulan!
dün akşam ntvspor da yapmış olduğu açıklamalar içinde şöyle birşey söylemiştir.

- fenerbahçe teknik drektörlüğü türkiye'de önemli bir mevkidir.

yani bi insan en azından bu gerçeği biliyorsa kimse kaygılanmasın gereğinde o koltuğu işgal etmeyecektir.

ama o koltukda otururken de elinden geleni yapacaktır.
futbol katillerinin her hafta acımasızca eleştirdiği hoca.

aykut kocaman bu sene bir iskelet yaratmaya çalışıyor elbette eksikler olacaktır. herşey düşünüldüğü gibi olmayabilir bundan daha doğal bir olay yok. bu sene takım galip gelebilir, mağlup olabilir, berabere kalabilir. aykut hoca'da takımın eksiklerinin farkında bunu açıklamlarından anlıyoruz. zamanla bu eksiklikleri gidereceğine şahsen şüphem yok. bu takımın başına ahlaklı, tertemiz, kocaman bir adam olan fenerbahçe'li aykut kocaman çok yakışıyor.
türk televizyonlarında hiç görmediğim ölçüde net ve doğrudan açıklamaların yapıldığı bir programı bize sunan yüzde yüz futbol programının bu sezon ağırladığı ve ağırlamakla çok iyi ettiği konuğu.
programın ilk kısmında söylediklerine bakılırsa kazım'ı göndereceği kesin olan, son 3-4 maçtır iyi oynayan baroni ve santos'un takımda kalması yönünde karar vermiş ve transfer konusunda pek de bir ümit vermemiştir.

eğer sezon içerisinde fenerbahçe'de özer ve uğur boral takıma katılırsa, orta sahada selçuk her ne kadar kazma da olsa takım için yeterli olacaktır. avrupa da yokken devre arası transfer yapıp euro'ları dağıtmaya gerek yok. stoch ve dia ' da ligin 2. yarısında daha iyi performans göstereceği kanaatindeyim.
şu anda ntv'de rıdvan dilmen ve güntekin onay'ın sorularına cevap veren fenerbahçe teknik direktörü.

türkiye'de kolay kolay programa çıkan teknik direktör bulamazsınız. izleyin derim.
şu an da ntv'de konuşmaktadır.
eğer fenerbahçe yarın sivasspor a puan kaybederse istifa edeceğini söylemiş insan. eğer trabzonspor puan kaybederse ben de fenerbahçe nin puan kaybetmesini istiyorum aykut kocaman ın gitmesi için. yok trabzonspor puan kaybetmediği takdirde fenerbahçe puan kaybederse fark 12 puan olacaktır ki, artık o saatten sonra kocaman ın yerine kim gelirse gelsin bu arayı kapatmak zordur.
devre arasında trasfer yapmaması muhtemel olan teknik direktördür.
trasfer politikasında rakiplerin durumu da değerlendirilecekmiş. rakipler çok trasfer yapmazsa hiç transfer yapılmayabilir yada 1 trasfer yapılarak devre geçirilebilir gibi görünüyor. ankaragücü'nün durumu da bir başka etken olabilir.
ankaragücü yenilgisi sonrasında eleştirilere daha fazla dayanamayarak "bu göreve nasıl geldiysem gitmeyi de bilirim. bu hafta da işler kötü giderse ayrılacağım" diyerek istifa sinyali veren fenerbahçe teknik direktörü.
olası fenerbahçe şampiyonluğunda sevinç duymamı sağlayacak tek neden. bu sene olmaz, seneye olur ya da ondan sonraki sene, bilemem o kadarını...
şansın yardımı olmasaydı ve durum galatasarayın ki gibi olsaydı, şu anda öven taraftar onu çarmıha geredi.
geçen yıl daum'un şampiyonluğa oynayan takımından kat be at daha iyi futbol oynatan teknik direktör. kazanınca alex'ten, kaybedice aykut kocaman'dan. (altan tanrıkulu) oldu canım.
ankara'da o sahada kalendeki ilk pozisyon gol olmuş. o dakikaya kadar takım her şeyi denemiş olmamış. sağbekin sıfıra inmiş, alex kendinden beklenmeyeni yapmış topu kontrol etmeye çelışmış, pozisyon kaçmış.
niang 2 tane %99'luk gol kaçırmış. bir şutu direkten dönmüş...
emre, christian sürekli şut denemiş olmamış. o sahada daha ne yapılacaktı.
o havada bir gol yersen o maç orda biter zaten, gerisi hikaye...
devre arasında kaç futbolcu alacağını çok merak ediyorum. eksiklerimiz var diye kendini paralayan daum'u kaale almayıp belki de şampiyonluğun kaçmasına sebep oldu kendisi. bugün kendi teknik direktörüğünde yaptığı onca transfere rağmen fenerbahçe avrupa'da yok; lige ise havlu attı denebilir. ikinci yarıda neleri mazeret göstereceğini merak etmekteyim bu sözde teknik direktörün.
güncel Önemli Başlıklar